Odwiedzin 37876942
Dziś 171
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Mamy 5% etanolu w szwedzkim paliwie!

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorMamy 5% etanolu w szwedzkim paliwie!
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-06-13 11:33
Od niecałych dwóch miesięcy na stacjach OKQ8 jest w paliwie 5% biokomponentów! Na własnej stronie www chełpią się, jak to nie ochraniają dzięki temu środowiska. Guzik prawda, chodzi im o środowisko tak samo jak socjaldemokratom wproadzającym biltullar w Sztokholmie...
Cena badziewiastego paliwa jest taka sama a na pewno OKQ8 płaci mniej podatku za "miljövänligt bränsle".

Ani słowa nie piszą nt. szkodliwości etanolu na stare silniki. A przecież w Szwecji jest b. dużo starych aut! W UE tylko grecki park samochodowy jest starszy. Istnieją też badania jednoznacznie stwierdzające szkodliwy wpływ etanolu. Jakoś mi one umknęły w szwedzkich mediach

Dziwi mnie kontrast między wielką awanturą w Polsce a kompletną ciszą tutaj- na w końcu ten sam temat. Wydaje mi się, że udało im się to wprowadzić po cichu tylko dlatego że w szwedzkich mediach jest dziwna jednomyślność- jak ktoś o czymś nie zacznie pisać to nikt nie zacznie. No to ja zaczynam
  Profil uzytkownika: mabr     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2003-06-13 16:36
Ojojoj!!!
A to mi klina zabiles... Dzieki za ostrzezenie.

Czyzby badziewland Polska zblizal sie do badziewlandu Szwecji (i vice versa)? Czy jest jeszcze na tym ziemskim padole jakis nie-badziewland?

Niedlugo zaczne w to watpic, a poki co bede unikal tankowania na stacjach OKQ8 .
  Profil uzytkownika: j23     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-06-13 23:18
Dyrektywa UE zakłada 5% etanolu w benzynie, ale od 2009 roku. Szwedzi jak zwykle chcą byc prymusami i wprowadzili to od razu

Sprawdziłem na stronie Svenska Petroleum Institutet, www.spi.se - od stycznia 2001 na niektórych stacjach Statoil, Shell, Hydro, Jet, OKQ8 i Preem, głównie we wschodniej Szwecji, jest do 4-5% etanolu w etylinie 95
Żadne syfy nie są dodawane do E98.

SVT-Text pisze akurat dzisiaj, że szwedzki park aut jest coraz starszy. 46% aut ma więcej niż 10 lat. Grecja już przescignęła Szwecję, jedynie Finlandia jest gorsza. Zastanawia w takim razie brak rozwagi, tzn. moim zdaniem wprowadzanie biopaliw "po cichu".
Pamiętam że czytałem o tym dwa lata temu ale w szwedzkich mediach NIC na temat szkodliwości etanolu.

Kto kłamie? Szwedzi przez przemilczenie, czy Polacy informujący o potencjalnej szkodliwości etanolu???
Sam już nie wiem...

A może za parę lat się okaże, że stare auta się zepsują i nikt niby nie będzie wiedział dlaczego?

Ale Badziewlandowi daleko do Szwecji, j23.
Tutaj nikt nie dąży do zakazania normalnego paliwa, ani do minimalnej zawartości etanolu 5%, bez określania górnej granicy (!), jak w oszołomskim polskim projekcie
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-08-29 09:39
Przez ostatnie pół roku "Auto Świat" i polska edycja "Newsweeka" przprowadzali test: tankowali Fiata Punto 1.2 wyłącznie etyliną 95 z dodatkiem 4,5% biokomponentów.

Teraz opublikowali wyniki. Przejechali autem 54.000 km.
Mieszanka się źle spala, 5% utraty mocy i co najważniejsze- zniszczony został katalizator.
Cena naprawy ok. 5.000 zł.
http://newsweek.redakcja.p l/archiwum/artykul.asp?Artykul=7336

Ja, gdy tylko dowiedziałem się o biokomponentach w szwedzkim paliwie, poszedłem za radą JET-a i zacząłem tankować E96. Teraz to również bezołowiowa ale bez biododatków. Droższa ale i tak wyjdzie taniej niż takie copółroczne naprawy.

A w Polsce biopaliwa mają oczywiście być wprowadzone po oszołomsku. Do wszystkich paliw od razu, od stycznia. I znowu cała nadzieja w Prezydencie, że zawetuje idiotów.
  Profil uzytkownika: mabr     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16551
Od: 2003-03-12
2003-08-29 10:45
A co ja mam tankować do mojego Saaba 99. To fińska wersja/produkcja. Przyzwyczajony jest do fińskiej super - 99 oktan. Może już nie jeździć doróżnych Polsk itd. ?!
  Profil uzytkownika: Uwe     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-08-29 11:42
Odnawiając dziś ten temat nie wiedziałem jeszcze, że dziś rano, dzieki posłowi Rokicie który tropi afery jak żbik, marszałek Borowski wyrzucił projekt ustawy o biopaliwach do kosza!!!

Podobnie jak w przypadku ustawy o mediach: ważny zapis zniknął z tekstu ustawy "w wyniku błędu legislatorki". Kozioł ofiarny musi być. A ustawa została cofnięta
http://info.onet.pl/791662 ,11,item.html
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-08-29 11:46
Fajnie sobie poczytać opinie na w.w. Onecie, np.:

"W książce gwarancyjnej kupionego dawa tygodnie temu Forda mam napisane,że tracę gwarancje na silnik w momencie tankownia paliwa z biokomponentami!!!!!"
  Profil uzytkownika: mabr     
kolja


Wpisów: 30
Od: 2001-09-28
2003-08-29 16:19
LPG - AUTOGAZ itp.
Czytam wasz tekst i w koncu zdecydowalem sie dodac swoje
piec groszy, ale nie o etanolu a o LPG. Ma rozne nazwy,
w Szwecji moze nazywac sie gasol, motorgas lub podobnie.
Jezdze na LPG juz od 1994. W Polsce - boom bo niedlugo ilosc samochodow jezdzacych na gazie dojdzie do miliona. Prawie byle kto moze otworzyc/wydzierzawic stacje gazowa. A tutaj kompletny regres.Tragedia. Gdy pytam odpowiedzialne osoby to udaja, ze nic nie slyszeli o czyms takim, ze wybucha itp. Czarna rozpacz. Lub, ze oni wola natural gas (niepraktyczny) lub biogas itd. Noz mi sie w kieszeni otwiera. Obluda bez granic. Durne pytanie: Co robi partia ochrony srodowiska? Chyba jako pierwsza w swiecie przoduje w zbieraniu butelek. Kiedy ogladam tutejszych politykow, to pytam sie gdzie ja jestem? Szwecja - kraj przodujacy pod wzgledem ochrony srodowiska? Dolaczam adresy internetowe, moze nie wszystkie, jest ich mnostwo, w razie potrzeby dolacze inne. Prosze tez wszystkich wychwalajacych Szwecje niechaj wypowiedza sie w tej ekologicznym temacie. Jak poruszyc szwedzka opinie publiczna? Litr LPG w Szwecji kosztuje 5.60. Tez zarabiaja bo kosztowal 4.85 juz po podatku. I tutaj chyba lezy pies pogrzebany.
http://www.e-petrol.pl/pag e.php/pubart.html?idpub=8301
http://www.autogaz.org/
Pozdrawiam, prosze o wsparcie.
Wszyscy przeciez chcemy miec czysta Szwecje?
PS. Od 1993 z ok. 15 stacji LPG zostalo tylko gdzies 8.
  Profil uzytkownika: kolja     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2003-08-30 10:47
Takie bledy "legislatorskie" zdarzaja sie notorycznie.
I jak zwykle to byl tylko przypadek....
Ciekawe kto dostalby "zwyczajowy dowod wdziecznosci" gdyby ten maly "bledzik" pozostal niezauwazony...

Ale za miesiac ustawa wraca poprawiona - zobaczymy....
  Profil uzytkownika: monilka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-08-30 15:59
Kilka tygodni temu w P3 słyszałem audycję właśnie na temat, dlaczego nie używa się gazu w Szwecji. Jako przykład podawali rejon Göteborga, gdzie takich stacji jest na tyle dużo, że posiadanie prywatnego auta na gaz ma sens. I niektórzy mają.

Głównym powodem braku gazu na stacjach, jak mówili, jest brak szwedzkiego gazu- musiałby być importowany. Ale ja przepraszam, czy benzyna niby nie?

Inny argument przeciwko gazowi- niebezpieczeństwo.
Nie jest niestety do pogardzenia. Jeśli się oblejesz benzyną, to nic ci się nie stanie- jeśli akurat nie palisz papierosa A mam kolegę, który ma obniżoną sprawność fizyczną i rozległe blizny od tankowania gazu z wadliwego dystrybutora...

Tak czy inaczej, niechęć szwedzkich władz do LPG jest dziwna. A jak nie wiadomo o co chodzi- to chodzi o pieniądze (dochody z podatku od paliw?)
  Profil uzytkownika: mabr     
falseMarchewa


Wpisów: 68
Od: 2003-05-04
2003-09-13 01:21
Zupelnie nie rozumie o co chodzi w tym watku - my w pln. Ameryce mamy do 10% ethanolu na niektorych stacjach benzynowych od wielu wielu lat i jakos nigdzie nie slyszalem, zeby psulo to katalizatory ani inne rzeczy (a auto przechodzi urzedowy "smog test" co dwa lata).

Ethanol - to po prostu czysty spirytus (Wyborowa to 40% ethanol, reszta zwyczajna H2O) - chyba, ze Wam dolewaja jeszcze czegos tam ?

Gdyby to psulo katalizatory to dawno tu bylyby jaja nie z tej ziemi. Ponadto zdaje sie, ze benzyna z ethanolem spala sie "czysciej" (mniej jakichs tam tlenkow, chyba NOx )

O co chodzi??

Natomiast jak komus w Polsce to sp..... katalizator to przyczyna moze byc zupelnie inna - czytaliscie jak niedawno wyszlo na jaw, ze do benzyny w Polsce dolewali rozpuszczalnika do farb etc. To zdaje sie, zepsuje katalizator !!

Jak rowniez auto "rozlegulowane" (out of tune), np. pozny zaplon etc.
  Profil uzytkownika: falseMarchewa     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16850
Od: 2000-09-01
2003-09-13 01:32
Nie wiem jak to jest, w kazdym razie na "mojej" stacji benzynowej, na pompie z benzyna z domieszka etanolu jest naklejka mowiaca mniej wiecej "Benzyna z tej pompy zawiera etanol, ktory moze popsuc Twoj samochod. Skontaktuj sie z producentem samochodu i spytaj, czy Twoj samochod moze jezdzic na tej benzynie". Jezeli sie nie myle, to cos tam tez jest napisane o starych samochodach, ale nie pamietam.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2003-09-24 10:03
W takim razie o ile w szwedzkim paliwie jest AZ
5% etanolu polecam tankowac w Polsce.
Teraz juz wiem, dlaczego podczas mojego ostatniego pobytu w Polsce nie moglam zastartowac mojego,
nowego volva po zatankowaniu:
http://info.onet.pl/803536 ,11,item.html#czytaj
  Profil uzytkownika: ewsa     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-24 10:12
ewsa, lepiej tankować w Polsce skoro ewidentnie miałaś problemy z zatankowanym tam paliwem?
To jakoś logiczne inaczej...

W Polsce jeszcze nie ma etanolu w paliwie. Za to są rozpuszczalniki i inne "nielegalnie" dodawane syfy. Problemy z zasyfionymi silnikami nie są dziwne.

Natomiast nawet gdy będzie te 4,5% bidodatków w polskich paliwach, to i tak lepiej będzie tankować szwedzkie. Dlaczego? Bo w Polsce nie będzie wyboru- wszystkie paliwa mają zawierać biosyf. A w Szwecji wyłącznie E95- o czym pisałem wyżej.
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 12:27
Faktycznie lepiej, gdy klient ma wybor.
Natomiasy reszta wypowiedzi, chorobliwa niechec do biokomponetow swiadczy jedynie o Twojej niezwyklej ignorancji.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-24 12:37
Borrka, a o argumentach słyszałeś?

Mówienie "bo ja wiem lepiej" i brzydkie wyrażanie się nt. współdyskutantów argumentem bynajmniej nie jest

Na jakiej to niby podstawie ignorujesz badania?
M.in. badania robione na zlecenie Newsweeka albo te, które były podstawą zawetowania ustawy paliwowej przez Prezydenta?
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 12:58
Jestem chemikiem, ktory dosc dlugo mial doczynienia z koncepcja paliw na bazie biologiczmej.
Wiem rowniez , jak potworne bzdury publikuja dziennikarze.
  Profil uzytkownika: Borrka     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2003-09-24 13:50
Borrka, chemik nie chemik ja i tak skorzystam z rady mabra, ze lepiej tankowac szwedzkie paliwo, bo przynajmniej masz wybor i wiesz co tankujesz.

Co sie tyczy tankowania w Polsce to mnie dziwi, ze
w katolickim panstwie nie przestrzega sie jednego z dziesieciu przykazan a mianowicie: Nie kradnij.

Zaskoczylo mnie troche to stwierdzenie w aktualnym artykule, ze benzyny sprzedawane w Polsce nie tylko
maja za malo oktanow, zaburzony sklad chemiczny,
co zatruwa nie tylko silniki ale i srodowisko
(Myslalam, ze czasy stanu wojennego nieodwracalnie sie skonczyly przynajmniej na tych pieknych, nowo wybudowanych stacjach benzynowych, z tak wspanialymi nazwami: STATOIL, SHELL, itd.)
AZ 60% stacji benzynowych OSZUKUJE
  Profil uzytkownika: ewsa     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 14:41
No coz, widac to trudno zrozumiec, wiec wyjasnie Ci jak osobie specjalnej troski.
Moja wypowiedz dotyczyla powszechnej praktyki dodawania etanolu do paliw w panstwach o rozwinietym rolnictwie, a nie jakosci paliwa w Polsce.
Jesli nadal nie rozumiesz, to moze popros kogos ze znajomych, zeby Ci wytlumaczyl.

Do Polski OCZYWISCIE jezdzimy z kanistrami pelnymi szwedzkiej benzyny, pojemnikami ze szwedzka woda pitna i szwedzkimi konserwami.
Nie mozna ryzykowac.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 14:52
Chcialbym jeszcze zwrocic uwage na jedno.
Ten niewatpliwie lepszy stan szwedzkiej infrastruktury ect. nie jest przeciez Wasz zasluga.
To osiagniecie wielu pokolen Szwedow.
Dosc latwo krytykowac rzeczywistosc polska.
A co Wy zrobiliscie, zeby ja zmienic ?
Specjalnych zaslug nie dostrzegam, ani w jednym, ani w drugim przypadku...wiec moze lepiej zachowac wstrzemiezliwosc w tej dyskusji ?
Albo zdecydowanie przyjac ideologie mieszkancow Rinkeby.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-24 15:19
Borrka, wysil się ja JAKIKOLWIEK argument!

To że jesteś chemikiem to mało. Inni chemicy twierdzą m.in. że zawierający wodę alkohol mieszany z benzyną doprowadza do osadów i zaburzeń spalania.

Nikt Ci nie uwierzy w Twoje racje, póki nie napiszesz czym są podowane. Chłopskim pochodzeniem?

Twoje wypowiedzi są poza tym niezbyt rozgarnięte.
Tu pracujemy i płacimy podatki więc oczywiście jak najbardziej przykładamy się do stanu infrastruktury. Miejsce urodzenia i korelacje genetyczne nie mają na to wpływu
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 15:43
Podatki placisz, bo musisz, a nie powodowany checia patriotyczna.
Sprobuj nie zaplacic lol !
Zreszta bilans w wypadku wielu emigrantow jest tak, czy inaczej, ujemny.
Ile kosztuja panstwo (zapomogi mieszkaniowe, kursy, zasilki) zanim EWENTUALNE zaczna placic podatki ?

Jesli chodzi o benzyne z etanolem, nie zamierzam Ci nic tlumaczyc, bo zapewne nie zrozumiesz.
To sa wyniki wieloletnich prac, ukierunkowanych na paliwa o zawartosci 10 do 20% etanolu.
Jesli nie wierzysz, trudno, nie bede mogl dzisiaj spac, ale generalnie jakos przezyje ten szok.
Nie troskaj sie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-24 15:51
Co ma chęć lub niechęć płacenia podatków do niezbitego faktu finansowania z nich infrastruktury? A co powyższe ma do biopaliw i Twojego braku argumentów?

A co ma Borka do logilki i kultury (prócz awersji)?
  Profil uzytkownika: mabr     
kolja


Wpisów: 30
Od: 2001-09-28
2003-09-24 16:02
Ewsa, czytasz czesto prase szwedzka. Czy pamietasz
cos o tzw. kartelu asfaltowym? Oszukiwali nie tylko na cenach, a rowniez na jakosci. Skad my to znamy?
Kladziono po prostu latwo zdzierajacy sie i w ten
sposob zanieczyszczajacy srodowisko asfalt. Moze bedziemy z kolei, przywozic go walizkami z Polski,
a benzyne zas na druga strone Baltyku?

PS. Dodatek do mojej poprzedniej wypowiedzi o LPG,
gazolu. Otoz w Szwecji w 1985-1986 samochody osobowe,
a szczegolnie taksowki mialy tzw. pozwolenie (dispens)
na stosowanie LPG jako paliwa. Zadnych zastrzezen.
Wszystko dzialalo. Nic nie wybuchalo. I nagle stop.
Jako ciekawostke moge dodac, ze na przegladzie
przyrzady nie mogly zmierzyc poziomu spalin samochodow na gaz, katalizatory nie byly jeszcze w modzie i wlasnie dlatego przyrzady pomiarowe byly "nie na czasie".

Mala dygresja: czesto uczestnicy tego forum porownuja
sytuacje w Polsce z sytuacja w Szwecji nic nie wspominajac o przeslankach historycznych. Patrz przedostatni tygodnik "Wprost":
http://www.wprost.pl/ar/?O =49330
- ile odszkodowania
musialyby zaplacic Niemcy za wojne, ode mnie - a ile Sowieci? O kompletnie zniszczonej, wytrzebionej Polsce,
braku kadry, a na dodatek sowieckiej okupacji i zamknietych granicach, negatywnej selekcji. A teraz na dodatek obecnej postkomunie.
Jezeli jest tak dobrze w Szwecji teraz, to dlaczego nie jest tak dobrze jak w latach siedemdziesiatych?
Zadnej wojny od wtedy w Szwecji przeciez nie bylo?
  Profil uzytkownika: kolja     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 16:45
Kwestia podatkow faktycznie, niewiele ma wspolnego z biopaliwami.
Wynikla z Twojej nudnawej sklonnosci do podkreslania przewagi szwedzkiej struktury panstwowej nad polska.
Tak, Szwecja jest bogatsza i lepiej zorganizowana niz Polska i jeszcze dlugo tak bedzie.
Tylko, ze w tym nie ma ani odrobiny Twojej zaslugi.
Nic, zero, nul.
Korzystasz z gotowego nawet jesli przez rok czy dwa placiles podatki.
Jednoczesnie nic nie robisz w celu poprawy sytuacji w Polsce. W zwiazku z tym, moze lepiej powstrzymaj sie od komentarzy n/t polskiej "beznadzieji".

Sprawa benzyny byla przedmiotem gruntownych badan, ktorych wyniki sa mi znane i w ktore wierze.
5% etanolu jest iloscia bez wplywu na jakosc paliwa, wplywaja jedynie na czyjes zyski.

I daruj sobie wycieczki osobiste, bo nie bardzo Ci wychodza.
Popracuj nad soba.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-24 17:12
Mylisz się kompletnie, Borrka.
Całe dorosłe życie pracuję w Szwecji. Podatki płacę wyższe od przeciętnych. Ewentualne obciążenia z tytułu opieki socjalnej wyrównałem w pierwszym miesiącu swojej pracy.

Więc żebyś nawet się zacietrzewiał i nogami tupał, to to Twoje "zero, nul" nie ma pokrycia w rzeczywistości.

W obliczu hojnie przez Ciebie rozrzucanych epitetów ("ignorant", "osoba specjalnej troski" itp.) upominanie mnie brzmi żałośnie. Widzę że prowadzisz jakąś osobistą vendettę, a biopaliwa są jedynie pretekstem.

Dla mnie to koniec rozmowy z Tobą, prostaku
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 18:47
Tak z ciekawosci, a czy rozliczyles sie z tymi,ktorzy pokryli koszty Twego wyksztalcenia ?
No, tego ktore umozliwilo Ci placenia szwedzkich podatkow przez cale "dorosle Zycie"...
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 18:52
PS. Ja sie specjalnie, nie zacietrzewiam, bo tak prawde mowiac (aby nie urazic Twej delikatnej psyche), ekskrement mnie to obchodzi.
Pozatem, to by szkodzilo mi na cisnienie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2003-09-24 19:06
Borrka, albo jestes niedoczytamym idiota, albo sobie poprostu zartujesz Jak mozesz wogole pisac, ze my sie nie dokladamy do osiagniec tego kraju ???
Kazdy idiota wie, ze najwiekszy zysk dla kraju to ”odrosnieci, gotowo wyksztalceni” invandrare poniewaz jednym z najwiekszych kosztow dla panstwa to okres zycia obywatela od 0 do 19. To, ze ludzie emigruja z Polski zaraz po ukonczeniu szkoly jest jednym z najwiekszych dylematow PL.
  Profil uzytkownika: maggie     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 19:13
Mnie dosc malo obchodzi bilans strat i zyskow socjalistycznej Szwecji.
Ubolewam nad cynicznym wyludzaniem bezplatnego wyksztalcenia w biednawej Polsce.

PS. Gratuluje dobrego samopoczucia, niemalze zbawicieli Szwecji. Tylko ci glupi Szwedzi mysla inaczej.
  Profil uzytkownika: Borrka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2003-09-24 19:27
Jesli ten temat cie nie obchodzi to dlaczego go poruszasz???? Bo sam to przeciez zaczales
  Profil uzytkownika: maggie     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 20:22
Lubie pozbawiac ludzi zludzen.
Obywatele naprawde wygrani zyja w Polsce.
No, aby uprzedzic zarzuty, rowniaz naprawde biedni.

Wszelka emigracja, to zaledwie, stosujac leninowska terminologie, biedniako-srediacy.
Kulakow malo.
  Profil uzytkownika: Borrka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2003-09-24 21:53
Wiesz co Borrka, twoje komentarze zupelnie sie nie trzymaja kupy, ty to raz tak, raz siak, raz o tym, raz o tamtym, nie ma zadnego watku ani mysli w twoich wypowiedziach, pijak z ulicy w PL porafi rozmawiac bardziej logicznie.
  Profil uzytkownika: maggie     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 22:12
Ty po prostu nie nadazasz za tokiem moich mysli.
Ale nie martw sie, Stworca miluje nawet najmniejszego robaczka.
  Profil uzytkownika: Borrka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2003-09-24 22:21
Jak juz wczesniej mowilam, pijak z ulicy jest bardziej logiczny niz ty.

A tak poza tym to masz troche racji we wczesniejszej wypowiedzi, bo tylko skrajny idiota moze z toba prowadzic dyskusje jak rowny z rownym.
  Profil uzytkownika: maggie     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-24 22:31
Rowniez skrajny idiota, to Twoj brat i nie odwracaj sie od niego, bo nie znasz dnia, ani godziny.
Skad zreszta mamy wiedziec, iz to wlasnie ten skrajny ?
Moze sa jeszcze skrajniejsi ?
I gdzie wogole jest ten skraj ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2003-09-24 22:43
Wy tu o oktanach i procentach dyskutujecie a ojciec Rydzyk w potrzebie, jest na krawedzi bankructwa!!!przydalby mu sie silny zastrzyk finansowy, czytalem we wprost.
  Profil uzytkownika: piotrek     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16850
Od: 2000-09-01
2003-09-24 23:26
Borrka to specyficzny eksponat. To emigrant, ktoremu sie nie powiodlo. Tylko, ze Borrka, zamiast narzekac, wrocil do Polski sobie to chwali.
Co za tym idzie, Borrce trudno pojac, ze komus na emigracji moze byc dobrze, dlatego od czasu do czasu wali takimi tekstami
  Profil uzytkownika: kajetan     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-25 01:10
Jestescie takimi materialistami, ze nawet nie rozumiecie, iz do Kraju mozna wrocic, zeby...wrocic.
I sukces lub jego brak nie ma tu nic do rzeczy.
Ze to daje satysfakcje pracowac U SIEBIE i DLA SIEBIE.
I uczestniczyc w czyms, czego dawniej nie bylo.
  Profil uzytkownika: Borrka     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2003-09-25 10:42
Borrka,
"Ubolewam nad cynicznym wyludzaniem bezplatnego wyksztalcenia w biednawej Polsce."- buuahaha, czy ty myslisz ze ja cynicznie wyludzalam wyksztalcenie sie np. w podstawowce? Bo przeciez juz w wieku szkolnym wiedzialam ze wyjade do Szwecji? Nie sadze by ludzie specjalnie studiowali w Polsce, myslac TYLKO o tym by wyjechac. Mysle, ze do emigracji zmusza sytuacja, a nie cynizm.

"Wszelka emigracja, to zaledwie... biedniako-srediacy."
hmm, a wielu wyksztalconych, nie mogacych znalezc pracy w zawodzie? No moze i biedacy, ale nie sredniacy...
A jesli ktos zamieszkal w Szwecji bo milosc jego zycia juz tu mieszkala? Ciekawe jak oceniasz takie osoby?

"...czy rozliczyles sie z tymi,ktorzy pokryli koszty Twego wyksztalcenia ?"- ja mysle, ze Polonia zostawia w Polsce tyle pieniedzy w czasie urlopu, ze ja juz sie chyba rozliczylam
  Profil uzytkownika: iza     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-25 11:06
Typowa demagogia.
Oczywiscie, ze jest wiele wyjatkow, tylko co to zmienia ?

Ja osobiscie znam osoby ktore z pelnym wyrazchowaniem pokonczyly darmowe studia w Polsce (okreslone kierunki, nawet okresleni promotorzy), aby potem wyeimigrowac na "z gory upatrzone pozycje".
I nie mialo to nic wspolnego z polityka, badz antysemicka nagonka 1968.

Kierowanie sie uczuciem tlumaczy naprawde wszystko i nie mam tu wiele do dodania.
Tylko ze, dominowaly innego rodzaju "uczucia" - wyksztalcone Polki, niejednokrotnie wartosciowe osoby, zawierajace zwiazki (oszczedze juz mowienia z kim, bo wiecie) wylacznie w celu uzyskania prawa pobytu.

Wreszcie sprawa wydawanych w Polsce pieniedzy, ktore rzekomo stanowia rekompensate za koszty wyksztalcenia.
To juz zupelna groteska.
A gdzie wydaja pieniadze Polacy mieszkajacy w Kraju ?
W Chinach Ludowych ?
Te skromne sumy, bo emigranci przewaznie sa zadluzeni i nie dysponuja powaznymi pieniedzmi, nijak sie maja do kosztow wyksztalcenia.

Powtarzam to, co juz raz pisalem.
Rozumiem, ze degradacja z pozycji bogatego wujka z Zachodu, jak to kiedys bylo, jest dla wielu przykara, ale coz .... "life is brutal and full of zasadzkas" !
  Profil uzytkownika: Borrka     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2003-09-25 12:08
Borrka widze, ze jestes maly prowokator.
Twoje slowa:
".....
Jestescie takimi materialistami, ze nawet nie rozumiecie, iz do Kraju mozna wrocic, zeby...wrocic.
I sukces lub jego brak nie ma tu nic do rzeczy.
Ze to daje satysfakcje pracowac U SIEBIE i DLA SIEBIE.
I uczestniczyc w czyms, czego dawniej nie bylo."

mowia same za siebie co Ty myslisz o Polonii.
Wiesz co ja tez mam satysfakcje bo pracuje U SIEBIE i
DLA SIEBIE i TU w Szwecji i TAM w Polsce.
A tY wyksztalcony jak z tego rozumiem w Polsce wyzywasz sie tu na forum Polonii szwedzkiej.
SUCK!!!
  Profil uzytkownika: ewsa     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2003-09-25 12:31
Trzymajcie mnie bo spadne ze stolka. Borrka Twoje argumenty i tok myslenia nie maja wcale potwierdzenia w rzeczywistosci bo Twoja rzeczywistosc zatacza krag 0,5 m wokol Ciebie. Na tym bazujesz odnoszace sie do calej Poloni jak rowniesz zdawaloby sie wszystkich Polakow wnioski. Zdaje sobie sprawe jak musisz cierpiec i przezywac ta swoja gorycz do tej Twojej rzeczywistosci w ktorej sie zamknales. Nie atakuj jednak ludzi, ktorych nie znasz na tyle aby wyciagac wnioski i je generalizowac.
Borrka zaloze sie ze bylo i jest mnostwo Polakow za granica, ktorzy zrobili dla Polaski 100 lub 1000 razy wiecej niz Ci mieszkajacy w kraju i odwrotne. Moge Ci nawet dac przyklady takich wybitnych postaci z Poloni. Wszysto zalezy od tego jakim sie jest czlowiekiem i jekie sie ma nastawienie do zycia i ojczyzny. Sa ludzie kreatywni i sa urodzeni pesymisci, do ktorych Ciebie zaliczam. Nie traktuj tego jako cos negatywnego bo tacy tez sa potrzebni. Nie przejmuj sie zbytnio swoja niemoca w stosunku do ”wyzszych” spraw. Nie kazdemu jest dane zbawic swiat. Daj wiec sobie siana!
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-25 13:08
Fakt, istnienia wielu zasluzonych dzialaczy polonijnych nie kloci sie w zaden sposob z moja wypowiedzia.
Oczywiscie, ze sa.
Moze jeden %, moze dwa.
Szacunek, jakim ich dazymy, wynika ze sluzebnej roli wobec Kraju, jaka swiadomie pelnia.
Wbrew temu, co mowicie ja Polonie swietnie znem i wlasnie dlatego dokonuje pewnej generalizacji !
Sam fakt emigracji jest juz porazka zyciowa i choc sa wypadki spektakularnych sukcesow, to dominuje model pana Wacka z Chicagowskiego Jackowa.

Jesli chodzi o moja rzeczywistosc, to jej nie znacie.
Gorycz ?
Smieszne, jak rowniez pesymizm, bo jestem chorobliwym optymista.

Wreszcie moj stosunek do Emigracji.
Wspolczucie, ale i sympatia dla tych , ktorzy rozumieja swa pozycje.
Ci ktorych dzieci zapominaja polskiego, a do Kraju przyjezdzaja, aby odreagowac kompleksy i pokazac wspomniane "nowe Volvo", juz tylko mnie bawia.
  Profil uzytkownika: Borrka     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2003-09-25 14:12
Borrka widac, ze wstales dzisiaj "lewa noga".
W tym temacie mielismy mowic o paliwie itp.
Ty zaczales sie wyzywac na prawie calej Polonii.

Bardzo Tobie dziekuje, ze dzieci Polonii nazywasz
porazka a Emigranci w/g Ciebie, to ci ktorzy poniesli porazke zyciowa. Wstydz sie!!!

Piszesz jak potracony a swoimi wypowiedziami obrazasz
innych.
  Profil uzytkownika: ewsa     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2003-09-25 14:40
Emigracja to tak jak przeprowadzka do innego miasta czy regionu o odmiennych zwyczajach, gwarze i ukladach. Wszystkich tych ludzi, ktorzy sie gdzies przeprowadzili nazywasz porazka zyciowa? Znowu dopadla Cie jakas handra. Moze porozmawiamy jak sie poczujesz lepiej. Powodzenia!
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-25 14:43
Nijak nie moge doczytac sie obrazliwych slow w moich postach, a juz na pewno nie wobec dzieci.
Ja dzieci bardzo lubie i nie obarczam ich odpowiedzialnoscia za bledy ich rodzicow.

Wyraznie sie nie rozumiemy.
Jedna z moich znajomych wjechala samochodem pod rozpedzony pociag do Krakowa.
To byla niewatpliwa porazka.
Ale ona okazala sie zdolna i twarda, wykaraskala sie z niemal pelnego porazenia i zrobila imponujaca kariere.

Tak jest z emigrantami, niemal zawsze zaczyna sie od lokomotywy-zyciowej porazki.
Wyjazdy z Polski mialy i maja przewaznie podloze ekonomiczne, czyli niemoznosc poradzenia sobie na miejscu.
To jest wlasnie porazka, bo wielu innych osiaga pelne powodzenie we wlasnym Kraju.
Ci ktorzy jakos sobie poradzili za granica i w pewnym stopniu sa zadowoleni z zycia, zawsze powinni zadac sobie pytanie - a kim bylbem w Polsce, moze mulimilionerem ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16551
Od: 2003-03-12
2003-09-25 15:20
Jestem skłonny uznać sporą dozę idealizmu i prostolinijności w powrocie z emigracji do Kraju . Wymaga to inwencji i odwagi nieraz większej niż sama emigracja. Jedyne ułatwienie to pewność, że urząd emigracyjny nie wyśle za kimś policyjnej ekipy, która zawiezie na prom albo samolot w celu deportacji (z Polski) .

Z drugiej strony nie widzę definitywnych przeszkód w traktowaniu swojego kraju zamieszkania jako własnego a Polski jako zagranicy. Jesteś tym za kogo się z przekonania (nie pozy!) uważasz. Ustwawy Norymberskie już są zniesione; ani "J" ani "P" ani "Głupi" do paszportu nikomu nie wstemplują. Wynarodowienie to nie grzech. Podobnie jak masowa wyprzedaż dzieł sztuki przez Stalina na Zachód nie była zbrodnią. Przecież one istnieją do dzisiaj, w dobrych rękach.
  Profil uzytkownika: Uwe     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-26 15:53
Powrót do tematu i kontrast do brakujących argumentów
Nie trzeba odkrywać Ameryki. Wystarczy bacznie się przyglądać państwom gdzie biopaliwo już jest. Tu konkrety z życia wzięte, opisane w niemieckim "Auto Bild": http://www.autobild.de/suc he/artikel.php?artikel_id=2680#

Streszczam dla nieznających niemieckiego:
Już po czterech miesiącach od zakupu mechanik ostrzegał właściciela nowiutkiego Volvo, że jest w posiadaniu informacji od producenta, iż używanie biopaliw może prowadzić do awarii silników. Właściciel auta domagał się pisemnie wyjaśnienia sytuacji od Volva, ale nie dostał odpowiedzi. Podał volvo do sądu i w sądzie wyższej instancji w Karlsruhe wygrał. Wystarczyło że volvo nie potrafi udowodnić że biopaliwo nie jest szkodliwe dla auta...

A szkodliwe jest:
Rzepakowy ester metylowy to agresywne paliwo. Powoduje korozję i przecieki. Może zapychać filtry, karbonizować dysze, powodować puchnięcie gum. Może atakować plastiki i uszkadzać wtryski. Auta używające paliwa rzepakowego muszą być specjalnie do niego dostosowane.

Gdy następuje awaria, większość kierowców jest na tyle głupia że płaci za naprawę. Producenci zwalają winę na paliwo niewystarczająco dobrej jakości. Wahania jakości jeśli chodzi o biopaliwa są b. duże. (w Niemczech!)
A opłaca się kłócić. W 2002 roku VW zarejestrował 5 przypadków uszkodzenia wtrysków w nowszych modelach. Np. facetowi tyko sporadycznie tankującemu biopaliwa do swojego Golfa, VW zapłacił za połowę kosztów naprawy zniszczonego wtrysku.

"Poezja i prawda"
Dobry, pożyteczny, czysty. Tak reklamuje biodiesel rzepakowe lobby. Nim zastosujesz, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub dilerem samochodowym.

(to parafraza niemieckiej formułki dołączanej do leków )
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-26 17:02
Cala Twoja opowiesc przypomina mi amerykanskie precedensy, kiedy palacze wygrywali procesy z producentami papierosow ze, po ...trzydziestu latach nalogowego palenia dostali "nieoczekiwanie" raka pluc.
Biopaliwa sa SWIETNYM rozwiezanie dla pozbawionych zloz ropy europejskich panstw z nadprodukcja w rolnictwie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-09-26 18:01
> Biopaliwa sa SWIETNYM rozwiezanie dla
> pozbawionych zloz ropy europejskich
> panstw z nadprodukcja w rolnictwie.

Wreszcie zdemaskowales swoje motywy:
obchodza cie jedynie interesy rolnikow a wszelkie argumenty merytoryczne masz za nic. Sloma z butów ci wylazi.
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-09-26 18:16
A czy to dobrze, czy zle, kiedy sloma wylazi ?
Bo jest jeszcze taka szkola, zeby nosic onuce, podobno bardzo zdrowe.
Zabiles mi klina tym razem !
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-10-03 09:48
Teraz o biopaliwach w Polsce- Sejm uchwalił ustawę...

Jeśli komuś się zdawało, że ta ustawa będzie ratunkiem dla rolnictwa, to się grubo przejechał. Nowa ustawa nakazuje używanie polskich surowców, owszem.
Ale jedynie do 30 kwietnia przyszłego roku!!!

A przecież wtedy jeszcze NIC nie zdąży wyrosnąć!
Najwyżej jednorazowo zyska banda hurtowników, już czekających z rzepakiem w magazynach

Zawartość biododatków nie jest tym razem określona.
Ma o niej co roku decydować rozporządzenie rządu.
Ale najważniejsze: jak podaje onet.pl ma być wybór!!
To oznaczałoby fiasko lobby rolniczego, które cały czas upierało się że biododatki muszą być we wszystkich paliwach
  Profil uzytkownika: mabr     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2003-10-03 10:21
Zawsze milo dyskutuje sie z inteligentnymi partnerami!
Moze przypominasz sobie, co ma nastapic po 30 kwietnia 2004 ?
Dla ulatwienia dodam, ze bedzie to 1 maja.

Biopaliwa sa szansa dla CALEGO europejskiego rolnictwa, nekanego nadprodukcja, w sytuacji, gdy ropa powoli konczy sie.
A alternatywana mozliwosc zakupu jest bardzo sluszna, przy odpowiedniej polityce podatkowej.
  Profil uzytkownika: Borrka     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-10-03 10:32
Taaak, a jeszcze milej dyskutować z kimś kto widzi całość problemu

Polscy rolnicy będą mieli niższe dopłaty, ich produkty będą droższe. I kto kupi polski rzepak na wspólnym rynku, jeśli nie będzie okresu przejściowego?

Tak czy inaczej, możliwość WYBORU paliwa wszystko zmienia. A niech "se" mają te biododatki, byle się dało wybrać.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-11-11 11:35
W Kancelarii Prezydenta trwają analizy kpiny zwanej ustawą o biopaliwach. Prezydent musi zdecydować najpóźniej w poniedziałek.

Głównym argumentem poprzedniego weta był brak możliwości wyboru paliwa bez biokomponentów.

To w nowej ustawie zmieniło się jedynie na gorsze.
Nałożony obowiązek oznaczania paliw o zawartości biokomponentów większej niż 4,5% (a w przyszłym roku już 5%) wprowadza opinię publiczną w błąd, jakoby paliwa poniżej tego poziomu biokomponentów nie zawierały. To jest kłamstwo.
Wszystkie etyliny mają je zawierać. 4,5-5% albo więcej.

Skoro główny powód veta pozostaje, prezydent winien ustawę powtórnie zawetować. Ale kto go tam wie

Tu można podpisać petycję o prezydenckie veto:
http://3maja.pl/modules.ph p?op=modload&name=Contact_Us.v.3.0&file=i ndex
  Profil uzytkownika: mabr     
Henryk II


Wpisów: 101
Od: 2002-11-24
2003-12-15 14:13
Dzieki za info Mabr ,moze znasz jakie stacje maja najmniej spritu w benzynie?,podaj jakie stacje.
Moze niedlugo nie pozostanie nam nic innego jak kupowac Ford`y z FlexiFuel motorami-pujdzie na kazdej zupie.Pzdr
  Profil uzytkownika: Henryk II     
Forum -> Auto-Moto -> Mamy 5% etanolu w szwedzkim paliwie!
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony