Odwiedzin 37877038
Dziś 267
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - wymiana prawa jazdy na szwedzkie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwymiana prawa jazdy na szwedzkie
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-04 22:28
Czesc,
Zastanawiam sie nad wymiana prawa jazdy na szwedzkie. Ma ktos jakies przemyslenia w tym temacie, tzn.czy warto? Wady/zalety? Nie musze wcale tego robic (polskie jest uznawalne) ale moze wiaza sie z tym jakies wady/zalety o ktorych nie pomyslalem. Jedna z zalet polskiego prawka jest na pewno "bezwypadkowosc". Szwedzkiego za to to ze sie figuruje we wszystkich rejestrach, latwiej o premie przy ubezpieczeniu otp. Polskie bezterminowe, szwedzkie nie. Czy ktos ma jakies doswadczenia/przemyslenia w tym temacie?
  Profil uzytkownika: mastahaka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-04 23:31
Ja mam oba, więc nie mam problemu,ale używam tylko to szwedzkie.
Jak dla mnie znaną zaletą wszedzkiego jest, że można je używac jako ID tutaj, ale niestety nie można na nim podróżowac bo nie ma wpisanego obywatelstwa.
  Profil uzytkownika: maggie     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-04 23:39
Rozumiem, ze musialas uzyskac szwedzkie prawko zdajac tu egzamin. Z tego co rozumiem to przy wymianie prawa jazdy polskie trzeba oddac, prawda?

Ciekawe ze nikt sie nie odzywa - troche to dziwne, bo chyba sporo czytajacych to forum ma/mialo taki dylemat. Czy ktos moze wie jak za granica rozni sie sposob traktowania poslkiego i szwedzkiego prawa jazdy? Z tego co gdzies slyszalem to w USA chyba poslkiego nie uznaja a szwedzkie tak, ale przekonany nie jestem.
  Profil uzytkownika: mastahaka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-05 22:55
Polskie prawo jazdy wygląda podejrzanie- tak zalaminować kawałek papieru każdy może sobie sam...
Być może stąd to bardziej podejrzliwe podejście.

W USA powinni polskie prawko uznać bo ich prawko czasem wygląda jeszcze bardziej zabawkowo

Co do wymiany to niestety nie wiem, mam szwedzkie.
  Profil uzytkownika: mabr     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2007-03-06 10:00
Kiedys oddawali polskie prawo jazdy. Nie wiem jak jest teraz.
Nie byla to wiec wymiana, a "wymiana".
Konkretnie przerabialem to w 1990 roku: wyslalem polskie prawo jazdy do bodajze Vägverket, nastepnie sprawdzili je i oddali mi, a oprocz tego dostalem szwedzkie.
Mam wiec od tej pory dwa prawa jazdy, z tym ze to polskie jest juz od paru lat niewazne, bo nie zadbalem o jego wymiane na nowe, laminowane.
  Profil uzytkownika: j23     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-06 10:06
Rozumiem. Teraz sytuacja jest taka ze mozna wymienic PL prawko na szwedzkie ale zostanie tylko jedno. Poniewaz mozna rownie dobrze uzywac polskiego (jest to zgodne z prawem od kiedy PL jest w unii) po prostu zastanawiam sie nad zasadnoscia wymiany polskiego na szwedzkie.
  Profil uzytkownika: mastahaka     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2007-03-06 10:23
Wg przepisow nalezy wymienic gdy mieszka sie tu na stale:

Utbyte av körkort från EES-stater
Ett körkort från en EES-stat som är giltigt i Sverige får bytas ut mot ett likvärdigt svenskt körkort om innehavaren är permanent bosatt i Sverige.


http://www.vv.se/templates /page3____124.aspx

Pytanie tylko jak zdefiniowac owo stale osiedlenie sie.
Niektorzy np. uwazaja, ze w danym kraju (gdzie sie nie urodzilismy) mieszka sie na stale dopiero post factum tzn. po smierci .
Dopoki wiec nie umarlem w np. Szwecji to nie mieszkam tu na stale.
  Profil uzytkownika: j23     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-03-06 11:25
Mabr:
"Polskie prawo jazdy wygląda podejrzanie- tak zalaminować kawałek papieru każdy może sobie sam...
Być może stąd to bardziej podejrzliwe podejście."

Ja polskie prawko pokazuję i mam to gdzieś czy dla kogoś wygląda podejrzanie czy nie. Mam na prawku moje zdjęcie, unijną flagę i mogą mi skoczyć. Jestem Polakiem i mam polskie prawo jazdy, polski paszport, polski ID card itp...
Szwedzi nie robią mi łaski, muszą je uznawać!
  Profil uzytkownika: true     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-06 12:21
"För att ett körkort som har utfärdats i en stat inom det Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, EES, ska gälla i Sverige krävs att
körkortet är giltigt i det land där det har utfärdats,
innehavaren inte också har ett svenskt körkort som är omhändertaget eller återkallat,
körkortet inte har bytts ut mot ett svenskt körkort.
Ett sådant körkort är giltigt i Sverige oavsett hur länge innehavaren har varit folkbokförd här."

http://www.vv.se/templates /page3____124.aspx

czyli uzywac mozna jak sie chce. jest pelna dowolnosc i obie sa rownowazne. Jak podkreslalem nie ma ku wymianie powodow prawnych. Dlatego sie zastaawiam czy warto z jakichs innych powodow.

  Profil uzytkownika: mastahaka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-06 13:03
Ja używam szwedzkie prawo jazdy jak ID, nie mam nic innego. Łatwiej z nim, bo wszyscy tutaj je rozpoznają.
A mam 2 prawa jazdy bo tak jak j23, jak wymieniałam, to tylko musiałam moje polskie pokazac i zrobic syntest, kiedyś można było miec 2 bo jak sie tutaj mieszkało to polskie prawo jazdy chyba nie było nawet wazne.
  Profil uzytkownika: maggie     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-06 13:54
dokladnie tak jak mowisz, przed wejsciem do Unii polskie prawo jazdy bylo wazne tylko przez rok, potem juz nie, wiec spokojnie mozna bylo miec 2. Teraz, jako ze jest to rownowazny dokument, mozna miec tylko 1 - drugie zabieraja...
  Profil uzytkownika: mastahaka     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2007-03-06 14:21
Dodam, ze "wymienic" polskie na szwedzkie mozna bylo tylko do chyba 1991 albo 1992 r., tak wiec w latach 1991-2004 nawet doswiadczeni kierowcy z Polski musieli od poczatku zdawac i teorie i jazde w Szwecji.

Slyszalem zreszta w latach 90 takie opowiesci, ze bylo to podobno trudne i niektorzy zdawali kilkakrotnie...
  Profil uzytkownika: j23     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-06 15:25
Ja wymieniłam chyba w 1992, albo 91 i chyba rzeczywiscie jako jedna z ostatnich się załapałam, pewnie nigdy nie zdałabym tutejszego egzaminu.
  Profil uzytkownika: maggie     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-06 17:12
Aby uzyskac szwedzkie prawo jazdy nie potrzeba zdawac zadnego egzaminu, ani przechodzic absolutnie zadnych szkolen czy kursow. Wymiana dokumentu polega na prostej wymianie dokumentu poprostu. Aby wymienic prawo jazdy nalezy miec Personummer i legitymowac sie waznym dokumentem, ID KORT badz paszport. Polskie prawo jazdy zostaje w urzedzie i jest zabierane, otrzymuje sie druk wymiany z kopia polskiego prawa jazdy i pieczatka urzedu, na tym mozna jezdzic do czasu otrzymania prawa jazdy szwedzkiego. Na prawo jazdy czeka sie ok 2 miesiecy, kosztuje 480 sek i 3 zdjecia.
  Profil uzytkownika: LwieSerce     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-06 18:15
no ok, to wszystko wiemy. Pojawil sie wreszcie argument przeciwko wymianie - kosztuje i sie czeka. Ktos ma jakis argument za wymiana?
  Profil uzytkownika: mastahaka     
mirko30
sodertaljie


Wpisów: 19
Od: 2005-04-29
2007-03-07 02:14
Witaj spotkalem sie z problemem jesli jezdzisz służbowym autem a znam taka osobe to policjant powiedzial mu ze musi wyminic na szwedzkie ponieważ nie ma go w rejestrze czyli mówiąc krotko nie masz prawka wiem tez jesli chcesz jezdzic na szwedzkich numerach to zniżka bedzie wieksz ponieważ ubezpieczalnie patrzą na na rocznik jesli masz powyzej 25 lat i ile masz prawko a polskie prawko jest dla nich nie do wykrycia mialem osobiscie ten problem dlatego zmienilem
  Profil uzytkownika: mirko30     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-07 11:12
Witaj spotkalem sie z problemem jesli jezdzisz służbowym autem a znam taka osobe to policjant powiedzial mu ze musi wyminic na szwedzkie ponieważ nie ma go w rejestrze

Wystarczy, że poda swój numer personalny. Jak ktos mieszka na stałe i nie chce wymieniac prawa jazdy to powinien miec jakieś inne szwedzkie ID.
  Profil uzytkownika: maggie     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-07 12:51
No wlasnie, jak to jest z ubezpieczeniami? Bo ja slyszalem ze posiadanie polskiego prawa jazdy ma tutaj zalety. Date wydania ubezpieczalnie respektuja (jest wydrukowana na prawie jazdy), a dodatkowo ponoc ma sie znizki bo przy personnumerze nie ma zadnych adnotacji o szkodach - bo niby skad ma byc...
  Profil uzytkownika: mastahaka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-07 23:19
Niektórych ubezpieczalni, np. Folksamu, nie obchodzi czy ubezpieczający w ogóle ma prawo jazdy. Liczą lata bezwypadkowości mimo to.
  Profil uzytkownika: mabr     
DESPERADO


Wpisów: 99
Od: 2005-03-26
2007-03-09 13:18
Witam wszystkich
Ja tez do niedawna mialem dylemat czy wymienic na szwedzkie czy pozostawic polskie, ale wiecej kozysci daje jak narazie polskie prawo jazdy np. policja nie zabierze za przekroczenie przepisow, w ubezpieczeniu auta liczy sie od kiedy jest wydane, itp
  Profil uzytkownika: DESPERADO     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-09 15:57
plusy posiadania polskiego prawka:
nie trzeba ponosic kosztow ponownego wyrobienia,
nie trzeba wzrabiac co 10 lat, bo jest na stale
minusy polskiego prawka
nie dziala jako ID
jak zginie lub zostanie skradzione organy prawa w szwecji nie wystawia tymczasowego papierka do prowadzenia auta a to znaczy, ze jestesmy uziemieni do czasu wyrobienia nowego w polsce lub w szwecji!!!! wiem, bo teraz nie mam prawka i nie moge jezdzic!!!!! alez jestem zla (nie na was oczywiscie)
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-09 22:26
DESPERADO, mylisz się kardynalnie jeśli sądzisz że szwedzka policja nie może Ci odebrać polskiego prawka. Może. Tyle że wysyła je do polski. A jak będziesz miał pecha, to stracisz je na dłużej niż straciłbyś w Szwecji bo terminy odebrania prawa jazdy w Polsce liczy się w latach, nie w miesiącach.
  Profil uzytkownika: mabr     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-10 09:49
nie moge powidziec bym wiedziala cos na ten temat z pewnego zrodla ale tez wydaje mi sie, ze to troche przesadzony optymizm, co powstrzyma szwedzkiego policjanta by zabrac ci polskie prawko jak cos przeskrobiesz?
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-10 10:19
Szwedka Policja Nie Moze ci zabrac Polskiego Prawa Jazdy, bo to nie oni go wydawali, moze ci natomiast ograniczyc zakazem poruszania sie na terenie Szwecji. Jesli zostaniesz zatrzymany jako nietrzezwy, to Oni nie zabiora ci prawa jazdy, tylko wystawia zakaz poruszania sie po calej Szwecji np. na 2 lata, w polsce mozesz normalnie jezdzic - tak to wyglada w prawie i rzeczywistosci.

Szwedzkiego Szwedzka Policja tez nie zabiera, ogranicza, a to zasadnicza roznica.
  Profil uzytkownika: LwieSerce     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-10 15:57
akurat mam znajomego ktoremu zabrali a tez nie mial szwedzkiego - za predkosc... Tylko chyba sie przyznal ze mieszka w Szwecji.

Slyszalem natomiast, ze wydaja zakaz poruszania sie po szwecji - mozna tylko z niej wyjechac. Wpisuje czlowieka pewnie "w komputer" i jak sie wpadnie na jakiejs kontroli to mogila.

Ale gwoli scislosci - w moim pytaniu nie chodzilo mi o to zeby jakos prawo naciagac.
  Profil uzytkownika: mastahaka     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-10 16:26
"akurat mam znajomego ktoremu zabrali a tez nie mial szwedzkiego - za predkosc... Tylko chyba sie przyznal ze mieszka w Szwecji.

Slyszalem natomiast, ze wydaja zakaz poruszania sie po szwecji - mozna tylko z niej wyjechac. Wpisuje czlowieka pewnie "w komputer" i jak sie wpadnie na jakiejs kontroli to mogila."


Nie ma znaczenia czy mieszka w Szwecji, Polsce czy Afganistanie, Ten kto nie wydal Prawa Jazdy nie moze go zabrac, nie ma do tego zadnego prawa. Nigdzie Nikt ci nie moze zabrac Prawa Jazdy, bowiem sa to udokumentowane umiejetnosci ktore nabyles na drodze Szkolenia i egzaminu.

W Polsce za Pijanstwo, za wypadki, itd., nie zabiera sie praw jazdy, ogranicza sie natomiast uprawnienia kierowcy do prowadzenia pojazdow, na okreslony przez sad czas.

W Szwecji, Szwedzkich Praw Jazdy rozwniez sie nie zabiera, ale podobnie ogranicza zakaz prowadzenia pojazdu. Przykladowo kierowca ktory zostal zatrzymany pod wplywem alkoholu automatycznie ma ograniczone uprawnienia na np. 2 Lata. Za przekroczenie predkosci o 30, nie moze prowadzic samochodu 3 miesiace itd., a to "zabiera" to tak juz sie ugruntowalo w naszej swiadomosci, bo sie mowi ze "zabrali mi prawko na rok", a oni w rzeczywistosci ograniczyli uprawnienia samego kierowcy.

Jezeli tutaj zostaniesz zatrzymany pod wplywem alkoholu, ogranicza ci uprawnienienia na np.2 lata, oznacza to ze na terenie Szwecji nie mozesz prowadzic samochodu 2 lata, z racji tego ze posiadasz polskie prawo jazdy, nie moga ci tego zabronic w polsce, bo zatrzymali cie tutaj w Szwecji i tutaj ci ograniczyli uprawnienia. Oznacza to ze w polsce mozesz normalnie sie poruszac, ale jak juz przekroczysz granice i znajdziesz sie w Szwecji, nie mozesz juz prowadzic samochodu.

"Slyszalem natomiast, ze wydaja zakaz poruszania sie po szwecji - mozna tylko z niej wyjechac. Wpisuje czlowieka pewnie "w komputer" i jak sie wpadnie na jakiejs kontroli to mogila."

Wydaja zakaz poruszania sie po Calej Szwecji co do jednego metra jej powierzchni. Oznacza to ze na terytorium Panstwa Szwedzkiego nie mozesz prowadzic pojazdow mechanicznych bowiem ograniczyli ci uprawnienia.
Kazda osoba ktora ma ograniczone uprawnienia do prowadzenia pojazdow figuruje w bazie danych, do ktorej ma dostep Policja, Celnicy itd. Kazdy samochod Policyjny ma Komputer w srodku z dostepem do bazy danych, w ktorej wszystkiego sie o tobie dowiedza, a tam pisze ze nie mozesz prowadzic - proste.
  Profil uzytkownika: LwieSerce     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-10 19:00
no oczywiscie, to co piszesz to oczywiscie prawda, tylko ze w moim pytaniu nie chodzilo o prawnicze technikalia tylko o zwykle stwierdzenie czy w praktyce warto wymieniac prawojazdy na szwedzkie.
  Profil uzytkownika: mastahaka     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-10 19:34
"no oczywiscie, to co piszesz to oczywiscie prawda, tylko ze w moim pytaniu nie chodzilo o prawnicze technikalia tylko o zwykle stwierdzenie czy w praktyce warto wymieniac prawojazdy na szwedzkie."

Skoro chodzi ci o cos innego, to dlaczego wczesniej piszesz o zabieraniu prawa jazdy?. Skoro temat zaczeles nalezy go odpowiednio zakonczyc, ustosunkowujac sie do niego samego.

  Profil uzytkownika: LwieSerce     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-03-10 21:20
no dobra, w sprawie "zabrania" prawa jazdy:

Oczywiscie, ze nie moga Ci go zabrac, tzn. pozbawic Cie uprawnien na zawsze. Ale moga Ci prawo jazdy zatrzymac, tzn zabrac dokument na okreslony czas. To sie zdazylo mojemu znajomemu, oddali mu po 3 miesiacach. Mial prawo jazdy z unii. Oczywiscie pojawia sie problem typu co jak wlasnie wyjezdzam ze Szwecji - wtedy zatrzymac nie moga. Ponoc wtedy ma sie pozwolenie tylko na dojazd do granicy, ale nie znam takiego przypadku wiec pewny nie jestem.

Ten kolega argumentowal ze nie moga mu prawa jazdy zatrzymac poniewaz oni mu go nie wydali, ale taka argumentacja nie przeszla nie tylko przez policjanta ale nawet gdzies sie poniej odwolywal i tez to nic nie dalo, tzn. prawa jazdy .
  Profil uzytkownika: mastahaka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-11 01:04
Zabierają na czas określony
W Polsce np. na 2 lata, tu przeważnie na 3 miesiące.
Znam przypadki odebrania tak polskiego jak i np. norweskiego prawa jazdy. ODBIERAJĄ i odsyłają do kraju wydania.

W tym ostatnim przypadku aż na 9 miesięcy za prędkość 200 km/h na autostradzie zmierzoną "na oko" przez policjanta w cywilu w cywilnym aucie, bez żadnego sprzętu i bez świadka.

To jest granda i rozbój w biały dzień. Ale niestety tak w Szwecji jest.
  Profil uzytkownika: mabr     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-11 13:35
"Zabierają na czas określony"

Prawo okresla to jako ograniczenie uprawnien kierowcy do prowadzenia pojazdu. Kierowcy blyskotliwie zabraniem.

"Znam przypadki odebrania tak polskiego jak i np. norweskiego prawa jazdy. ODBIERAJĄ i odsyłają do kraju wydania."

W Szwecji za przekroczenie predkosci czy jazde pod wplywem alkoholu ogranicza sie uprawnienia samego kierowcy do prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych na okreslony w zapisach prawa Czas.

Dlaczego maja ci zabrac dokument Prawa Jazdy skoro to twoja rzecz za ktora zaplaciles? - to nie polska.Moc dzialnia organow bezpieczenstwa polega na ograniczeniu, nie pozbawieniu. Kary smierci tez tutaj nie ma, ogranicza sie wolnosc.

"W tym ostatnim przypadku aż na 9 miesięcy za prędkość 200 km/h na autostradzie zmierzoną "na oko" przez policjanta w cywilu w cywilnym aucie, bez żadnego sprzętu i bez świadka."

Policja tutaj moze prawie wszystko - to nie polska.
  Profil uzytkownika: LwieSerce     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-11 17:40
ten teks z wlasnoscia troche nie pasuje do szwecji, bylo nie bylo ten kraj jest o wiele bardziej socjalistyczny niz polska i wiele razy przekonalam sie, ze to co teoretycznie dziala w polsce (jak ochrona danych osobowych) nijak ma sie do szwedzkich realiow
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-12 10:09
No akurat ochrona danych osobowych to dość ekstremalny przykład paranoi prawnej. Zapewne odreagowanie lat komunizmu.
Bo trudno racjonalnie wytłumaczyć np. zakaz udostępniania książek telefonicznych z prywatnymi abonentami i umieszczania nazwisk na domofonach

Fobia odebranych dokumentów to też pewnie pozostałość po komunie i oddawaniu paszportów na milicję...

Dokument to nie nieruchomość, LwieSerce. Policja MA prawo Ci go odebrać i jak już pisałem- robi to.
  Profil uzytkownika: mabr     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2007-03-12 10:38
Temat ochrona danych osobowych w PL i w Szwecji to dwie rozne skrajnosci, dwa bieguny.
W Polsce, tak jak pisze Mabr, do przesady utajnianie nawet zupelnie banalnych danych, a w Szwecji z kolei druga skrajnosc - dane osobowe zbyt latwo i zbyt powszechnie dostepne. Az do granic absurdu.

Prawda lezy jak zwykle posrodku. Nie wiem moze jakis kraj typu Francja, UK czy Niemcy znalazly jakis rozsadny zloty srodek.
  Profil uzytkownika: j23     
LwieSerce
Stockholm


Wpisów: 33
Od: 2007-01-31
2007-03-12 22:48
"Dokument to nie nieruchomość, LwieSerce. Policja MA prawo Ci go odebrać i jak już pisałem- robi to."

Nie masz racji.
  Profil uzytkownika: LwieSerce     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-12 22:59
Mają prawo zabrac zagraniczne prawo jazdy jak najbardziej, na szwedzkiej ziemi obowiązują szwedzkie prawa. Rownież Polaków.
Ale muszą oddac jak ten ktoś opuści Szwecję.
  Profil uzytkownika: maggie     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-03-12 23:00
Brawo, wygrał Pan w konkursie na najlepszy argument
  Profil uzytkownika: mabr     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-03-12 23:05
Ett problem för den svenska polisen är att de bara kan beslagta körkortet från en utländsk förare tillfälligt. Innan personen lämnar landet har de rätt att få tillbaka det.

http://www.aftonbladet.se/ vss/nyheter/story/0,2789,59717,00.html
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16850
Od: 2000-09-01
2007-03-13 17:04
Wlasnie. Kolezance zabrali polskie, spytali kiedy bedzie wracac do domu i ktoredy, i jak wracala to mogla sobie odebrac na bazie promowej.

A szwedzkie zabieraja jak najbardziej. Nawet za powazne przewinienia zabieraja i nie oddaja, tylko po jakims czasie trzeba zdawac od nowa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
dinaaa


Wpisów: 20
Od: 2007-03-01
2007-03-20 20:46
Jesli chcesz wymienic prawo jazdy na szweckie to musisz to zrobic w ciagu roku ( od chwili zamieszkania wtym kraju tzn w szwecji ) kosztuje 180 SEK + jedno zdjecie Gdy "przegapisz " ten czas bay bay . Jesli masz staly pobyt w szwecj nie mozesz jezdic na polskim prawojazdy på uplywie 1 roku .Musisz robic od nowa .Nie jestes juz traktowany jako turysta.
Bardz dobrze ze ci zabrano prawo jazdy / kto jedzi majac % w krwi ? Przy szkole dozwolone 30 km/ godzine Przekroczenie zabieraja nie ma znaczenia czy szwed czy polak Przepisy sa po to rzeby je przestrzegac
Policjant wcywilu ? czy byl prywatnie ? czy sluzbowo ?
To jest pytanie
  Profil uzytkownika: dinaaa     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-20 20:47
dina juz od jakiegos czasu nie trzeba wymieniac prawka, to nowe przepisy unijne
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
dinaaa


Wpisów: 20
Od: 2007-03-01
2007-03-20 20:53
O czym wy mowicie Polska jest w EU
Tex moj kuzyn szwed w czasie urlopu w polsce jezdzil " "jak mu sie podobalo " Az wpadl Zaplacil kare za przekroczenie szybkosci Po przyjezdzie do szweci wlade / vägverket poinformoval go jakie przestepstwo zrobil w polsce .Dostal ostrzezenie z grozba zabrania prawojazdy na okres ...
Czyli wspolpraca dla bezpieczenstwa nas wszystkich BRAWO
  Profil uzytkownika: dinaaa     
dinaaa


Wpisów: 20
Od: 2007-03-01
2007-03-20 20:54
Dziekuje .Nie wiedzialam
Wlasnie wymienlam Tydzien temu
  Profil uzytkownika: dinaaa     
on 25
Stockholm


Wpisów: 59
Od: 2006-02-12
2007-03-21 22:10
Dinaaa mam pytanie.Gdzie dokladnie wymienia sie prawo jazdy?W jakim urzedzie itd? I czy to jest prosta procedura?
  Profil uzytkownika: on 25     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-03-22 09:24
Jesli masz staly pobyt w szwecj nie mozesz jezdic na polskim prawojazdy på uplywie 1 roku .Musisz robic od nowa .Nie jestes juz traktowany jako turysta.

Skad Ty Dianaa to wzielas? Nigdzie czegos podobnego nie slyszalem ani nie znalazlem. Na stronie VV jest taka informacja o wymianie prawa jazdy z krajow EES:

Utbyte av körkort från EES-stater
Ett körkort från en EES-stat som är giltigt i Sverige får bytas ut mot ett likvärdigt svenskt körkort om innehavaren är permanent bosatt i Sverige.


Nie ma nic o rocznym okresie czasu na wymiane. A na polskim prawku mozesz jezdzic caly czas nawet jak mieszkasz tu na stale.

Giltighet i Sverige
För att ett körkort som har utfärdats i en stat inom det Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, EES, ska gälla i Sverige krävs att
körkortet är giltigt i det land där det har utfärdats,
innehavaren inte också har ett svenskt körkort som är omhändertaget eller återkallat,
körkortet inte har bytts ut mot ett svenskt körkort.
Ett sådant körkort är giltigt i Sverige oavsett hur länge innehavaren har varit folkbokförd här

  Profil uzytkownika: gigge     
mastahaka


Wpisów: 187
Od: 2006-07-09
2007-10-24 07:53
no wszystko fajnie, tylko znowu "zdryfowalismy" z tematu. Ma ktos jeszcze jakies konkretne argumenty "za" i "przeciw" wymianie?
  Profil uzytkownika: mastahaka     
Forum -> Auto-Moto -> wymiana prawa jazdy na szwedzkie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony