Odwiedzin 37815652
Dziś 1476
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - kurs zawodu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorkurs zawodu
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-23 12:01
chce w przyszlosci zrobic sobie w tutaj kurs i nauczyc sie nowego zawodu. Slyszalam , ze aby dostac sie na kurs czesto trzeba miec odpowiednia ilosc punktow ktore zdobywa sie w gimnazium . Z tego co sie orietowalam , na moj kurs wymagaja 60 punktow. Nie wiem czy to duzo czy malo ? I jeszcze jedno , teraz od kiedy jestesmy w EU podobno biora pod uwage swiadectwa i oceny z PL..czy ktos moze przebrnol przez to wszystko rozpoczynajac kurs ???
jak to wyglada w rzeczywistosci..piszcie

  Profil uzytkownika: Agnes30     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-23 13:52
Wczoraj w metro było dośc sporo na ten temat.
Nie wiem o jakich punktach ty piszesz, ale przy każdym takim kursie podata jest liczba punktów tzw „KY-poäng”. To nie jest liczba potrzebnych punktów, tylko punkty jakie się zbiera ucząc sie na tym kursie, zależna od długości i intensywności kursu, w sumie nic czym sie trzeba przejmowac, ale im wiecej tym lepiej.

Najlepiej bedzie jak najpierw znajdziesz odpowiedni kurs, następnie spradź kryteria, bo one sie zmieniają w zależności od ilości chętnych. Jesli mogę ci doradzic to sprawdź na poczatku kto to prowadzi, bo takie kursy zawodowe są też organizowane z współpracą z uniwerstytetem, i możesz za to dostac prawdziwe punkty,które liczą sie do wykształcenia wyższego.

Ja kiedyś też chodziłam na podobny kurs (tylko wtedy to inaczej wyglądało). To był rok intensywnej codziennie nauki od 8 do 17 i 2 tygodniową przerwą w lecie, warty 40 punktów uniwerstyteckich. I zakończony praktyką, po której ja dostałam moją pierwszą pracę (dobrą pracę!).
Jak starałam się o ten kurs to też były niewiadomo jakie wymogi typu wyższe wykształcenie niż średnie, doswiadczenie zawodowe bla bla bla. I na początku powiedzieli mi, że to nie dla mnie, żebym została nauczycielką. A ja się zawzięłam i po kilki interview w końcu mnie przyjęli (sama się bałam, że nie dam rady, bo mój szwedzki był załosny ale akurat miałam szczęście przy tych rozmowach, że brzmiało, jakbym mówiła super płynnie).

Jakieś papiery poświadczające wykształcenie jakie masz musisz pokazac, ale myślę, że jak będziesz bardzo zmotywowana to ich możesz „przegadac”. Również potrzebujesz jakis papier o zaliczonym SFI, bo chyba teraz tego wymagają.
Jesli nie masz papierów czy ukonczonej odpowieniej szkoły to na niektóre kursy będziesz musiała zdawac egzamin np z matematyki itp.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-23 14:29
Znalazłam takie coś:

http://www.ky.se/studinfo. html#behorighet

Wygląda na to, że musisz miec zaliczone conajmniej średnie wykształcenie.
Ale są wyjątki, więc sie nie poddawaj. Polskie wykształcenie też jest ok.

Behörighet
Behörighetskraven är de samma som till högskolan, det vill säga minst grundläggande behörighet. Det innebär avslutad gymnasieutbildning, med lägst betyget godkänt på kurser som omfattar minst 90 % av det antal gymnasiepoäng som krävs för ett fullständigt program. Man kan också komma in med stöd av erfarenheter från arbetslivet. Komvuxutbildning, äldre gymnasieutbildning, utländsk utbildning, 25:4 med flera ger också grundläggande behörighet.
  Profil uzytkownika: maggie     
a.emilka


Wpisów: 131
Od: 2005-11-30
2007-03-23 15:44
Mozesz tez uczyc sie zawodu juz jesli skonczylas SAS Grundläggande vuxenutbildning (nauka tam trwa od 20 do 60 tyg). Wowczas mozesz uczyc sie zawodu bez koniecznosci nauki w gimnazjum http://www.swejakc.se/news .php?menu=news
  Profil uzytkownika: a.emilka     
lucia77


Wpisów: 101
Od: 2007-02-06
2007-03-23 17:39
Wlasnie jestem ciekawa bardzo tej szkoly - ktora podalas ... jak bylam zapisac sie na Sas grund - chcialam wlasnie wybrac ta szkole z profilem zawodowym , ale kobieta w Vuxnautb. odradziala mi - bo nie maja kursow wieczorowych i powiedziala ze jest to szkola na bardzo wysokim poziomie i z bardzo duza iloscia materialu , ze podobno ciezko tam i tylko dziennie ....

sama nie wiem i chcialabym po wakacjach zaczac dzienna szkole ... moze ktos juz tam chodzil i moze podzielic sie swoimi doswiadczeniami ( mnie interesuje sas grund + ten kierunek dzici , praca w przeszkolu czy swietlicy )


  Profil uzytkownika: lucia77     
lucia77


Wpisów: 101
Od: 2007-02-06
2007-03-23 19:51
Tutaj tez mozna skoczyc SFI wraz z ukierunkowaniem :

do 1 maja mozna skladac podanie :

http://www.stadsmissionen. se/zino.aspx?articleID=641
  Profil uzytkownika: lucia77     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-23 21:53
nie wiem , czy dobrze to zrozumialam..
maggi..myslisz , ze jezeli mam z polski wyksztalcenie wyzsze na poziomie licencjatu to moge po SFI sprobowac dostac sie na kurs ..chodzi mi o kurs technika farmaceuty ..
byloby bosko.. ..gdybym mogla ominac te wszystkie gimnazja ..tzn. i tak mam zamiar uczysc sie nadal jezyka , ale chce strasznie zmienic prace..jak naj szybciej..bo juz wymiekam
  Profil uzytkownika: Agnes30     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-23 22:23
Ja się kompletnie nie znam na takich szpitalnianych/ aptecznych sprawach.
Nie musisz chodzic do gimnazjum jeszcze raz, przetłumacz sobie papiery, przeliczą ci je na punkty, w tym dziale w innych wątkach jest napisane jak co i gdzie.
Jak ten twój kurs to poprostu kurs na jakiejś uczelni a ty nie masz odpowiedniej ilości punktów to mozesz zdac högskoleprovet jak sie czujesz na siłach. To chyba nawet teraz w maju się to pisze. No ale tam pisze się szwedzki i po szwedzku, więc bez jezyka ani rusz.

Masz jakiś link do tego kursu?
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-23 22:26
A, te wymagane 60 punktów to z jakich przedmiotów? Bo prawdopodobnie są podane.
  Profil uzytkownika: maggie     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-24 10:05
maggi ..znalazlam ten kurs na tej stronce _:
www.ky.se trzeba wejsc w kursy , zaznaczyc län stockholm i jest na drugiej stronie jako pierwszy naz sie apotekstecknik ,tam pisze ze trzeba miec 60 punktow ..ale nie wiem o co chodzi z tymi punktami..
wielkie dzieki za informacje maggi ..strasznie sie ciesze , ze mozna isc po SFI ..
  Profil uzytkownika: Agnes30     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-24 13:24
Hmm, tam jest napisane
"minst godkänt i ämnena Svenska B, Matematik A, Engelska A, Samhällskunskap A, Naturkunskap A och Naturkunskap B eller motsvarande kunskaper."

Ja na twoim miejscu przede wszystkim przetlumaczylabym sobie papiery na szwedzki. A jak jest z twoim szwedzkim? Bo trzeba miec Svenska B zaliczone, ale si€ nie poddawaj, jak w miare dobrze mowisz to moesz ich przegadac. Moze skontaktuj sie z kims z organizatorow juz teraz. Masz wyzsze wyksztalcenie wiec masz duze szanse. Najwazniejsze to to interview, to wtedy decyduja kogo przyjma.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-24 13:25
A nie zwracaj uwagi na te 60 p. to dostaje si eza ten kur- jest to forma oceny kursy, a nie wymog.
  Profil uzytkownika: maggie     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-24 15:12
Agnes, napisalas, ze chcesz probowac po SFI. Niestety sfi nie wystarczy do kurow KY. Przegadac tez sie nie da bo warunkiem wogole dostania sie na jakas rozmowe (jest stosowana w przypadku niekturych tylko kursow)jest spelnienie warunkow takich samych jak do studiow wyzszych.

Behörighet
Behörighetskraven är de samma som till högskolan, det vill säga minst grundläggande behörighet. Det innebär avslutad gymnasieutbildning, med lägst betyget godkänt på kurser som omfattar minst 90 % av det antal gymnasiepoäng som krävs för ett fullständigt program. Man kan också komma in med stöd av erfarenheter från arbetslivet. Komvuxutbildning, äldre gymnasieutbildning, utländsk utbildning, 25:4 med flera ger också grundläggande behörighet. En detaljerad beskrivning finns i Högskoleverkets databas studera.nu eller i Studenthandboken som finns hos till exempel studievägledare.


Czyli musisz dac do "wyceny" swoje wyksztalcenie i jezeli masz podstawowe przedmioty zaliczone na odpowiednim poziomie to musisz tylko skompletowac kursem szwedzkiego na poziomie gimnazjalnym, czyli Svenska B.

  Profil uzytkownika: gigge     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-24 17:48
no to nie fajnie ..sprobuje oczywiscie powalczyc troche z moim wyksztalceniem z PL , zobaczymy jak oni sie na to patrza ..ale wyglada na to ze i tak najpierw musze skonczyc SAS B ..

ale , ,moze ktos z Was skonczyl jakis fajny kurs po SFI po ktorym mozna znalezc prace ???
moim celem , przede wszystkim jest zmiana pracy , ale tez chce uczyc sie dalej . Mam nadzieje , ze juz po SFI mozna robic cos innego niz sprzatac ...bo tego mam juz serdecznie dosc.
Chyba na razie sprobuje dostac sie na to SFI laczone z kursem , do ktorego jest powyzej podany link..
moze uda mi sie znalezc potem inna prace.
ale..mam prosbe jezeli mozecie to napiszcie jakie kursy polecacie , czego warto sie uczyc ...na co jest zapotrzebowanie tutaj..
dziekuje Wam serdecznie za zainteresowanie i odpowiedzipozdrawiam
  Profil uzytkownika: Agnes30     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-24 18:22
Byc może musisz, ale nie poddawaj się. Ja nigdy nie chodziłam na żaden kurs szwedzkiego (i nie mam zamiaru chodzic) a i tak mnie tutaj do szkoły przyjęli. To zalezy jak mówisz po szwedzku, jak bardzo kiepsko to będzie problem, ale jak dobrze to i bez papieru masz szanse się dostaniesz. Najważniejsze zebys dostała sie na to interview no ile bedzie chętnych na ten kurs.
  Profil uzytkownika: maggie     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-24 21:09
z moim szwedzkim nie jest rewelacyjnie ..ale najgorzej tez nie jest ..wiec bede walczyc..

  Profil uzytkownika: Agnes30     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-25 10:56
pomoc w tych sprawach mozesz tez uzyskac w Vuxen Utbildning Centrum, oni sie zajmuja kierowaniem i finansowaniem takich kursow z pieniedzy skarbowych oczywiscie. Maja tez takich doradcow, ktorzy moga cipodpowiedziec jakie sa kursy i jakie miejsce na nich dostac (dotyczy kursow nie na poziomie uniwersyteckim)
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-25 15:48
wpisalam w google ta nazwe vuxen utbildning centrum ...ale nie znalazlam konkretnego osrodka ktory bylby typowym Centrum ..czy mogla bys mi podac adres gdzie miesci sie to centrum ..chetnie pojde tam w przyszlym tygodniu , bo wydaje mi sie , ze to dobry pomysl..moze znajde tam cos dla siebie
  Profil uzytkownika: Agnes30     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-25 18:03
wiesz poszukalam troche i sie okazalo, ze to centrum jest pod taka nazwa tylko u nas w miescie, nie wiem niestety jak to wyglada u ciebie a gdzie mieszkasz?
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-25 22:40
wpisalam w google ta nazwe vuxen utbildning centrum ...ale nie znalazlam konkretnego osrodka ktory bylby typowym Centrum

Bo nie ma jakiegos jednego centrum Komvuxu. Kazda gmina ma swoj Komvux czyli szkole dla doroslych.
Adres do takiej szkoly znajdziesz na oficjalnej stronie gminy, w ktorej mieszkasz. W Sztokholmie to jest np:

http://www.stockholm.se/Ex tern/Templates/Page.aspx?id=53635
  Profil uzytkownika: gigge     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-26 18:56
vuxen utbildning centrum to nie komvux.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-26 19:46
Hm... Mamkaczuszke a wiesz co znaczy Komvux? Kommunal Vuxenutbildning. W niektorych gminach zmienili nazwe z Komvux na Lär Centrum Vux kilka lat temu i rozszerzyli tym program nauczania o kierunki przygotowywujace do zawodu np: reseledare, undesköterska, webdesigner, itd.
Inne kursy wymagajace "högskolebehörighet" sa prowadzone w ramach KY-utbildning co tez jest forma Vuxenutbildning. Jasne teraz?
  Profil uzytkownika: gigge     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-26 20:55
wiem slonko, pracuje w komvuxie u nas VUC to centrum dla ludzi szukajcych kursow oraz przekazujace fundusze na te cele, moga oni wyslac "delikwenta" na kurs do komvux'u Lerni i jeszcze kilku miejsc doksztalcania sie. Nie wiedzialam jedynie, ze jest to jedynie w naszym miescie.

http://www.vasteras.se/for skolaochutbildning/vuxenutbildning/
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-26 20:56
Agnes zajrzyj sobie tutaj, proponuja tutaj rozne kursy zawodowe, moze cos cie zainteresuje
http://www.kystockholm.se/ utbildningar.htm
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-03-26 21:53
wiecie co ..naprawde nie wiem jak mam Wam dziekowac...bardzo , ale to bardzo mi pomogliscie ...wielka buzka dla Was wszystkich


teraz mam glowe pelna pomyslow ..ze nie wiem co mam wybrac ..ale to juz innego rodzaju zmartwienie
jutro wybieram sie na wycieczke po szkolach , zeby porozmawiac osobiscie i cos postanowic..aha moje swiadectwa z Pl tez juz do mnie jada..a ja prawie fruwam ze szczscia bo w koncu widze dla siebie tutaj inna przyszlosc niz mopowanie



  Profil uzytkownika: Agnes30     
Forum -> Życie w Szwecji -> kurs zawodu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Praca wykończenia wnętrz ogólnobudowlane Skåne (Skåne )
Praca sprzatanie (Sztokholm)
Carpentry work (Stockholm)
Prace w firmie sprzątającej (Stockholm)
SPRZATANIE (Stockholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony