Odwiedzin 37823973
Dziś 113
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Sztokholm - przedszkole

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorprzedszkole
anetta


Wpisów: 4
Od: 2006-09-18
2007-03-27 10:55
Witam wszystkich
Mam na imię Aneta. Na początku sierpnia tego roku przyjeżdżam na stałę do Sztokholmu. Chcę zorganizować coś w rodzaju "domowego przedszkola" dla polskich dzieciaczków. Mam zamiar przystosować odpowiednio mieszkanie. Bardzo chętnie przyjmę kilkoro dzieci pod opiekę. Ja również mam 3 letniego synka. Bardzo kocham dzieci i mam doświadczenie w pracy z nimi. Zagwarantuję dobrą opiekę i zajęcia. Bardzo proszę o informacje czy będę chętne osoby.
W razie wątpliwosci proszę pytać.
Pozdrawiam.
Aneta
  Profil uzytkownika: anetta     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-27 16:49
hmmm panie z ogniska nie beda szczesliwe zamierzasz prowadzic je w tyg czy w weekend?
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-03-27 17:37
ale oczywiscie zamierzasz takze przystosowac mieszkanie tak zeby sasiedzi mogli spokojnie pracowac w domu.
Ja wytrzymuje 20 minut biegania 3 dzieciakow nad moja glowa. Po 20 minutach stukam..po 40 minutach jestem u sasiadow na gorze. Gdyby cyrk trwal codziennie to zapewniam ,ze zlozylabym skarge do administracji i na pewno nie raz zadzwonilabym na policje.
Czy bierzesz pod uwage,ze wlasnie taka reakcja nie bedzie odosobniona.
Chyba ze masz wolno stojacy domek, tudziez zamierzasz trzymac dzieci na dworze.

  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-03-27 17:39
z tym, ze 'wspaniala 'konstrukcja w Husby..daje dzwonienie szyb w oknach jak dzieci biegaja, tudziez przy mocniejszych wibracjach , wypada hak z lampa z sufitu. Ale tak kiepska konstrukcje ma chyba wiekszosc domow z okresu socjalizmu.
  Profil uzytkownika: karolina68     
a.emilka


Wpisów: 131
Od: 2005-11-30
2007-03-27 19:14
"Bardzo proszę o informacje czy będę chętne osoby" To zalezy gdzie bedzie to mieszkanie i czy bedziesz miala wszystkie pozwolenia. Wowczas jestem zainteresowana.
  Profil uzytkownika: a.emilka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-27 19:31
A wiesz, że musisz miec odpowiednie wykształcenie żeby takie domowe przedszkole prowadzic?
Grupa nie moze byc więskza niż 5-7 dzieci, zależnie od wieku dzieci.
  Profil uzytkownika: maggie     
tatiana


Wpisów: 54
Od: 2005-12-08
2007-03-27 19:42
"musisz miec odpowiednie wykształcenie żeby takie domowe przedszkole prowadzic"

Co dokladnie oznacza "opowiednie wyksztalcenie"?
  Profil uzytkownika: tatiana     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-27 20:16
Bez wyksztalcenia tez mozna prowadzic, tylko wtedy nie bedzie to przedszkole, na wsiach, gdzie brakuje personelu przedszkolnego czesto jedna sasiadka prowadzi takie przedszkole poza planem nauczania
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-27 20:47
Wykształcenie= Barnvårdare albo barnskötare.

A czy trzeba czy nie to zalezy jak sie chce to prowadzic i w jakiej gminie. W niektorych staruje sie swoja firmę i wspólpracuje z gminą, czyli dostaje trochę pieniędzy od nich, ale trzeba spełniac pewne warunki, np wykształcenie czy doświadczenie.
Pewnie macie rację, ze można prowadzic takie przedszkole zupełnie prywatnie bez wspólpracy z gminą, ale jak to działa to nie mam pojęcia.
  Profil uzytkownika: maggie     
tatiana


Wpisów: 54
Od: 2005-12-08
2007-03-27 20:55
"Wykształcenie= Barnvårdare albo barnskötare.
A czy trzeba czy nie to zalezy jak sie chce to prowadzic i w jakiej gminie. W niektorych staruje sie swoja firmę i wspólpracuje z gminą, czyli dostaje trochę pieniędzy od nich, ale trzeba spełniac pewne warunki, np wykształcenie czy doświadczenie."

Wybacz ale nic nie rozumiem z Twojej wypowiedzi. To trzeba miec specjalne wyksztalcenie czy nie? Przeczytaj raz jeszcze co napisalas.
  Profil uzytkownika: tatiana     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-27 21:10
Jak masz odpowiednie wykształcenie i doswiadczenie to mozesz założyc swoją firmę z f-skatt, ustalic stawkę a gmina da ci jeszcze jakieś dofinansowanie.
O tym że nie potrzebne jest zadne wykształcenie nie wiem, niech makaczuszkę sie wypowie, to ona o tym pisała.

A najlepiej samma sprawdź w swojej gminie.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-27 21:11
Tutaj np jest opisane jak to działa w Haninge:

www.skolweb.haninge.se/22457.epibrw
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-27 21:16
Tam jest napisne "wykształcenie albo doświadczenie".
  Profil uzytkownika: maggie     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-27 21:24
Chcę zorganizować coś w rodzaju "domowego przedszkola" dla polskich dzieciaczków.

Ja nie sadze, zeby to byl dobry pomysl otwierac takie przedszkole tylko dla polskich dzieci. Beda one na samym wstepie odsuniete od kultury szwedzkiej z konsekwencjami na dalsze zycie szkolno-prywatne. A gdzie sie szwedzkiego naucza? Ja przynajmniej mojego dziecka nigdy do takiego przedszkola bym nie poslal.
  Profil uzytkownika: gigge     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2007-03-27 21:51
Uwazam, ze Gigge ma calkowicie racje!
  Profil uzytkownika: dankom     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-27 22:14
dobry argument gigge! plan nauczania obejmuje juz 5latkow i oni maja obowiazek chodzic do przedszkola gdzie maja kontakt z jezykiem szwedzkim

To o czym pisze, o "przedszkolach" gdzie opieke sprawuje osoba nie wyksztalcona, mialam na mysli osobe bez wyksztalcenia jako przedszkolanka, co do reszty nie jestem pewna (tj czy musi miec przygotowanie do opieki nad dzieckiem jako np barnskotare , ale brzmi to logicznie) sprawdze jak tylko skontaktuje sie ze znajoma, ktora takie wiejskie "przedszkole" prowadzi
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
VICE ADMINISTRATOR


Wpisów: 1
Od: 2007-03-01
2007-03-27 22:48
Czasami tak jest,ze ludzie wyksztalceni nie ma ja w sobie za grosz kultury i nawet rozumu.Jak tacy sie zdenerwuja to moga dzieciom krzywde zrobic.czesto tez tak bywa,ze ludzie bez wyksztalcenia,maja w sobie wielka wrazliwosc i SERCE i sa odpowiedni do prowadzenia takiej dzialalnosci,bo byc moze nie licza na zyski,tylko chca dobra dla kogos drugiego.Nie przejmuj sie Aneta.Dobry pomysl,tylko zeby Ci go nie ukradli szybko.
  Profil uzytkownika: VICE ADMINISTRATOR     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2007-03-27 22:56
"plan nauczania obejmuje juz 5latkow i oni maja obowiazek chodzic do przedszkola gdzie maja kontakt z jezykiem szwedzkim"
Jakiego nauczania mamkaczuszke? Chyba pomylilo Ci sie z polskim systemem przedszkolnym! W Szwecji 5 latki nie maja zadnego systemu nauczania a jedynie program zabaw i opieki!
  Profil uzytkownika: stas     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2007-03-27 22:57
"Dobry pomysl,tylko zeby Ci go nie ukradli szybko." Dobry jeslie bedzie sz prowadzic to na czarno a wowczas wybacz ja dziecka Ci nie oddam.
  Profil uzytkownika: stas     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-03-28 01:12
ej tam, znowu wszyscy huzia na juzia!

ja sadze, ze pomysl wcale nie jest najglupszy - przyjezdzaja tu nie tylko rodziny planujace zostac "na zawsze" i niektorzy moga chciec, zeby dziecko mialo staly/codzienny kontakt z jezykiem polskim...

nie wiem jak to jest z zalatwieniem formalnosci dot. prowadzenia polskiego domowego przedszkola, ale wiem ze tzw. dagmammy (bo tak sie nazywaja opiekunki w domowych przedszkolach) nie zawsze maja wyksztalcenie pedagogiczne (przynajmniej w huddinge)

do sprawdzenia pozostaje rowniez sprawa mozliwosci dostosowania mieszkania na prowadzenie takiej dzialalnosci... (nie wiem czy przewrazliwienie sasiadow moze byc argumentem przeciwko... )
na pewno musi byc duze...

aneto! podaj jakis prywatny kontakt mailowy, byc moze dostaniesz wiekszy odzew od ew. zainteresowanych!
  Profil uzytkownika: ewa     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-03-28 01:20
o Ewa..nie zadne przewrazliwienie!!!!
jezeli ktos ma prawo do wolnosci w domu, ja tez wymagam zeby uszanowal moja wolnosc. Dzieci sa O:K ale nie jak Ci sie obrazy na scianach obsuwaja.
  Profil uzytkownika: karolina68     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2007-03-28 09:35
Ewa - ja uwazam, ze nawet jesli jest sie tu tylko "przejsciowo" to warto to wykorzystac i umozliwic dziecku nauke obcego jezyka. Poza tym dzieci musza miec kontakt z rowiesnikami. Nie tylko w przedszkolu, ale np. na placu zabaw. A tam chyba szwedzki im sie przyda! Pozatym nigdy nie wiadomo ile potrwa takie "przejsciowe"....
  Profil uzytkownika: dankom     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-28 09:56
Na pewno robi sie dziecku krzywdę powyłając specjalnie do polskiego przedszkola i tym samym uniemożliwiając kontakt ze szwedzkimi rówieśnikami.
Ale przeoczyliście jedną rzecz – jeśli ktoś zastartuje przedszkole zgodnie z wymogami szwedzkimi to nie będzie mógł sobie wybierac dzieci. Przypomnę wam (na wypadek jesli zapomnieliście), że miesc w przedszkolu brakuje, szczególnie terazkiedy wprowadzili maxtaxa, a dzieci dostają miejsce w przedszkolu zgodnie z kolejką. Zdziwiłabym sie gdyby nagle okazało się, że w kolejsce w danej komunn stoją same polskie dzieci. Poza tym nie można odmówic szwedzkiemu dziecku miejsca – to będzie dyskryminacja.
  Profil uzytkownika: maggie     
agnes1


Wpisów: 248
Od: 2007-03-01
2007-03-28 10:08
Niesadze zeby uczeszczanie tylko polskich do takiego przeczkola bylo dobrym sposobem!sama szukam przeczkola dla5 latki ale chce zeby byli tam zarowno szwedzi jak i polacy.wtedy ma dziecko mozliwosc szybszej nauki jezyka nietracac kontaktu z polskimi dziecmi.samo spotykanie sie na podwurku to za malo-jezeli ktos wie o takim przeczkolu w okolicac FLEMINGSBER-y bylabym wdzieczna
  Profil uzytkownika: agnes1     
anetta


Wpisów: 4
Od: 2006-09-18
2007-03-28 10:50
Bardzo dziękuję wszystkim za rady i uwagi. Jeśli chodzi o wykształcenie to nie mam pedagogicznego, ale jak wspomniałam mam doświadczenie w pracy z maluchami. Dobrze się czuję wśród dzieci i potrafię się nimi zająć. Nie sądzę żeby wykształcenie było najważniejsze. Ważne, że kocham dzieci i mogę pomóc tym dla których nie ma miejsca w przedszkolu szwedzkim. Oddając swoją pociechę pod opiekę jakiejkolwiek placówki też nie mamy pewności na jakie opiekunki trafi i jak będzie traktowane.
Jeśli chodzi o miejsce to niestety jeszcze nie mogę podać dokładnie- jestem w trakcie organizacji.
P.S.Dziękuję Ewie za ciepłe słowa.

Wszystkim zainteresowanym podaję maila
anet_a@op.pl

Pozdrawiam.
Aneta
  Profil uzytkownika: anetta     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-28 10:54
chce zeby byli tam zarowno szwedzi jak i polacy.wtedy ma dziecko mozliwosc szybszej nauki jezyka nietracac kontaktu z polskimi dziecmi.samo spotykanie sie na podwurku to za malo

Wcale nieprawda! Moj syn byl w przedszkolu z samymi szwedzkimi dziecmi od urodzenia (1,5 roku) i posluguje sie zarowno polskim jak i szwedzkim jak "native speaker". Po polsku pisze bardziej poprawnie ortograficznie niz wielu tutaj na forum ( a nie chodzil do zadnej polskiej szkoly)a gdy nie wie jak jakies slowo napisac po polsku to pyta aby nie napisac z bledem.
  Profil uzytkownika: gigge     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-28 11:08
stas napisal "Jakiego nauczania mamkaczuszke? Chyba pomylilo Ci sie z polskim systemem przedszkolnym! W Szwecji 5 latki nie maja zadnego systemu nauczania a jedynie program zabaw i opieki!"

Stas, pracuje w szkolnictwie szwedzkim i niezaleznie co to jest w praktyce jest to wspolny program nauczania szkolnego i przedszkolnego i niewiela ma wspolnego z polskim. Kazde przedszkole by moc sie nazywac przedszkolem musi przestrzegac tego programu i zapewniec 5latkom mozliwosc rozwoju. A ,ze twoim zdaniem zabawa nie jest nauka to juz twoj problem.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
agnes1


Wpisów: 248
Od: 2007-03-01
2007-03-28 11:10
1,5roczne dziecko inaczej rozumie sprawe niz 5 latka niema mowy zeby odezwala sie slowem w samym szwedzkim towazystwie.chociaz rozumie co dzieci do niej muwia.jak jest polskie dziecko w poblizu zauwarzylam ze jest wtedy pewniejsza rozmawia i prubuje nawiazac katakt-niewiem od czego to zalezy moze robie blad szukajac jej takiego przedszkola?
  Profil uzytkownika: agnes1     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-28 11:17
ja nie widze w tym nic zlego, kazde dziecko jest inne i jesli to jej moze pomoc to czemu nie? wazne, by szukac sposobow, ktore pomagaja dzieciom rozwijac tak dlugo jak dlugo nie robi to krzywdy innym... Mysle, ze twoje obserwacje sa fantastyczne, bo sa rodzice, ktorzy nie wiedza takich rzeczy o swoich dzieciach i potem albo zwala wine na dziecko albo na wszystkich w kolo.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Mamcia


Wpisów: 15
Od: 2007-03-01
2007-03-28 19:35
Wita Anetko.Moim skromnym zdaniem Twój pomysł to dobra sprawa.Mam nadzieje,że znajdą sie chętni rodzice aby oddać pod Twoją opiekę swoje maleństwa.Każdy z nas jest inny i napewno niektórym rodzicom odpowiada polskie przedszkole,dlaczego nie.
A ci którzy zamiast Ci doradzać,są niemili poprostu chyba zazdroszczą Ci pomysłu.
Mam nadzieję,że pomysł wypali-trzymam kciuki.pisz od czasu do czasu jak sprawa się rozwija.POWODZENIA
  Profil uzytkownika: Mamcia     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-28 19:39
juz sie dowiedzialam agnes, by dostac wsparcie gminy i miec status oficjalny potrzebne przynajmniej barskotare wyksztalcenie jak to juz ktos tu napisal.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2007-03-29 10:25
Mamcia - Wydaje mi sie, ze jezeli ktos zadaje praktyczne pytanie to oczekuje szczerych opinii zainteresowanych a nie dodawania sobie otuchy! Takie klepanie po ramieniu kiedy jest sie innego zdania to zwykly falsz, a nie zadna pomoc!
A z ta zazdroscia to troche Cie ponioslo....

I tak wlasnie tu jest: nie pomagasz - zle; chcesz pomoc - tez zle!
  Profil uzytkownika: dankom     
Chinzo


Wpisów: 1
Od: 2009-10-19
2009-10-19 12:48
Witam wszystkich.
Czy znacie moze gdzie moge sie znajduje abym mogl zglosic do prywatnej przedszkole na linii czerwonej Norsborg, najlepiej Alby, Fitja czy Bredang?!
Dzieki z gory za podpowiedz. Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: Chinzo     
Forum -> Sztokholm -> przedszkole
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony