Odwiedzin 37823983
Dziś 123
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pieniadze za SFI

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPieniadze za SFI
Sylwia78


Wpisów: 36
Od: 2007-02-25
2007-02-25 16:14
czy ktos wie jak można załatwi pieniadze z SFI?słyszałam cos od znajomych ale dokładnie nie wiem
  Profil uzytkownika: Sylwia78     
ploosk


Wpisów: 61
Od: 2007-01-01
2007-02-25 17:58
Z tego co wiem to nie dostaje sie zadnych pieniedzy za chodzenie na SFI.
  Profil uzytkownika: ploosk     
hamster


Wpisów: 99
Od: 2003-11-17
2007-02-25 18:41
Za SFI nie dostaje sie zadnych pieniedzy,ja nie dosawalam nic chociaz to bylo bardzo dawno,moze cos sie zmienilo w co watpie
  Profil uzytkownika: hamster     
beata
Sztokholm


Wpisów: 1349
Od: 2000-12-18
2007-02-25 18:42
Ja dostawalam ale 21 lat temu......duzo sie zmienilo....
  Profil uzytkownika: beata     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-02-25 19:04
do niedawna byl tzw "rekryteringsbidrag" ale po zmianie rzadu juz tego ponoc nie ma.
moze zapytac w SFI+ kolezanki w klasie?
  Profil uzytkownika: iza     
aga78


Wpisów: 3
Od: 2005-07-02
2007-02-25 19:05
Nie dostaje sie pieniedzy i to na 100%
  Profil uzytkownika: aga78     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2007-02-25 19:33
"do niedawna byl tzw "rekryteringsbidrag" ale po zmianie rzadu juz tego ponoc nie ma.
moze zapytac w SFI+ kolezanki w klasie?"

Taaaa znow madra Iza napisala madre rzeczy. Po co wprowadzasz ludzi w blad? Co ma Rekryteringsbidrag z SFI?

Po pierwsze rzeczywiscie byl taki zasilek jak rekryteringsbidrag ale od stycznia tego roku juz go nie ma (jest teraz studiemedel).
Po drugie jesli chodzi sie na SFI to ani rekryteringsbidrag ani studiemedel ani zaden inny zasilek z tytulu pobierania nauki od wielu juz lat nie przysluguje.
  Profil uzytkownika: stas     
Sylwia78


Wpisów: 36
Od: 2007-02-25
2007-02-25 20:33
wiem napewno ze jeszcze 4 lata temu moja znajoma pracowała i dostawała jakieś pieniadze a na SFI chdzila wieczorami
  Profil uzytkownika: Sylwia78     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2007-02-25 20:40
"wiem napewno ze jeszcze 4 lata temu moja znajoma pracowała i dostawała jakieś pieniadze"

dobrze napisane "jakies pieniadze"
  Profil uzytkownika: thiara     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-02-26 10:14
ja chodze na dzienne Sfi , 5 razy tygodniu po 3 godziny..i wiem ,ze wiekszosc osob ktore nie pracuja , ale ucza sie w takim systemie dostaje pieniadze ...kto je wyplaca nie wiem ..nie interesowalam sie tym bo ja pracuje. Cos mi sie obilo o uszy , ze socjal..ale na 100 % nie jestem pewna
najlepiej popytaj u siebie w grupie ..powodzenia
  Profil uzytkownika: Agnes30     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-02-26 10:21
zapomnialam dodac , ze ucze sie w systemie dziennym..na wieczorowym SFI na 100% nie dostaje sie zadnych pieniedzy
hmmm a dzisiaj mam wagary
  Profil uzytkownika: Agnes30     
anetaa75


Wpisów: 7
Od: 2007-01-30
2007-03-12 21:55
Witam!ja wiem i to na 1000%choc oczywiscie tyle byc nie moze ze kasy za SFI nie dostaniesz jesli jestes z Polski.Dostaja tylko uchodzcy.My jestesmy w UE i nas to nie dotyczy.Wiec chociaz sie ciesz ze Ty placic nie musisz za nauke.Jak bedziesz sie dobrze uczyc zaliczysz SFI na D i pojdziesz dalej sie uczyc na SAS a do tego 2 lata pelne bedziesz mieszkac w szwecji to dostaniesz kase za nauke.Ale tez nie wiadomo ile to zalezy od Twojej sytuacji finansowej i rodzinnej no i od komuny w ktorej mieszkasz.
  Profil uzytkownika: anetaa75     
sol


Wpisów: 3
Od: 2006-04-03
2007-03-16 21:21
hej.
Ja wlasnie ucze sie na sfi za ta nauke nie dostaje sie zadnych pieniedzy. kase dostaja ci co maja przyznany socjal.Cieszy tylko to ze ja nie musze placic za ta nauke pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: sol     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-18 10:15
wlasnie, zamiast cieszyc sie, ze nauka jest gratis to jeszcze narzekania ... podaj dlon to wezmie cala reke, ile krajow pomaga nowym darmo uczyc sie? w wielkiej brytanii przykladowo tylko podstawowe kursy sa gratis, za reszte trzeba placic.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2007-03-18 10:30
Naszym umilowanym rodakom nalezy sie.
Za Kosciuszke, Emilie Plater i braci Kaczynskich.
A w Szwecji jako reparacje za Potop.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-03-18 10:38
aaa, rozumiem Borrka, to juz sie nie odzywam
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
gregor2


Wpisów: 24
Od: 2007-10-22
2007-12-05 08:54
zle to nazywacie ..moi panstwo!!!..to nie jest KASA ZA NAUKE!!!..TO JEST STYPENDIUM!!nikt tu nie placi za nauke.pomagaja ci zdobyc wiedze zebys mogl/mogla isc potem do pracy...a ze nie przewidzieli ze lenie bez ambicji beda to naginac i...(nie bede szkolic darmozjadow)....ale wszystko sie kiedys skonczy jak darmowy ZMARNOWANY papier w publicznej toalecie!!!...a szkoda bo ambitni na tym straca przez nierobow !!!
  Profil uzytkownika: gregor2     
viki78


Wpisów: 54
Od: 2006-03-29
2007-12-05 10:40
Pieniadze za SFI dostaje od socjalu ten kto pobiera zasilek socialny czyli ktos kto nie ma pracy albo ma bardzo maly dochod.
Tylko ze za to zeby ktos mogl dostawac "social" osoby pracujace musza placic podadki.Dlaczego ja mam sponsorowac komus nauke????
Nie masz pieniedzy idz do pracy, chcesz sie uczyc to sie ucz zeby sie nauczysc a nie dlatego ze sie dostaje sie "jakies" pieniadze.
  Profil uzytkownika: viki78     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-12-05 14:45
viki !
nie chcesz placic podatkow to nie pracuj..nikt cie nie zmusza

  Profil uzytkownika: Agnes30     
lucia77


Wpisów: 101
Od: 2007-02-06
2007-12-05 16:43
Agnes30 - nie zmusza ... ale normalny czlowiek uczy sie , pracuje ... i do czegos dazy ... a nie siedzi i mysli jak tylko kaske wyciagnac ... moze jakis bidrag ???

chyba to jest chore ... nie po to wyjezdza sie z Polski , zeby w obcym kraju zyc na zasilku ... wyjezdza sie po to , zeby miec lesze zycie przede wszytskim finansowe ...

takze Agnes uczyc ...ucz a pozniej pracuj .... i jak dla mnie mozesz nawet na czarno ... i nie placic podatku !

powodzenia Ci zycze...

chyba zmienils szkole , co tamta Ci nie odpowiadala ????

  Profil uzytkownika: lucia77     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-12-06 16:10
nie zmienilam szkoly ..nie wiem skad ten pomysl ?

poza tym dla twojej wiadomosci ..pracuje w szwecji legalnie i place podatki ..praktycznie od poczatku mojej bytnosci tutaj. Ale mam swiadomosc ,ze nie kazdy ma to szczescie dostac prace praktycznie nie znajac jezyka , poza tym nie mam nic przeciwko temu aby inni przez okres kiedy sie ucza dostawali kase. Sama jej niestety nie dostaje bo za krotko
tu mieszkam i nie mam takich praw ale gdy tylko je nabede to tez z tego bede korzystala. Nie podoba ci sie to ? Jak tak to trudno . Twoj problem! Takie sa prawa w szwecji i jezeli mam do czegos prawo to z tego korzystam .
  Profil uzytkownika: Agnes30     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-12-06 16:53
a nawet gdybym zmienila szkole ..to nie wiem skad ci przyszlo do glowy ,ze chcialabym Ci sie z tego tlumaczyc ?
  Profil uzytkownika: Agnes30     
mdata


Wpisów: 2
Od: 2007-11-22
2007-12-06 17:18
Agnes30-jezeli takie jest prawo ,ze nalezy Ci sie cos ,to skorzystj z tego.Czy sie to komus podoba czy nie.Niedawno chcialam sie dowiedziec,czegos na temat zas.rodzinnego na dzieci,jezeli ojciec tam pracuje na legalu.Ale moj wpis dostl nogi i znikł?Dlaczego mam nie skorzystac z czegos,jezeli mam do tego prawo?Tu to prawo do zas.rodzinnego+zas.na dziecko niepełnosprawne utraciłam,bo zarobki za duze,tylko ze pracy podjac w PL nie moge ze wzgledu na dziecko.Tutaj trudno sie czegos dowiedziec bo zaraz cie obsiada,ze to z ich podatków itd...trudno znajde inna droge,ale jezeli mam do czegos prawo to z tego skorzystam,czy to sie komus podoba czy nie.
  Profil uzytkownika: mdata     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-12-06 18:03
Ja ci cos napisze, ze w sumie, skoro Szwecja pisze ,ze potrzebuje ludzi do pracy to faktycznie kraj musi sie liczyc z tym ,ze ludzie uczac sie jezyka potrzebuja finansowego wsparcia ,zeby zyc.
Ale prawda jest taka ,ze Ci co dostaja pieniadze w tym samym czasie pracuja na czarno i mocno w nos smieja sie tym ,ktorzy niby sa naiwni bo placa podatki i pracua na bialo.

Dlatego jak w kazdym spoleczesntwie, realna dostepnosc do pomocy ,moim zdaniem. wytworzyla swoja subkulture. Czyli ludzi korzystajacych z pomocy i tych ktorzy lekcewaza tych korzystajacych z pomocy.

Pierwszy facet jaki podrywal mnie w tym kraju, to byl Szwed zyjacy na zasilkach, bez pracy. Mial samochod nie zarejestrowany,mieszkanie ktore ukrywal i zarabial na czarno bedac m.in. sedzia siatkowki.
I podpytywalam roznych ludzi z pracy co sadzic o tym. I kazdy zapytany powiedzial,zebym sobie dala spokoj z tym Szwedem bo to jakis wybrakowany towari gorszy gatunek.

Z drugej strony super ,ze jest mozliwosc dostania pomocy jak sie czlowiekowi podwinie noga. Ale pomiedzy jedna postawa a druga jest granica.

Jesli chodzi o umowy unijne, to akurat sprawa jest dosyc jasna, ktos pracuje dostaje pieniadze na dziecko.
  Profil uzytkownika: karolina68     
wiktoria


Wpisów: 35
Od: 2006-07-09
2007-12-07 13:46
hej
a więc ja jestem teraz ostatnio w tym temacie wiec, za naukę na SFI nam nie przysługują żadne pieniądze. Ale w momencie kiedy kończymy SFI i chcemy uczuć się dalej na tzw Komvux wtedy ewentualnie jak spełnimy ich warunki mozemy dostac stypendium. Wiećej informacji znajduje sie na stronie www.csn.se jest to strona instytucji która zajmuje się stypendiami. I ze wgledu na to że Polska przynalezy to krajów Uni i jeżeli jesteśmy lub Mąż/żona jest pracobiorcą nie musimy czekać dwóch lat. To wiem na 100% poniewaz od stycznia zaczynam Komvux i bede mniala to stypendium a w Szwecji mieszkam 1.5 roku.

  Profil uzytkownika: wiktoria     
Agnes30


Wpisów: 299
Od: 2006-06-27
2007-12-07 14:28
i jest Wiktoria dobra widadomosc !
w takim razie i ja wysylam swoje papiery do CSN
dzieki !
  Profil uzytkownika: Agnes30     
wiktoria


Wpisów: 35
Od: 2006-07-09
2007-12-07 16:02
Studie- & yrkesvägledare tak się nazywa stanowisko osoby która pracuje w szkołach zazwyczaj tam gdzie odbywa się SFI lub wszytskie inne kursy. Do tej osoby zapisujesz się na komvux lub inne kursy. Jesli chodzi o stypendium to najpierw trzeba iść do tej osoby i poprosić o wniosek. Poczym ta opsoba zatwierdza twój wniosek i wysyła do CSN. Zadają różne pytania m.in ile lat mieszkasz w Szwecji ? mi równiez pierwszy raz odmówiona bo usłyszałam że musze mieszkac tutaj dwa lata. Ale potem poszłam do Arbetsförmydlningen i tam dowiedziałam sie że należy mi sie stypendium za nauke.
Zresztą na stronach CSN wszytsko jest.
Powodzenia
  Profil uzytkownika: wiktoria     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-12-07 16:13
NA nauke, nie ZA nauke
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Morris


Wpisów: 398
Od: 2007-11-10
2007-12-07 16:20
" za naukę na SFI nam nie przysługują żadne pieniądze"

nikomu nie przysluguja, warunkiem dostania zasilku socjalnego jest chodzenie do sfi to wszystko.
  Profil uzytkownika: Morris     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-12-08 00:51
Wiktoria to wytlumacz mi dlaczego pani z CSN powiedziala ze moja siostra nie spelnia warunkow czyli " nie przepracowala w szwecji 2 lat"
???

  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2007-12-08 00:58
aniolek: kiedy? jaki poziom?
  Profil uzytkownika: ulaczka     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-12-08 13:52
SAS grund Täby Odpwiedz uzyskana od kungtjänst w CSN
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
viki78


Wpisów: 54
Od: 2006-03-29
2007-12-08 14:43
A co ma praca wspolnego z CSN? Musisz mieszkac w Szwecji 2 lata a nie pracowac 2 lata.Takie sa reguly CSN-u
  Profil uzytkownika: viki78     
Gocha79


Wpisów: 126
Od: 2007-08-10
2007-12-08 15:53
viki78 moj maz zaczal dostawac pieniadze z csn nie mieszkajac i nie pracujac w szwecji 2 lata wiec nie wiem skad twoje informacje...
  Profil uzytkownika: Gocha79     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-12-08 15:55
Moje informacje jak wyzej rozmawialam z csn i pani w obsludze klijenta powiedziala ze wedlug jakies tam dyrektywy EU nie naleza sie jej pieniadze jak wyzej napisalam
Z palca nie wyssane
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-12-08 16:02

To jest ze strony CSN

http://www.csn.se/2.128/2. 350/2.351/2.548

EU-medborgare
Du som är EU-medborgare kan få grundläggande rätt till studiestöd

om du har permanent uppehållsrätt (PUR)
om du ska vidareutbilda dig i ditt yrke eller
om du har arbete eller familjeanknytning i Sverige.
Du har permanent uppehållsrätt
Du som har permanent uppehållsrätt (PUR) i Sverige kan normalt få grundläggande rätt till studiestöd. Läs mer om reglerna på sidan Permanent uppehållsrätt.

Du ska vidareutbilda dig i yrket
Du som arbetar eller har ett eget företag i Sverige kan få grundläggande rätt till studiestöd, om du ska vidareutbilda dig inom ditt yrkesområde. Läs mer på sidan Vidareutbildning i yrket.

Om du är anhörig till en EU-medborgare (inte svensk) som arbetar i Sverige, kan du ibland få grundläggande rätt till studiestöd. Läs mer om reglerna på sidan Anhörig till EU-medborgare.

Du har arbete eller familjeanknytning i Sverige
Du som har uppehållsrätt i Sverige kan få grundläggande rätt till studiestöd, om du bott och arbetat här i minst två år. Det kan du i vissa fall också få om du har uppehållsrätt och varit sambo eller gift under minst två år i Sverige. Ibland kan du få studiestöd om du varit sambo eller gift kortare tid än två år.

Om du är under 20 år, eller var det när du reste in till Sverige, kan du få grundläggande rätt till studiestöd om dina föräldrar bor och arbetar här.

Om du är under 20 år och studerar på gymnasienivå, kan CSN lämna över din ansökan om studiehjälp till Försäkringskassan. Det kan vi göra exempelvis om du har en förälder som är EU-medborgare men som arbetar i ett annat EU-land.

Läs mer om reglerna på sidan Arbete eller familjeanknytning.

Som EU-medborgare räknas du som kommer från

EU-länderna Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Grekland, Irland, Italien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Spanien, Storbritannien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike
EES-länderna Norge, Island och Liechtenstein
Schweiz.
I tutaj wszystko jest czarne na bialy oraz potwerdza slowa pani z biura obslugi
Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-12-08 16:03
A tutaj z broszurki ktora sie otrzymuje przy wypelnianiu druczkow do CSN

Med varaktig anknytning menas att du ska ha bott och arbetat i Sverige under två år på minst halvtid. Tiden för ditt arbete räknas från och med den dag du senast kom till Sverige för att bo här. Detta gäller om du är anställd eller om du arbetar i ett eget företag. Som arbete räknas även

vård av eget barn som är under tio år eller vård av nära anhörig

registrerad arbetslöshet vid svensk arbetsförmedling

deltagande i arbetsmarknadsutbildning

svenskundervisning för invandrare (sfi) eller annan grundläggande svenskundervisning

tid då du har haft sjukersättning, aktivitetsersättning
eller liknande

i link http://service.csn.se/CSNO rder/GemensammaFiler/Blanketter/4146A.pdf

Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
wiktoria


Wpisów: 35
Od: 2006-07-09
2007-12-08 17:10
Exempel - Diana är sambo med Pekka
Diana är schweizisk medborgare och kom till Sverige för tio månader sedan. Hon är sambo med Pekka som är från Finland. Diana läser svenska för invandrare (sfi) och ska nu börja på komvux, där hon ska läsa svenska som andraspråk. Eftersom Pekka är EU-medborgare och arbetar som gymnasielärare i Sverige, har Diana grundläggande rätt till studiestöd. Då kan hon få studiemedel om hon också uppfyller villkoren för exempelvis ålder och ekonomi.

tutaj jest przykład który tyczy sie wielu z nas. Mi tłumaczono to w ten sposób:
jeżli mój mąz pracuje tutaj i jest obywatelem Uni ale nie szwedem to mogę dostać stypendium.
Ale jesli jestes sambo ze szwedem lub szwedka musisz mieszkac tutaj 2 lata. Niewiem dlaczego tak jest, ale tak mi to tłumaczono.
  Profil uzytkownika: wiktoria     
czarna_28


Wpisów: 5
Od: 2008-06-26
2008-06-26 20:18
a ja dostawalam przez 6 m-cy aktivitetstöd, zakwalifikowalo CV (Centrum för Vägledning och Validering), placila Försekringskassan. Arbetsförmedlingen placilo mi za dojazd do szkoly.
  Profil uzytkownika: czarna_28     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-06-26 21:06
jest taka mozliwosc teoretycznie i fajnie, ze Tobie sie udalo, nie jest to bynajmniej regula.
  Profil uzytkownika: darsim     
mariolkak


Wpisów: 410
Od: 2006-03-09
2008-06-26 22:40
dowiedzilam sie w szkole gdzie uczesczalam na sas 2 razy w tyg ze moge ubiegac sie o studie medel. wlasciwie to zainteresowana bylam tylko zasilkiem rezygnujac z miesiecznego kredytu. kobieta z ktora rozmawialam pow ze musze studiowac na heltid aby ubiegac sie o pieniadze, dodatkowo musze przetlumaczyc indeks ze studiow. W koncu zrezygnowalam z wniosku ale mama pytanie jaka kwote pieniedzy otrzymywaliscie? czy to kwota byla jednirazowa czy miesieczna? czy majac dziecko tez naleza mi sie dodatkowe pieniadze, bo widzialam ulotke i z niej wynikala ze tak, ale moze sie mylilam.
  Profil uzytkownika: mariolkak     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pieniadze za SFI
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony