Odwiedzin 37823161
Dziś 2363
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - a-kassa

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autora-kassa
seba23
verberg


Wpisów: 3
Od: 2005-05-07
2007-01-08 23:05
Witam mam kolejne pytanko odnosnie a-kassa płace składki ju okolo 2 lat.a moje pytanko sie tyczy tego czy to prawda co wyczytałem na wczesniejszym forum a mianowicie jezeli cos by sie wydazyło z praca roznie to bywa to zasiłek dostane ale wyczytalem ze jezli niema skonczonego kursu i nierozmawiam po szwedzku to pojawia sie problem czy to jest prawda ? z gory dzieki z odp pozdrawiam
  Profil uzytkownika: seba23     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-01-08 23:45
"wyczytalem ze jezli niema skonczonego kursu i nierozmawiam po szwedzku to pojawia sie problem czy to jest prawda ?"

a gdzie wyczytales? skladki placisz a to najwazniejsze.
kurs i jezyk to twoja sprawa.
  Profil uzytkownika: iza     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2007-01-09 08:51
Mylisz sie Izo - same oplacanie skladek nie gwarantuje w zadnym razie wyplaty a-kassy. Trzeba spelniac jeszcze szereg wymogow. Pisal o tym miedzy innymi darsim:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?forum=&temat=9611
  Profil uzytkownika: kantyk     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-01-09 10:56
po wpisie D. spawdzalam te info na temat kursow i to bzdura. Ale moze sie zdarzyc ,ze ktos ani me ani be w jakimkolwiek jezyku i nawet nie dogada sie w biurze pracy wiec, moze byc zaklasyfikowany jako ten ktory nie ma szans na znalezienie pracy. Ale to wszystko jest indywidualna sprawa. I zalezec moze od poszukiwango zawodu.
Natomiast jak pewnie wiesz od 1 stycznia pozmienialy sie zasady. Sprawdzalam niedawno A-kase nalezaca do Hotell och Restaurang i tam np. zasada jest taka ze trzeba miec 80 godzin miesiecznie albo nieprzerwanie pracowac przez 480 dni przez ostatnie 6 miesiecy. Stawka cenowa 264 sek/mån. Zeby A-kasa byla wyplacona. Zasad innych A-kas nie sprawdzalam wiem tylko ,ze
W mojej A-kasie /akademickiej) place 240 sek/mån. W Livsmedelsarbetareförbunden placi sie 349 sek/mån. Szukajac info znalazlam, nawet strony po angielsku.

Po tych zmianach najlepiej sprawdz na stronie swojej A-kasy jakie sa zasady wyplacenia i czy podlegasz.
podro
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-01-09 11:06
A-kasa hotel och restaurang
http://www.hrf.net/index.p hp?p=87&te_id=788




http://www.livs-akassa.se/
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-01-09 11:07
ten drugi link jest do
Livsmedelsarbetarnas arbetslöshetskassa
  Profil uzytkownika: karolina68     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2007-01-09 17:29
Chodzi o to ze samo oplacanie skladek na a-kasse nie gwarantuje wyplaty na wypadek bezrobocia. Dziala to dokladnie tak samo jak jakiekolwiek inne ubezpieczenie. Oplacajac skladke ubezpieczeniowa nie zawsze dostaje sie odszkodowanie albowiem sa okreslone uwarunkowania ktore trzeba spelnic aby dostac odszkodowanie.
  Profil uzytkownika: kantyk     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-01-09 19:16
dokladnie, mam nadzieje ,ze to wychodzilo z mojego wpisu. Ale z tymi kursami jezykowymi to jest nieprawda.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-01-09 19:35
no a co, jesli np. programiste Amerykanina (nie znajacego szwedzkiego) a pracujacego w Szwecji i placacego na A-kassa ze 2-3 lata zwolnia nagle... i co, nie nalezy mu sie nic bo nie ma SFI? bzdury jakies...

sa takie firmy gdzie jezykiem urzedowym jest angielski i tam porozumiewa sie tylko po angielsku, szwedzki wcale nie jest wymagany...
  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2007-01-10 06:43
Dosc glosny byl w tamtym roku przypadek Hiszpanki ktora pracowala i oplacala A-kase przez 16 lat. Pracowala jako sprzataczka, nie potrafila mowic po szwedzku, miala szefa Hiszpana wiec potrafila sie porozumiec w pracy. Kiedy stracila prace odmowiono jej zasilku. Powodem bylo ze nie byla do dyspozycji rynku pracy z powodu nieznajomosci jezyka.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2007-01-10 06:45
Kursy nie sa wymagane, wymagana jest znajomosc szwedzkiego.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
seba23
verberg


Wpisów: 3
Od: 2005-05-07
2007-01-10 10:43
Witam dzieki za odpowiedzi są wyczerpujace acz kolwioek zdania podzielone dreczyło mnie to pytanie nielicze na to ze strace prace tylko tak na wszelki wypadek chciałem wiedziec i mam jeszcze pytanko bo moja nauka szwedzkiego idzie mi powoli a niestety nigdzie niemoge znalesc translatora szwedzko polskiego lub szwedzko-angielskiego
mam jeszcze pytanko przyszło mi jak co roku do zapłacenia i teraz w dziwny sposob bo rozłorzone na 3 raty w czesniej płaccilem za caly rok z gory jakies 1500 sek ateraz mam takie info na druku sorki ale niema szwedzkich czcionek
medlemsavgifter?
forhojd avgift?
i tak 3 razy i kazda inne samka jak by ktoś mi przetłumaczył i wytłumaczył bylo by fajnie bo jak pytam szwedow tu gdzie pracuje to mało kumaja jak ja sie zapisałem do a-kassa i im powiedzialem po co mi to itd to tez sie zapisali żalosne zamist oni mi pomagac bo jestem w innym kraju wyszło na odwrot he dobrze ze jest ta stronika durzo pomaga pozdro :-
)
  Profil uzytkownika: seba23     
krisbz
Stockholm


Wpisów: 706
Od: 2000-11-12
2007-01-13 16:08
Mysle ze te sprawy to znajdziesz opis na stronie twoich zwiazkow zawodowych i A-kasy,bo teraz to co innego jest jak wiesz od nowego roku.
Tak szwedzi na ogol malo kumaja a dzialaja na tzw.snålskjuts czyli jak sie dowiedza od ciebie to wiedza.
Mialam podobna sytuacje w pracy,na zebraniu finansowy tak krecil ze sama sie zastanawialam o co tu biega,a jak sie zapytalam czy to znaczy ze bedziemy uppsagda to zeby mogl to by mnie wzrokiem zabil,ale odpowiedzial ze moze byc taka wlasnie sytuacja,a potem po zebraniu to moi koledzy klepali mnie po plecach na znak uznania bo oni sami nie wiedzieli co o tym myslec mimo iz to ich wlasny jezyk,dobre co?
Tak ze moze sie trafic taki co to ma troche wiecej oleju i wie o co chodzi ale i tak strach go ogranicza i nie ma odwagi.
Ja na mojej stronie A-kasy a mam Sif to tam sa opisy nowych regul,wiec moze i na twojej tez cos znajdziesz.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: krisbz     
Forum -> Sprawy polonijne -> a-kassa
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 18 gości
oraz 0 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony