Odwiedzin 37823951
Dziś 91
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - studia w sztokholmie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorstudia w sztokholmie
andzia22


Wpisów: 8
Od: 2006-01-20
2007-02-05 11:32
Witam. Mam pytanko. Czy ktos wie jak wyglada sprawa studiow w sztokholmie, czy mozna studiowac po szwedzku i angielsku,czy mozna otrzymac stypendium,czy majac polska mature mozna bez problemu dostac sie na studia?Dzieki wielkie za pomoc,trzymajcie sie,pa
  Profil uzytkownika: andzia22     
carol1
Göteborg


Wpisów: 288
Od: 2006-01-30
2007-02-05 22:57
ten temat byl juz wielokrotnie omawiany. przeszukaj topiki w tym dziale,mysle,ze znajdziesz odpowiedz na wiekszosc twoich pytan.
a tak w skrocie
1.zeby rozpoczac studia w Szwecji (po maturze) musisz miec udokumentowana zn. j.szwedzkiego na poziomie szkoly sredniej; czesc kursow jest po ang. ale sa tylko kursy na zaawansowanym poziomie. Zeby w ogole moc sie na nie zapisac musisz przejsc przez poziom podstawowy, ktory jest po szwedzku...i kolko sie zamyka.
2. Jesli jestes studentem z wymiany (np. Sokrates) wtedy nie ma problemow z kursami po ang.
3.Stypendium za "srednia" nie ma. Kazdy studiujacy (i mieszkajacy w Szwecji legalnie min. 2 lata)dostaje ok. 2,5tys sek/mc studentbidrag ("zasilek" dla studentow). Jest to zasilek bezzwrotny, dostajesz go przez 10mcy w roku, caly czas trwania studiow. Mozesz tez starac sie o kredyt studencki (ok.4,8 tys sek/mc).

  Profil uzytkownika: carol1     
sylwucha


Wpisów: 6
Od: 2006-10-11
2007-02-11 22:21
ja mam trochę inne zdanie na ten temat(być może nie jestem znawcą, ale zawsze opinia kogoś innego może być również pomocna):
żeby dostać się na studia w Sztokholmie, wcale nie trzeba znać szwedzkiego - sporządzasz sobie tylko tzw. transcript of record i to jest podstawą do przyjęcia cię na wybrane przedmioty (musisz mieć odpowiednią ilość punktów ECTS, żeby dostać się na poziom wyższy niż podstawowy);
to bezwrotne stypendium, może dostać każdy student (oprócz Socrates/Erasmus),który przyjeżdża na studia do Szwecji, zdobędzie pozwolenie na pobyt a najlepiej szwedzki pesel - a informacje na jego temat znajdziesz na stronie http://www.csn.se/ (po szwedzku)

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: sylwucha     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2007-02-15 16:30
Sylwucha - ale studiowanie tylko ze znajomoscia angielskiego dotyczy tylko studentow zagranicznych wpadajacych do Szwecji na krotkie stypednium. Kazdy, kto chce studiowac w Szwecji przez cale studia i nie jest studentem zagranicznej uczelni MUSI znac jezyk szwedzki. Zobacz sobie na spisy kursow na poszczegolnych uczelniach i wymagania do nich. Praktycznie nie ma takiego kursu, gdzie nie wymagany bylby angielski (advance zdaje sie albo prof.) i szwedzki (svenska B po egzaminie TISUS albo po rownowaznym egzaminie). Nawet do kursu angielskiego (prowadzonego rzecz jasna po angielsku) potrzebowalam udowodnic znajomosc szwedzkiego. A transcript of records jest potrzebny wlasnie dla wszelakiej masci socratesowcow/erasmusowcow itp itd.
Tak wiec studiowanie studiowaniem a stypendia paromiesieczne w Szwecji stypendiami. Pozdrawiam (tak na marginesie bylam i na Socratesie jak i na normalnych studiach w Szwecji).
  Profil uzytkownika: AgataN     
sylwucha


Wpisów: 6
Od: 2006-10-11
2007-02-15 19:30
No nie wiem,
na Sodertorns hogskola nie wymagaja znajomosci szwedzkiego dla studentów przyjeżdżających tam na studia (nie mówię o socratesie)

Required documentation
Leaving Certificate/Diploma from Upper Secondary Education.
Transcript of Records from previous University studies (if needed).

Zresztą mam kolegę - Greka, który mieszka i studiuje juz w STHL 3 lata (na Sztokholmskim), a po szwedzku to on może powiedzieć tylko parę zdań i nie pootrzebował żadnych zaświadczeń o znajomości języka szwedzkiego...
  Profil uzytkownika: sylwucha     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-02-15 19:49
W Szwecji mozna wybrac sobie bloki , i pewnie niektore uczelnie maja takie bloki-programy po angielsku. Ale tak jak pisze Agata, ja tez jak patrze u siebie na kursy, to wiekszosc jest po szwedzku. Chociaz sa Chinczycy i Oni maja zajecia po angielsku. tak wiec kazda uczelnia ma indywidualny program i kolezanka szukajaca studiow musi poszperac na konkretnej uczelni jak wyglada sytuacja.
Sa tez fora dyskusyjne przy uczelniach, wtym np. organizacje studentow zagranicznych to napewno jest najlepsze zrodlo informacji.
w Lundzie to jest LUFF
http://www.lu.se/o.o.i.s/5 81

  Profil uzytkownika: karolina68     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2007-02-16 17:37
Tutaj nawet nie wiedza co to matura, takze twoje winiki nie sa juz dluzej potrzebne. Ja osobiscie przeszlam wszystkie kursy jezyka szwedzkiego, pozniej angielskiego, i po walidacji swiadectwia ukonczenia szkoly sredniej moglam zlozyc papiery na uczelnie wyzsza. I jak juz inni wspomnieli, kazdy uczen, ktory nie przekracza pewnej sumy zarobionych pieniedzy, ma prawo do zasilku studenckiego, 2,4tys kr( ktory mozna otrzymywac najwyzej przez 12 terminow=240 tygodni).

Korzystajac z okazji, kto studiuje na SU( stockholms universitet)? Jakos nie mozna nikogo spotkac
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-02-16 18:09
K. udalo Ci sie w koncu?
  Profil uzytkownika: karolina68     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2007-02-17 11:16
Karolina68 do kogo skierowalas pytanie? (K?)
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-02-17 14:08
Pytanie jest do Ciebie
  Profil uzytkownika: karolina68     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2007-02-17 16:57
Podejrzewalam , ale nie chcialam odpowiadac za kogos innego, gdyby pytanie nie bylo do mnie.

A wiec dostalam sie, akurat z obnizona srednia( opisalam cala sprawe w innym dziale), ale jestem na kursie, i niedlugo bede skladac papiery na program 4 letni( jeszcze nie wiem na co dokladnie, ale kierunek mniej wiecej juz wybralam). Nie jest latwo, poniewaz wyklady sa po szwedzku, a ksiazki po angielsku, i dla obcokrajowca jest naprawde ciezko zrozumiec jedna i ta sama rzecz w dwoch innych jezykach, tym bardziej, ze wyklady a ksiazka to dwa inne swiaty. I tym bardziej, ze jestem leniwa
Czyzbys Karolina rowniez studiowala przy SU?
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
adi117


Wpisów: 8
Od: 2004-07-30
2007-02-17 22:20
Hejka
Ja jestem na SU ze tak sie wtrace w temat .Pozdrawiam studencka wiare ..
  Profil uzytkownika: adi117     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2007-02-18 08:18
adi117 moze masz ochote poznac nowa osobe, ja bynajmniej czuje sie poki co samotnie na studiach, takze jesli masz ochote na kolezenstwo to moj gg 1965584. a to telefon 0704416997( wrazie jakbys nie miala gg).
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dakota23


Wpisów: 67
Od: 2004-05-03
2007-04-13 16:44
Kurt Cobain, konczylas rowniez kurs szwedzkiego na SU??
  Profil uzytkownika: dakota23     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-05-23 13:39
no to chcialam sie pochwalic i nie znalazwszy zadnego lepszego miejsca, chwale sie tu:
wlasnie wczoraj przyszly mi kody do mojego elevrum w NTI skolan
SAS B i historia A (nie pytajcie, czemu historia, takie moje male widzi-mi-sie)

angielskiego na szczescie kursy mnie omina, bo jestem mniej wiecej na poziomie CAE wiec tylko egzamin jakis zdam, wlasnie planuje gimnazjalny (w Åsö mozna sobie podejsc za 500kr do samego egz bez kursu, a wlasnie probuje sie dowiedziec, czy sam nivå test z KomVux tez sie przydaje, bo engelska A to nie jest jakis tam wielce skomplikowany kurs), albo cokolwiek... zastanowie sie jak juz szwedzki bede miec z glowy

takze jeszcze pol roku, gora rok i dolaczam do was, studenci
  Profil uzytkownika: Bailey     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2007-05-23 13:45
dakota23 (troszke pozno, ale lepiej niz wcale )
Nie konczylam kursu na SU, wszystkie kursy przeszlam na Komvuxie.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
lauraaapl


Wpisów: 157
Od: 2006-04-14
2007-05-28 15:31
Dziewczyny a po ile macie lat? Bo ja tez mysle o studiach ale przychodza momenty zwatpienia..czy aby nie jestem za stara juz?
  Profil uzytkownika: lauraaapl     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-28 15:35
na studiowanie nigdy za pozno, absolutnie nie watp.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-05-28 15:41
Moje kolezanki przed 40-ka wlasnie zaczynaja studiowanie
  Profil uzytkownika: iza     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2007-05-28 18:44
szczegolnie w Szwecji, lap szanse, druga moze sie nie powtorzyc1!!!!
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-03-23 11:45
Pogrzebalam, pogrzebalam (a mialam sie w ogole czym innym dzisiaj zajmowac ), szukajac jakis informacji o polskich studentach w Szwecji (zwlaszcza Sztokholmie) i jako, ze ten temat byl jakby najblizej, stwierdzilam, ze go odswieze.

Od ponad roku studiuje sobie tutaj przerozne rzeczy i korzystam z dostepnosci szwedzkiego systemu edukacji wyzszej, aby dowiedziec sie, co ja tak naprawde chce w zyciu robic

No i innych studentow szukam, kto by mial ochote gdzies wyjsc: kawa, piwo, cider, spacery, fotografowanie miasta... Sa tu jacys chetni studenci (najlepiej kobiety, choc mezczyzni tez mile widziani, byle bez podtekstow, bo jam juz niedlugo nie-panna ).
Jakby co to moj mail:
emiliagalotti84@yahoo.it


A napiszcie jeszcze co ciekawego studiujecie w tym semestrze Jakos mnie tak troche interesuje, co rodacy wybieraja na uczelniach w tym dla jednych ciekawym, dla innych bardzo nudnym kraju
  Profil uzytkownika: Bailey     
Forum -> Życie w Szwecji -> studia w sztokholmie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony