Odwiedzin 37823411
Dziś 2613
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - polski paszport

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpolski paszport
szadz


Wpisów: 9
Od: 2006-09-22
2006-12-09 14:25
Mam pytanie moze mi ktos wyjasni o co chodzi. Jestem doktorantem w szwecji i dostaje stypendium, ktre jest mi wysylane w czekach. Niestety zawsze mam problemy z zrealizowaniem czekow poniewaz panie za okienkiem ciagle mi tlumacza ze paszport nie jest wazny w szwecji i nie moge sie nim legitymowac (podobna sytuacje mialam w banku jak i na poczcie). Chce dodac ze mam pobyt zalegalizowany mam numer mam potwierdzenie z migrationsverket. Mam zasswiadczenia ze jestem studentem itp... A i tak za kazdym razem przechodze gehenne zeby otrzymac swoje pieniadze... Acha czekam tez na swoja ID kart ale czekam jeszcze mi jej nie przyslali. Poprostu nie moge uwierzyc ze paszport nie jest waznym dokumentem w Szwecji.
  Profil uzytkownika: szadz     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-09 14:45
stary paszport jest najlatwiejszym dokumentem do podrobienia stad moze klopoty.
Ale jezeli bedziesz zalatwiac sprawy w poblizu uczelni to Panie w okienkach juz sa przyzwyczajone do roznych dokumentow i jest duzo mniej klopotow.
Z tym ,ze w wielu wypadkach latwiej jest poslugiwac sie polskim nowym ID albo nowym prawem jazdy.
Nie wiem czy to pocieszajace ten sam problem maja doktorani i Posddocy ze wszystkich krajow UE.'Jesli jestes w STHLM zaltwiaj sprawy w Hnadelsbankem przy KTH campus, tam juz sie nauczyli wielu spraw.
Do otworzenia ko tamusisz miec z uczleni pismo o zarobkac. Sekretarce powiedz ,ze potrzebujesz to do otworzenia konta.
Na takim pismie powinno byc napisane ,ze jestes przyjety na 5 -letnie studia doktoranckiei dostajesz stypendium.
  Profil uzytkownika: karolina68     
szadz


Wpisów: 9
Od: 2006-09-22
2006-12-09 14:50
hehehe dzieki za odpowiedz wlasnie sobie uswiadomilam ze wszystkie moje dokumenty sa nowe ale jeszcze z przed czasu wesjcia do UE. wiec moze brak tego znaczka wywoluje taki problem. Dziekuje za wskazowki. Sprobuje w baku przy KTH. A i jeszcze jedno ktory bank jest lkepszy do otworzenia konta handelsbanken lub Nordea??
  Profil uzytkownika: szadz     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-09 15:39
jesli chodzi o studentow i doktorantow to najczesniej otwieraja konta w Handelsbanken.
Jak porownuje w domu stone www SEB z Handelsbanken, to przynajmniej Handelsbanken ma duzo sensowniej rozwiazane ikony i latwiej sie polapac w calym menu.

Mialam kiedys konto w Nordea ale wynioslam sie do SEB z powodu tego ,ze zawsze byl jakis problem, o cokolwiek pytalam to wszystko wiazalo sie z problemem.
Ale to moje prywatne doswiadczenia z Nordea.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-09 15:45
ale z poczta i kassaservis ja tez zawsze mialam jakies przeboje z tym ,ze wlasnie odwrotnie do Ciebie, oczekiwali ode mnie paszportu a nie ID. Ale konto i zwlaszcza konto inernetowe rozwiazalo problemy z kassaserwice, nie pisac o tym,ze jak placisz przez K. to 3 rachunki i prawie 80 sek na same oplaty a przez internet 0 platnosci za wniesienie oplaty.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-12-09 19:11
tak jak pisze karolina, na podstawie polskiego dowodu czy prawa jazdy (wersje plastikowe; nie musza miec znaczka EU) nie powinienes miec klopotu.

jesli chodzi o paszport w Szwecji to juz sie to zmienilo i nowe paszporty (czerwone) juz dzialaja jako dowod tozsamosci:
"Pass som legitimation
Passet fungerar som id-handling vid betalning med betalkort utfärdat av bank och för checkar.
Svenska bankföreningens medlemsbanker accepterar de vinröda passen som id-handling hos bank och post. Det innebär att passen fungerar som id-handling vid betalning med betalkort utfärdat av bank och för checkar.
Det nationella id-kortet kan användas som identitetshandling i Sverige på samma sätt som de vinröda passen."

http://www.polisen.se/inte r/nodeid=4059&pageversion=1.jsp

podobnie powinno byc z polskim czerwonym paszportem
  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Sprawy polonijne -> polski paszport
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony