Odwiedzin 37824018
Dziś 158
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - pomocy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpomocy
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2007-03-16 20:11
Mam pare waznych pytan na ktore nie moge znalesc odpowiedzi na forum,jesli mogl mi ktos pomoc bylabym wdzieczna.Po pierwsze:slyszalam ze od nowego roku weszly nowe przepisy dotyczace id kort(nie jestem pewna jak to sie pisze)kazdy pisal co innego wiec niewiem jak to w koncu jest?Po drugie:czy bez id kort mozna zapisac sie do spoldzielni mieszkaniowej?Po trzecie:nie wiem czy moge bez tego dokumentu zalozyc konto? Bardzo prosze o podpowiedzi poniewaz maz wyjezdza 12 kwietnia spowrotem do szwecji i nie wiemy co w koncu robic poniewaz chcemy sie tam przeniesc na stale ale juz na swoje.Z gory bardzo dziekuje!
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
Roy


Wpisów: 77
Od: 2006-05-13
2007-03-16 20:37
Bez id-kort nie zrobisz prawie niczego.Pierwsze co jest potrzebne to pozwolenie na pobyt,a pozniej person numer.Gdy bedziesz miala te dwie rzeczy,to bez problemu wyrobisz sobie id-kort,albo w banku,albo na poczcie,lecz ktos bedzie musial poreczyc za Ciebie,ktos,kto jest tu juz na stale.To sie nazywa Person bevis.I jeszcze jedno-bedziesz musiala sie gdziec zameldowac.Mysle,ze to co napisalem jest aktualne.Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: Roy     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-16 20:42
Ale jak juz masz numer personalny to do ID kort trzeba miec swój paszport, kogoś kto ma szwedzką legitymację, personbevis (obu osób), i zdjęcie oczywiście. Przy zapisie do spółdzielni nie potrzebujesz ID, bo zapisujesz się przez internet. To samo z bankiem, możesz otworzyc konto w skandiabanken a to można załatwic przez internet, ale przy odbieraniu kodów na poczcie trzeba miec szwedzkie ID albo kogoś ze sobą, kto takie ID ma.
  Profil uzytkownika: maggie     
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2007-03-16 20:57
Ok.Ja juz mam pobyt na czas nieokreslony i personanumber ale slyszalam ze osoba potwierdzajaca musi byc ktos z rodziny najblizszej i w dodatku z obywatelstem?!Ja juz zblupialam i nie wiem jak to zalatwic?
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
Madzia25


Wpisów: 106
Od: 2006-03-02
2007-03-16 20:59
wlasnie wczoraj czytalam o tym w Pl magazyn ze obecnie tylko najblizsza rodzina moze potwierdzic nasza tozsamosc(czyli rodzice,maz,zona,dorosle dzieci lub zarejestrowani partnerzy)jesli nie posiadamy tutaj bliskich krewnych,zostanie nam przydzielony urzednik ze skatteverket
  Profil uzytkownika: Madzia25     
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2007-05-06 11:33
Witam!Ponownie licze na wasza pomoc.Czy w bankach nie wyrabia sie juz ID?Czy zasady wyrobienia tam tego dokumentu sa takie same jak na poczcie?Dziekuje z gory za pomoc!Pozdrawiam goraco
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
Sylwia78


Wpisów: 36
Od: 2007-02-25
2007-05-06 12:56
nic sie nie boj. ja też nie mam id kort i zapisałam sie w kolejkę bez wychodzenia z domu (przez internet) bo tu tak naprawde wazny jest person numer a nie karta . ja jestem bez id kort. bo tak to prawda ze zmieniły sie przepisy od stycznia 2007 roku i osobą potwierdzająca twoją tożsamość musi być tak jak juz ktoś wyżej napisał.... Id kort bedzie napewno niezbędna do odebrania pieniedzy np. barnbidrag albo fereningpening. Ja probowałam wyrobić i w banku i w svenska kasa ale nic z tego. powiedzieli mi ze moze na policji ale nie byłam z braku czasu. ten temat idkort poruszany jest często w szwedzkich gazetach bo nie tylko ja mam problem , jest nas więcej , a o urzedniku ze skatu nic mi nie mowili. ze jest taka możliwość. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Sylwia78     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-06 13:32
Na Policji wyrabiaja ID-kort (tzw. nationellt ID-kort) tylko osobom ze szwedzkim obywatelstwem.

Ja bym sie przeszla po roznych bankach i na pewno gdzies sie uda. Na innym forum ludzie pisali, ze nie mieli problemu np. w Swedbank. Duzo tez pewnie zalezy od urzednika...

Namawianie do niewyrobienia ID-kort potepiam.
Bez tego dokumentu mozna miec duzo problemow i nieprzyjemnosci! Oczywiscie polski nowy dowod tez dziala ale pytanie ile osob go uzna w banku/FK/przy placeniu karta itp.
  Profil uzytkownika: iza     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-06 15:13
Iza, piszesz: "Oczywiscie polski nowy dowod tez dziala ale pytanie ile osob go uzna w banku/FK/przy placeniu karta itp."

Ja się wściekam gdy moja żona płacąc polską kartą mastercard pokazuje szwedzką id card. A co mnie to obchodzi że nie znają polskich dowodów osobistych? Płacąc polską visą pokazuje polskie dokumenty i koniec. Co ciekawe tutejszą id card wyrobiliśmy przez przypadek, ktoś mnie do tego namówił bo powiedział, że nie zaszkodzi.

A teraz w ogóle żałuję, że mam tutejszy personal number bo jak się okazuje był on potrzebny tylko do tego aby mnie namierzać jak jakąś polską krowę z id numberem i kodem kreskowym.

Za rok muszę się stąd wymeldować, dopiero będą jaja!
  Profil uzytkownika: true     
zozi


Wpisów: 10
Od: 2007-03-01
2007-05-06 20:27
ja dodam ze miesiąc temu złożyłam papiery o id w banku SEB
a Teby i już go mam .
Żadnych problemów nie stwarzają , a osobą potwierdzającą może być ktokolwiek
w Każdym banku inne wymagania
ja byłam w 4
powodzenia
  Profil uzytkownika: zozi     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-06 20:30
true, "Ja się wściekam gdy moja żona płacąc polską kartą mastercard pokazuje szwedzką id card. A co mnie to obchodzi że nie znają polskich dowodów osobistych?"

to dziwne.. nie mozna pokazac polskiej? a jak placa turysci? jak mi sie skonczyla szwedzka ID kort to placac szwedzka karta pokazywalam polski paszport i bylo okej.
zawsze mozna trafic na jakiegos glupa...
  Profil uzytkownika: iza     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-06 21:41
"to dziwne.. nie mozna pokazac polskiej? a jak placa turysci? jak mi sie skonczyla szwedzka ID kort to placac szwedzka karta pokazywalam polski paszport i bylo okej.
zawsze mozna trafic na jakiegos glupa..."

Oczywiście, że można pokazać paszport czy dowód osobisty ale przeważnie jest jakiś grymas i zaskoczenie bo przecież muszą wklepać jakieś cyferki w komputer. Moja żona nie miała Id card i chciała zapłacić na poczcie kartą z handels banken wystawioną na nią. Nie miała id cort bo przecież nie jest to obowiązek aby ją posiadać, prawda?
Pokazała więc polski dowód osobisty a zaraz potem polskie prawo jazdy. Pani na poczcie _nie zaakceptowała_ tych dokumentów i nie pozwoliła zapłacić kartą. I co?
  Profil uzytkownika: true     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2007-05-06 21:50
I co?
i to ze przestalbys wkoncu marudzic!!!!
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Sylwia78


Wpisów: 36
Od: 2007-02-25
2007-05-06 22:37
ja byłam dwa razy i a kazdym razem pokazywali mi tohttp://www.svenskkassaservice.se/idkort sregler.htm teraz nie mam czasu żeby latać po bankach.
  Profil uzytkownika: Sylwia78     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-06 22:58
"i to ze przestalbys wkoncu marudzic!!!!"

To po co czytasz? W końcu pisze się osobno.
  Profil uzytkownika: true     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-06 23:12
"Moja żona nie miała Id card i chciała zapłacić na poczcie kartą z handels banken wystawioną na nią."
teraz juz plączesz... albo ja nie rozumiem...
raz piszesz ze zona ma polska karte i pokazuje szwedzkie ID a raz ze ma szwedzka karte i polskie ID.

moze latwiej by dla niej bylo pokazywac szwedzkie ID do szwedzkiej a polskie do polskiej?
  Profil uzytkownika: iza     
besiu


Wpisów: 81
Od: 2006-12-10
2007-05-07 08:43
Witam ja moze troche z innej strony spytam, jak mozna znalesc nazwe spoldzielni w danej komunie, i czy takie spoldzielnie sa tylko w wiekszych miastach typu Malme a np w Vellinge nie ma?
  Profil uzytkownika: besiu     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-07 10:43
ja sie tez podlacze pod pytanie o ID.

Wlasnie skonczyla mi sie waznosc ID i chce wyrobic nowe. Ale chce miec je razem z prawem jazdy. Czyli dwa w jednym wymienic polskie prawo jazdy na szwedzkie i wyrobic ID jako prawo jazdy ( mam szwedzkie obywatelstwo). Czy ktos wie ile czasu czeka sie na takie ID?
  Profil uzytkownika: karolina68     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-07 11:05
Wlasnie skonczyla mi sie waznosc ID i chce wyrobic nowe. Ale chce miec je razem z prawem jazdy. Czyli dwa w jednym wymienic polskie prawo jazdy na szwedzkie i wyrobic ID jako prawo jazdy


Prawo jazdy sluzy jako ID-kort. Nie ma jakiegos takiego hybrydu o jakim piszesz.
  Profil uzytkownika: gigge     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-07 11:09
dokladnie! majac szwedzkie prawo jazdy nie potrzebujesz juz zadnej ID-kort
  Profil uzytkownika: iza     
polot1


Wpisów: 782
Od: 2006-01-02
2007-05-07 11:31
  Profil uzytkownika: polot1     
besiu


Wpisów: 81
Od: 2006-12-10
2007-05-07 13:09
wiec nikt mi nie pomoze ?Jak to jest z tymi spoldzielniami?Jak to zalatwic?Prosze o pomoc z gory dziekuje.
  Profil uzytkownika: besiu     
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2007-05-07 13:27
Dzieki za pomoc!Jestescie super!Ale mam jeszcze kilka pytan troche z innej beczki.Moze napoczatku opisze swoja sytuacje.Moj maz a wlasciwie konkubent(bo nie mamy slubu)ma juz peronal number,pobyt na czas nieokreslony i stala prace.Chcemy sie przeniesc do szwecji na stale ale w obcym kraju na samym poczatku do tego nie znajac jezyka jest bardzo ciezko.Mamy troje dzieci w tym jedno niepelnosprawne(niedoslyszy).Musimy miec przedewszystkim mieszkanie w szwecji.Niewiemy jak to zrobic zeby bylo dobrze i jak najszybciej.Czy wychowujac niepelnosprawne dziecko nalezy mi sie jakis dodatek lub cos takiego,dodam ze dziecko wymaga calodobowej opieki?Czy lepiej zebym byla z dziecmi w szwecji kiedy maz bedzie zalatwial mieszkanie?Pozdrawiam i dziekuje!
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-07 13:33
o szukaniu mieszkania i spoldzielniach napisalam tu:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=10003
  Profil uzytkownika: iza     
Sylwia78


Wpisów: 36
Od: 2007-02-25
2007-05-07 19:15
radzę poczekać w Polsce, niech maż znajdzie dla was mieszkanie. lepiej wezcie ślub bedzie wam łatwiej nawet z ta Id kort. jesli on juz ja ma ty tez nie będziesz miała zadnego problemu , a jak macie dzieci napewno bedzie ci potrzebna .
  Profil uzytkownika: Sylwia78     
Tesse


Wpisów: 108
Od: 2007-02-17
2007-05-07 22:26
Kruszynka, jesli masz polskie prawojazdy to zaraz po przyjezdzie tu do Szwecji wystap do vägverket o zmiane prawojazdy z polskiego na szwedzkie. Jak juz otrzymasz te szwedzkie prwko, wowczas nie potrzebne Ci zadne ID. Wystarczy pawojazdy. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: Tesse     
Tesse


Wpisów: 108
Od: 2007-02-17
2007-05-07 22:28
Kruszynak, czy to skrut od nazwiska Kruszewska?Szkoda, z nie wiem gdzie bedziecie mieszkac, byloby fajnie spotkac Was, a moze troche pomoc w roznych radach. Powodzenia
  Profil uzytkownika: Tesse     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-07 23:19
jednego w tych durnych przepisach nierozumiem: niby sambo jest wszedzie uznawane w Szwecji ale przy ID-kort ma byc partner zarejestrowany

az mam ochote polazic po bankach z polskim paszportem i poprobowac jak to jest... tyle ze banki sa otwarte w godzinach mojej pracy

moze ktos chcialby sie wypuscic jako reporter PoloniaInfo i zbadac?
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-07 23:50
"jednego w tych durnych przepisach nierozumiem: niby sambo jest wszedzie uznawane w Szwecji ale przy ID-kort ma byc partner zarejestrowany"

Partner zarejestrowany to jest maz/zona w zwiazkach gejowskich po "slubie".
  Profil uzytkownika: kajetan     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 00:10
"Raz piszesz ze zona ma polska karte i pokazuje szwedzkie ID a raz ze ma szwedzka karte i polskie ID.
moze latwiej by dla niej bylo pokazywac szwedzkie ID do szwedzkiej a polskie do polskiej?"

Bo jest/było i tak i tak. Na początku pokazywała polskie dokumenty i do szwedzkiej i do polskich kart (nie mając id card). Zawsze były jakieś problemy, kręcenie głową, uważne oglądanie polskiego dowodu czy wybałuszanie oczy na laminowane prawo jazdy itd...debile.
Potem przydarzyło jej się to, że nie mogła zapłacić szwedzką kartą bo nie miała id card, pomimo tego, że miała polski dowód i polskie prawo jazdy. Po tym incydencie wkurzyła się i w końcu odebrała id card z banku. Teraz dla świętego spokoju pokazuje ją w każdym przypadku.

Reasumując. Moim zdaniem na punkcie tych id card Szwedzi są jacyś ograniczeni psychicznie i niech tak zostanie, nie mój kraj nie moja działka. Na zdrowie.
  Profil uzytkownika: true     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2007-05-09 08:30
A ja tam sie ciesze, ze sie tak czepiaja tego ID przy placeniu karta. Zmniejsza to szanse zlodzieja mojej karty, ze sobie nia poprostu zaplaci...
  Profil uzytkownika: AgataN     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-09 08:45
True, w sklepach przepisuja z ID numer personalny, jak mieli jej przepisac szwedzki numer personalny z polskiego dowodu. Rozne sklepy albo rozne osoby maja inna polityke, ale jezeli ktos uwaza cos za podejrzane ma prawo zatrzymac transakcje.


  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-09 11:21
A jak turysta z Niemiec placi to co przepisuja?

Tez uwazam, ze na punkcie ID-kort sa przewrazliwieni.

Przepisy mowia, ze jak sie kupuje ponizej 100 kr to nie trzeba sie legitymowac, ale 90% sprzedawcow i tak wymaga!
  Profil uzytkownika: iza     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2007-05-09 11:33
mi sie najbardziej podoba ja w Systemie Bolaget chca ode mnie ID
  Profil uzytkownika: pati_sko     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 11:35
ALe turysta z Niemiec płaci ze swojego niemieckiego konta, ktore tam załozył.
Jak ktoś zakłada konto w Szwecji to zazwyczaj podaje numer pers. wiec po tym go rozpoznają. Jeśli wiec ktoś potrafi założyc szwedzkie konto pokazując ten numer, więc powinien też potrafic wylegitymowac się pokazujac ten numer.
Szwedzkie konto= szwedzkie ID, polskie konto = polskie ID, nic w tym nie ma dziwnego.
W większości krajów każą sie legitymowac przy płaceniu kartą bez PIN kodu.
A tak wogóle to się dziwię, że wogóle w SE wypłacają z banku pieniądze komus kto nie ma szwedzkiego ID.
Mnie w banku PL kazali przyjśc z dowodem i nie było dyskusji, szwedzkie prawo jazdy im nie pasowało bo nie bylo w nim adresu.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-09 12:50
Iza, True napisal ,ze jego zona chciala placic szwedzka karta, legitymujac sie polskim dowodem.
Moja Mama placila ( jeszcze dwa dni temu) polska karta -visa electron bez zadnych klopotow, pokazujac polski dowod. A tam gdzie bym pin wstukiwala pin.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-09 12:51
tzn. tak jak pisze Maggie, tam gdzie byl pin, nie zadali od niej pokazania jakiegokolwiek dokumentu.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2007-05-09 18:32
"Reasumując. Moim zdaniem na punkcie tych id card Szwedzi są jacyś ograniczeni psychicznie i niech tak zostanie, nie mój kraj nie moja działka. Na zdrowie"
Szwedzi funkcjonuja na zasadzie schematow i rutyn, maja na wszysko gotowe wzory, ktore powielaja.
Jak im cos nie pasuje do wzoru, dostaja bolu glowy i biegunki, stad ich niezadowolenie.
Jesli przypadek odbiega od przyjetego schematu, moze byc zalatwiony w zupelnie dowolny irracjonalny sposob, stad jednym udaje sie zalatwic bez problemu cos co dla innych nie jest mozliwe do zalatwienia.
Coz jak sie tu zyje trzeba sie z tym pogodzic.
  Profil uzytkownika: darsim     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 21:00
Tylko dlaczego w handels banku, gdy wydawano mi kartę obciążeniową (maestro), nie poinformowano mnie, że aby się posługiwać tą kartą _niezbędna_ jest id card? Bo do tego się to sprowadza, prawda? Po jaką cholerę na odwrocie karty jest mój podpis? Nie spotkałem się aby ktoś go sprawdzał.

Krótko mówiąc sprawa z id card to wszystko bzdury i tak jak napisał Darsim: szwedzkie schematy.
Nie mają prawa ode mnie żądać szwedzkiej id card w żadnym przypadku. Mają prawo poprosić o dowód tożsamości, a do takich należy polski dowód osobisty i paszport, a jeśli coś nie pasuje mogą zadzwonić po policję. Nie mają prawa odmówić. Tylko co im zrobię w takim przypadku?
  Profil uzytkownika: true     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 21:09
Dziwny jestes True. Albo nie masz pojecia jak rozne rzeczy funkcjonuja. W Polsce tez wymagaja legitymacji, i jesli tam mieszkasz - polskiego dowodu. w innych krajach tez. Dlaczego niby w Szwecji mialoby byc inaczej?
To nei zaden wymysl, tak jest wszedzie, Szwecja to nei wyjatek.
I prosze bardzo, tu o szwedzkiej legitymacji:

Bakgrunden till Bankföreningens krav på legitimationshandlingar finns bl.a. i Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd om åtgärder mot penningtvätt (FFFS 1999:8). I 6 § i dessa föreskrifter regleras identifiering av en kund när banken inleder en förbindelse med en ny kund. Enligt bestämmelsen ska, i fråga om utländsk medborgare, identitetskontroll ske med bl.a. ledning av ett giltigt pass eller andra identitetshandlingar.
Bankföreningen tolkar denna bestämmelse på så sätt att den ska tillämpas på turister på besök i Sverige. I övriga fall ska, enligt Bankföreningen, endast det svenska vinröda EU-passet, svenskt körkort och SIS-märkt ID-kort anses vara fullgoda identifieringshandlingar. När alltså en utländsk medborgare vistas i Sverige, av andra skäl än turistskäl, krävs svenskt ID-kort (eftersom svenskt pass och svenskt körkort i de allra flesta fall är uteslutna).

  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 21:10
A w skrocie> jesli przebywasz tutaj z innych powodów niz turystyczne to powinieneś miesz szwedzkie ID.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 21:19
A, w niektorych krajach kiedyś wystarczyło miec swój paszport i kartę z pozwoleniem na pobyt bo na niej były wszystkie dane, a kiedy zrobiła sie Unia i pozwolenia już nie trzeba, ludzie maja problemy i muszą sobie ID wyrabiac.
Kiedys mówili o wspólnej karcie identyfikacyjnej, ważnej na całą Unię, ciekawe czy coś z tego będzie (bo nie tylko ty jesteś niezadowolony, ID kort to problem, szczególnie teraz kiedy z jednej strony są kłopoty z wyrobienie, z druguej nic się bez niej nie da załatwic).
Narazie jednak proponuje wyrobienie sobie szwedzkiej albo uzywanie bankomatu do wyjęcia caschu.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 21:35
Przypomniało mi się, we Francji Szwedzi chodzą z rachunkem za prąd w kieszeni / bo tam trzeba pokazac gdzie się mieszka i rachunek za prąd jest ogólnie akceptowany razem z paszportem.
  Profil uzytkownika: maggie     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 22:42
Maggie, ja p..lę za przeproszeniem. Ja jestem dziwny?
Dostaję z banku kartę którą nie mogę płacić w sklepie bo nie mam szwedzkiej id card. Ja jestem dziwny czy ekspedientka w kasie, która uważa za niewiarygodny mój dowód osobisty, na który mogę przekraczać granicę.
Można na szwedzką id card przekroczyć granicę? Tak naprawdę jest to nic nie znaczący plastik. Mam wrażenie. że służy tylko do zbierania informacji, co kupujesz i za ile kupujesz A skąd wiesz w jaki sposób jest wykorzystywana informacja o twoich zakupach?

Poza tym nie mam obowiązku posiadać ani id card ani numeru personalnego tylko pozwolenie na pobyt:
http://www.swedenabroad.co m/Page____22973.aspx
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 22:45
Maggie, w Polsce obcokrajowiec nie dostanie dowodu osobistego ani tym bardziej jakiejś legitymacji, która notabene nie istnieje.
  Profil uzytkownika: true     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-09 22:54
Mnie to właśnie bardzo dziwi, że załozyłeś konto w banku bez zadnego ID. Myślałam, ze to nie jest mozliwe. Nawet w tych internetowych trzeba pokazac ID przy odbiorze. Pojdź i narozrabiaj w banku.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-09 23:38
"Maggie, w Polsce obcokrajowiec nie dostanie dowodu osobistego ani tym bardziej jakiejś legitymacji, która notabene nie istnieje."

W Szwecji tez ostatnio nie dostanie, przynajmniej nie tak latwo. Jednak prawo bankowe wymaga od wszystkich ktorzy sa w Szwecji dluzej niz okres turystyczny o legitymowanie sie szwedzkim ID.

W tym wypadku kasjerka w sklepie robi to co jej kaze prawo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-09 23:42
Ogolnie sie z Toba nawet zgadzam, true. Mi nie chcieli w restauracji w Bostonie sprzedac piwa, bo nie mialem przy sobie paszportu (mialem tylko szwedzkie prawo jazdy, w koncu kto chodzi do restauracji z paszportem).

Wstalem wiec i wyszedlem. Na pytanie jakiejs chyba szefowej restauracji czy cos mi sie nie podobalo powidzialem - tak, tamten pan nie chcial mnie obsluzyc.

Zjadlem sobie gdzies indziej. Tak jak to mowia Szwedzi - "Rösta med fötterna" (glosuj nogami). Jak nie chca Cie gdzies obsluzyc, idz gdzie indziej.
  Profil uzytkownika: kajetan     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 23:50
Ładnie sobie dorabiacie...lol

Maggie, do konta w banku wystarczy wpis do rejestru ludności, paszport i jakiś papier z zarobkami.

Kajetan, jesteś absolutnie pewien, że mając pozwolenie na pobyt mam OBOWIĄZEK wyrobić id card?

  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-09 23:52
"Mnie to właśnie bardzo dziwi, że załozyłeś konto w banku bez zadnego ID. Myślałam, ze to nie jest mozliwe. Nawet w tych internetowych trzeba pokazac ID przy odbiorze. Pojdź i narozrabiaj w banku."

Zaczynam się denerwować i nie chcę być niegrzeczny. Maggie, skąd te wnioski? czytasz dokładnie?
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-10 00:03
Kajetanie, teraz przeczytałem twój wpis:

Maggie, w całej Europie/Świecie zasada jest taka, że płacąc kartą ekspedienci mają prawo a nawet obowiązek zweryfikować twoją tożsamość. Informuję Cię, że w całej Unii Europejskiej dokumentem stwierdzającym tożsamość Polaka jest bądź polski DOWÓD OSOBISTY bądź PASZPORT. Tutejsza karta "id cort" w żadnym landzie EU nie jest respektowana, nie mogę nią posłużyć np. w Niemczech.
Ba nawet Szwed może ją sobie wsadzić w "D" bo nie może na nią przekraczać granicy.

Tak więc jest to taki lokalny dokument za prawie 400 koron z brzydkim zdjęciem i chipem. Służy tylko i wyłączne do odczytania mojej daty urodzenia i takich czterech cyferek za nią. A po co ten chip?
  Profil uzytkownika: true     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 00:21
maggie "Mnie to właśnie bardzo dziwi, że załozyłeś konto w banku bez zadnego ID. Myślałam, ze to nie jest mozliwe. Nawet w tych internetowych trzeba pokazac ID przy odbiorze. "

Co trzeba pokazac w banku internetowym i przy odbiorze czego? Ja zalozylam konto bratu i trzeba bylo wpisac tylko nr personalny i juz bylo ok, w http://www.skandia.se/hem/ default.aspx
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 00:28
true "Tutejsza karta "id cort" w żadnym landzie EU nie jest respektowana, nie mogę nią posłużyć np. w Niemczech.Ba nawet Szwed może ją sobie wsadzić w "D" bo nie może na nią przekraczać granicy.
Tak więc jest to taki lokalny dokument za prawie 400 koron z brzydkim zdjęciem i chipem. Służy tylko i wyłączne do odczytania mojej daty urodzenia i takich czterech cyferek za nią. A po co ten chip?"

trudno nie przyznac ci racji! nawet tzw. nationellt id-kort uprawnia do przekraczania granicy tylko tych krajow: Belgien, Danmark, Finland, Frankrike, Grekland, Island, Italien, Luxemburg, Nederländerna, Norge, Portugal, Schweiz, Spanien, Tyskland och Österrike.
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 07:37
To sie wcale nie zgadza. Tzn zgadza się, ale tylko co do turystów. Czy nie macie znajomych zamieszkałych w innych krajach? Tzn np Szwedów zamieszkałych we Francji czy Niemców w Hiszpanii itp.
Wszystko jest ok dopóki jest się turystą. Wtedy kazde ID jest ok. Ale co innego jak się osiedli w innym kraju, załozy konto itp. Wtedy mają inne wymagania co do ID. Pisałam u góry - w niekórych krajach ludzie biegają z rachunkiem za prąd, bo nie akceptuja ich ID.
W miediach toczą sie długie dyskusje tak ten problem rozwiązac, ale jak dotąd, żaden kraj nie zniosł swoich jeszcze wymogu dowodu tożsamości (na lokalnych warunkach).

Co do Skandia banku Iza, to tak samo było jak zakładałam siostrze, nie trzeba zadnych papierów, ale przy odbiorze karty musiała sie wylegitymowac. Pokazała paszport i personbevis. Paszport jako ID / a personbevis żeby pokazac nr.
Tu jest obowiazek pokazania szwedzkiego ID z numerem personalnym. W innych krajach wymagają pokazania aktualnego adresu. I tyle.
  Profil uzytkownika: maggie     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-10 08:50
Droga Maggie, jak mam to rozumieć?

"Paszport jako ID / a personbevis żeby pokazac nr.
Tu jest obowiazek pokazania szwedzkiego ID z numerem personalnym."

Z twojej wypowiedzi wynika, że polski paszport + person bevis = szwedzkie ID z numerem personalnym.
  Profil uzytkownika: true     
piernik


Wpisów: 37
Od: 2007-03-01
2007-05-10 08:54
Jakie odbieranie karty? Karta zarowno ze Skandiabanken jak i z Nordea przychodzi w kopercie na adres, ktory sie podalo przy rejestracji. Zawsze tak bylo i jest, chyba, ze robia jakies wyjatki dla kogos kto jest niewiarygodny.

Wylegitymowanie sie przy placeniu karta ma sluzyc jedynie do stwierdzenia czy posiadacz karty jest ta osoba, ktora nia placi i nic innego. Szwedzi nie maja pojecia i robia tak jak im kazano bo ustalajacym rutyny nie przyszlo do glowy, ze mozna miec inny dokument do identyfikacji niz "najwspanialsze" szwedzkie ID-kort.
  Profil uzytkownika: piernik     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:06
Dopóki sobie nie wyrobisz szwedzkiego ID to tak. Przynajmniej mojej siostrze zaakceptowali, powiedziała, że czeka na ID i dostała kartę. Tak też sie robi jak się składa papiery o ID - musisz miec paszport/dowód i personbevis.
Ale jak wolisz biegac z rachunkiem za prąd to przeprowadź się do Francji
U mnie w pracy jako, że jest możliwośc pracowania w jakimkolwiek kraju, ludzie opowiadają niestworzone historie. Jeden Anglik zamieszkały teraz we Francji zawsze ma ten rachunek przy sobie. Francuz zamieszkały w Szwecji zamienił prawko na szwedzkie i teraz jak jest we Francji to mu nie akceptują, bo brak adresu na nim. Cyrk poprostu.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-10 09:11
piernik pierniczysz ,
Ja mialam przez pare lat czasowy numer personalny i konto w Nordea,i normalna karte platnicza. I przez te pare lat placilam karta pokazujac polskie prawo jazdy. Paszport byl gorzej widzainy. Jezeli byl klopot wyjasnialam co to za dokument.

Inne zas zasady obowiazywaly na poczcie i w kassaservis- w obu tych miejscach musialam pokazac paszport.


Jezeli delikwent pracuje przez krocej niz rok, nie ma prawa do stalego numeru, ale poniewaz pracuje musi zalozyc konto na ktore beda przelewane pieniadze, znajduje sie wiec w sytucji karta bez dokumentu szwedzkego.

Aöe to wszystko nie zmienia faktu, ze jezeli ktos ma watpliwosci co do dokumentu, ma prawo odmowic autoryzacji.
Dzieje sie zazwyczaj tam gdzie jest malo obcokrajowcow, albo sprzedajacy jest swiezo zatrudniony.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:23
Ha, ja przez parę ostatnich lat nie miałam wogóle żadnego ID, bo zrobiła mi się dziura w prawku i nie miałam czasu zamienic na nowe. I chodziłam z tymczasowym polskim paszportem i nigdy nie miałam problemu. Pani w okienku w banku, na poczcie, i gdzieby to nie było zawsze mówiła "ok tym razem, ale następnym ci nie zaakceptuję".
Ale to nie zmienia faktu, że jeśli otwierałaś konto podając numer personalny to masz obowiazek udokumentowania, że ten numer należy do ciebie. i wtedy personbevis pomaga.
Jak kiedyś tu przyjeżdżałam do pracy na wakacje to też musiałamm otworzyc konto, dali mi wtedy tymczasowy nr. I w tym tymczasowym wtedy podawało sie adres zamieszkania w PL i tymczasowy tutaj. Wtedy nie było problemu, legitymacja studentska wystraczyła, żeby wziąśc pieniądze z konta. Bo adres się zgadzał.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:25
A, nawet jak potem wysyłali deklaracje podatkową to robili to na polski adres. Na tymczasowy to chyba nawet nie mają prawa wymagac szwedzkiego ID, no chyba, że jakiś ktoś nieobeznany sie trafi.
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 09:26
"Jakie odbieranie karty? Karta zarowno ze Skandiabanken jak i z Nordea przychodzi w kopercie na adres, ktory sie podalo przy rejestracji. "

dokladnie, tak samo jak SEB i GEmoney...
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-10 09:30
na tymczasowy numer, oczyiwscie przy wyrabianiu konta nalezy okazac personbevis i dokument z pracy ,ze sie zarabia.
I nie wyrobisz szwedzkiego ID. Potem chodzilam z papierem ze Skatt, ale to glownie do lekarza bo nie chcieli mi inaczej wierzyc ,ze jestem objeta ubezpieczeniem socjalnym.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:31
No teraz to sobie zmyślacie.
Nie da się otworzyc konta w Skandiabanken bez wylegitymowania.
Nie wiem czy to była karta czy sam kod, w każdym razie trzeba to odebrac na poczcie. Osobiście.
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 09:33
hmm, a kiedy ty otwieralas tam konto?
moze zmienili reguly...

mojemu bratu i jego zonie przyslali i karte i kod na adres domowy (wrzucili przz brevlåda).
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:33
To był kod, kartę wysyłają pocztą

http://www.skandia.se/hem/ default.aspx

Klicka på menyvalet "Bli kund direkt" och fyll i dina personuppgifter. Efter ca en vecka kommer du få ett rekommenderat brev att hämta ut på Posten. Brevet innehåller din personliga PIN-kod. Med PIN-koden kan du logga in både på Internetkontoret och kundservice via telefon.

  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 09:35
Rok temu, reguły się nie zmieniły. Moze mieci farta.

PS Iza, czekam właśnie na Magnum lada chwila....
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 09:43
ok, no jest czarno na bialym.
ale ci z GEmoney na pewno wyslali wszystko normalnie do domu (pare miesiecy temu zalozylam tam konto).

(moje magnum juz jest od wczoraj do odebrania)
  Profil uzytkownika: iza     
piernik


Wpisów: 37
Od: 2007-03-01
2007-05-10 10:59
To był kod, kartę wysyłają pocztą

To po co piszesz nie wiedzac dokladnie? Nawet kody przysylaja poczta.
Zadnych ID kort nie wymagaja pozatym, nawet jezeli sie bierze pozyczke.

A ja nie piernicze Karolina, ja wiem jak jest!
  Profil uzytkownika: piernik     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-10 12:48
Może i wiesz jak jest, ale chyba wagarowałeś na lekcjach z logiki.
W Skandiabanken, żeby dostac kartę musisz ją zamówic, żeby zamówic musisz zalogowac się przez internet, żeby sie zalogowac musisz miec kod, żeby miec kod musisz odebrac list z poczty (rekomnd) a zeby go odebrac musisz pokazac ważne ID. => bez ID nie ma karty.
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-10 12:54
to sie nazywa metoda lopatologiczna, maggie
  Profil uzytkownika: iza     
piernik


Wpisów: 37
Od: 2007-03-01
2007-05-10 13:49
W Skandiabanken, żeby dostac kartę musisz ją zamówic, żeby zamówic musisz zalogowac się przez internet, żeby sie zalogowac musisz miec kod, żeby miec kod musisz odebrac list z poczty (rekomnd) a zeby go odebrac musisz pokazac ważne ID. => bez ID nie ma karty

Niekoniecznie musi tak byc. Kobiety lubia komplikowac proste sprawy. Kod aktywacji mozna mozna dostac przez sms ale trzeba podac numer telefonu przy zakladaniu konta.
A jezeli juz dostaje sie list z kodem to odbiera sie najczesciej w Pressybyån (bo urzedy pocztowe pozamykali) i wystarczy pokazac paszport.
  Profil uzytkownika: piernik     
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2007-05-12 18:27
dzieki za wyczerpujace odpowiedzi na temat ID.Ale nikt mi nie odpowiedzial na dalsze moje pytania.Mialam nadzieje ze ktos mi pomoze i uzyskam odpowiedzi na meczace mnie pytania bez rozpoczynania nowego tematu.Moj ostatni wpis jest powyzej.pozdrawiam!!!
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
nina 1


Wpisów: 131
Od: 2007-03-01
2007-05-14 20:26
nie masz racji piernik wiem bo sama zakladalam miesiac temu konto w scandi karte i pin do karty owszem przyslali mi poczta ale zeby muc zamowic karte musialam na poczcie odebrac kod i nie wystarczyl mi paszport tylko szwedzki dowod mojej szwagierki bo mialysmy taki sam adres zamieszkania a ja jeszcze go nie posiadam a kod z poczty jest potrzebny do sciagniecia certyfikatu ktury morzesz odebrac tylko przez pare dni
  Profil uzytkownika: nina 1     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-05-15 10:00
Z takim typem Nina lepiej nie polemizowac, bo najpierw cię objedzie, a potem zabroni pisac na forum, za bycie za mało mądrą.
  Profil uzytkownika: maggie     
nina 1


Wpisów: 131
Od: 2007-03-01
2007-05-15 11:01
magge masz racje pozwulmy mu byc od nas wiencej wiedzoncym
  Profil uzytkownika: nina 1     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-15 11:17
Zaczynam rozumieć Janne1/ZBC.
  Profil uzytkownika: true     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-15 23:04
Rzucacie sie a rozne moga byc sytuacje. Ja zakladalem konto w Skandiabanken niepelnoletniemu synowi i list z kodem aktywacji przyszedl na niego. Nie ma on zadnego ID-kort i poszedl odebrac list z paszportem i nie mial zadnych problemow z odbiorem.
  Profil uzytkownika: gigge     
Forum -> Sprawy polonijne -> pomocy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 11 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony