Odwiedzin 37823268
Dziś 2470
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - nudne pytania...

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autornudne pytania...
aber


Wpisów: 5
Od: 2005-12-05
2006-12-04 21:31
hej, nie udalo mi sie znalezc informacji w archiwach, wiec postanowilam zapytac. Wiem, ze te tematy sie przewijaja bez ustanku, ale nie ma w nich odpowiedzi na moje pytanie. Za kilka miesiecy przeniose sie do Sztokholmu z mezem, mamy wiele wspolnych projektow, ktore nie przynosza finansowych korzysci (poki co...) Potrzebujemy jak najwiecej czasu dla naszej pracy, wiec oboje chcemy jak najszybciej dostac zasilki. W jego przypadku wystarczy przepracowac te pol roku, to wiemy, ale nie wiem jak to jest ze mna? Mam personnummer i przystapie do A-kassa, ale czy mam prawo do zasilku po przepracowaniu pol roku? Pozdrawiam wszystkich uzytownikow tego forum, milo sie Was czyta.
Anna
  Profil uzytkownika: aber     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-12-04 21:58
"(...) wiec oboje chcemy jak najszybciej dostac zasilki(...)"



sprytny plan
  Profil uzytkownika: pati_sko     
beata
Sztokholm


Wpisów: 1349
Od: 2000-12-18
2006-12-04 23:31
przyjedz i sprawdz, to sie przekonasz.
oczekujecie podpowiedzi jak macie zyc z przez nas placonych podatkow bo wy macie pewien plan?......jaja jakies....
  Profil uzytkownika: beata     
aber


Wpisów: 5
Od: 2005-12-05
2006-12-05 00:06
ale trucie... nawet nudniejsze od mojego pytania. Po co te komentarze? Nie macie co robic? Nie mozecie odpowiedzic na pytanie to ja bardzo dziekuje za te absurdalne oceny. Przeprowadzam sie do Szwecji i moge korzystac z praw, ktore mi tam przysluguja. Jest prawo do zasilku, wiec nie zamiezam sie tym nie zainteresowac. Mam w planch sie robic to na czym mi zalezy, a nie zajmowac sie jakas durna praca w biurze. Nie prosilam o opinie, a o prosta informacje. Ot i tyle. Dobranoc
  Profil uzytkownika: aber     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-12-05 06:59
"(...)Mam w planch sie robic to na czym mi zalezy, a nie zajmowac sie jakas durna praca w biurze(...)"




imponujacy plan.jestem pelna podziwu
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-12-05 07:03
"(...) Jest prawo do zasilku, wiec nie zamiezam sie tym nie zainteresowac(...)"

to tez jest godne pochwaly



  Profil uzytkownika: pati_sko     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2006-12-05 09:01
Piszac na ogolnodostepnym forum polonii i zadajac takie pytanie, musisz sie liczyc z opiniami - czy to ci sie podoba czy nie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
znaczek


Wpisów: 26
Od: 2006-12-04
2006-12-05 09:35
Zlap faceta to nie bedziesz musiala za zasilkiem chodzic.
  Profil uzytkownika: znaczek     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-12-05 10:12
A co, zasiłek ci się skończył w PL i w innym kraju szukasz? Przyjedź, zobaczysz sama, tutaj jest kraj miodem i mlekiem płynący dla kombinatorów, a zasiłki rozdzielają już na promie z Polski. Słyszałam nawet, że można załatwic już w Gdańsku na promowisku, tak, żeby zasiłek czekał jak dopłyniesz.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-12-05 10:14
Tak sobie myślę, ze chyba nic sie jednak nie da zrobic. Polacy zawsze bedą takim podnarodem, murzynami Europy. Zawsze będą nas widziec jako nieuczciwych i tyle. Bo całe rzesze rodaków "zadba" o naszą opinie.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2006-12-05 14:54
Teraz zmieniaja reguly a-kassy. Zasilek bedzie przyslugiwal zdaje sie po 12 miesiacach i bedzie nizszy niz dotychczas.

Jezeli macie jakies projekty, ktore wierzycie ze przyniosa wam zyski, to zrobcie jak normalni ludzie - zalozcie firme, wezcie kredyt, i rozruszajcie dzialalnosc.

Osobiscie wole, zeby moje podatki szly na naprawe chodnika przed moim domem, czy lepsze szkoly dla dzieci, niz na wasze zasilki, wiec nawet gdybym wiedzial o tych zasilkach wiecej, to bym wam nie powiedzial.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kajetan     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-12-06 10:36
ten temat "nudne pytania" powinien byc zatytulowany "tupeciarskie pytania". Na prawde nie wiedziesz nic zlego w tym, ze zadajesz pytanie ludziom, ktorych bedziesz posrednio wykorzystywac i chcesz aby Ci podpowiedzieli jak masz to zrobic?

Oni maja pracowac na Twoj zasilek bo Ty chcesz spelnic swoje marzenia i oddac sie przyjemnemu zajeciu. Do tego oni z mila checia maja Ci instruowac jak do tego dojsc. Szok po proastu. Tupet to za male slowo

Rozumiem, ze masz zalatwiona prace w biurze, w ktorym nie chcesz przebywac? W takim razie rozkrecenie wlasnego interesu zalatwia sie tak jak pisal Kajetan. Prosta droga. Abys potem mogla patrzec w lustro. No chyba, ze nie masz takich wymagan od zycia...
  Profil uzytkownika: monilka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2006-12-06 12:14
Ten post, to jak prezent od Mikolaja dla mnie !
Jesli prawdziwy.
Tak, rodacy hajda po zasilki.
"Szweckie", angielskie i burkino-fassowskie.
Przeciez to sie wam nalezy.
Swiat marzy o finansowaniu polskich "projektow".
Aleluja !
  Profil uzytkownika: Borrka     
Ewka1


Wpisów: 47
Od: 2006-11-27
2006-12-06 12:33
Kiedy czytam takie listy jak ten,ktory napisala"aber",to naprawde wstyd sie przyznac,ze jestesmy z tego samego kraju.Nie dziwmy sie wiec Szwedom,ze czasami patrza na nas "inaczej".Moze to ja jestem dziwna..ale mieszkam tu 20lat,nigdy nie bralam zadnego zasilku i jestem z tego dumna,bo nie po to tu przyjechalam.Ale uczciwosci nauczyli mnie rodzice,bo tak trzeba zyc.
I dziekuje Kajetan za to co napisales!
...odnosze jednak wrazenie ze tacy "normalni" Polacy na obczyznie to juz niedlugo gatunek wymarly.
Przerazenie ogarnia jak sie czyta niektore ogloszenia i listy tu na forum.
Pozdrawiam wszystkich.
Ewa
  Profil uzytkownika: Ewka1     
aber


Wpisów: 5
Od: 2005-12-05
2006-12-06 12:44
www.iaf.se, tam jest wszystko czego szukalam, wiecej opini nie potrzebuje. dowidzenia
  Profil uzytkownika: aber     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-06 12:56
a ja myslalam ,ze to zgrywa nikt az tak glupi i beszczelny nie jest.
Sw Piot powiedzial.'Św. Paweł mówił przecież: kto nie chce pracować, niech też i nie je'
czyli
Mentalnościowa niezdolność do pracy
'http://praca.gazeta.pl/gaz etapraca/1,74785,3770439.html?as=2&ias=2& startsz=x'
niech sobie autorka postu poczyta o swojej mentalnosci


a rozmnazamy sie na potege...ale na koszt brytyjckich podatnikow. Ciekawe czy to wyzwolenie od polskiego klekostanu tak sie przeobraza w przyrost natualny, a moze oszczednosc na prezerwatywach.
pare dni temu byl artykul na temat przyrostu nadnaturalnego Polakow zagranica.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-06 12:57
drobnostka, trzeba jeszcze szwedzki znac zeby zrozumiec.
  Profil uzytkownika: karolina68     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-12-06 14:36
Mysle, ze nasz Anna chyba nie rozumie, ze takie naciagactwo kiedys uderzy ja ze zdwojona sila. Podobno tak to dziala we wszechswiecie - ze to co zasiales zbierzesz...i czasem x 2.
Budzi sie potem taki czlowiek po ciosie i nie zawsze zdaje sobie sprawe, ze to nie zadna niesprawiedliwosc ani slepy los tak mu przywalil - tylko po prostu to zaplata za nieuczciwosc - wrocilo...Niektorzy sie jednak ucza w ten sposob...miejmy nadzieje, ze nasza madra Amber za pare lat zrozumie o czym my tutaj pisalismy.
Mysle tez, ze to ucinanie naszych komentarzy to jakis radzaj ucinania i wyciszania glosu wlasnego sumienia. Bo pewnie gdzies ono tam jest....
  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-06 15:08
tylko nie amber ...lecz (aber)
  Profil uzytkownika: karolina68     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-12-06 15:13
Oj przepraszam - jak moglam pomyslic z bursztynkiem
To taki szlachetny "kamien"
  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-12-06 15:14
no wlasnie
  Profil uzytkownika: karolina68     
rico10


Wpisów: 62
Od: 2006-10-21
2006-12-06 15:33
Ja dopiero w styczniu wyjeżdzam do pracy w budownictwie z zamiarem założenia firmy i jak to czytam to mimo że jeszcze jestem w polsce to mnie wkurza.Co to za plany żeby obydwoje szło na zasiłek równocześnie.Socjalne też się opłaca może za 9 miesięcy zasiłek na dzieci i tak co 9 miesięcy.Rzeczywiście ale to psuje opinie o polakach
  Profil uzytkownika: rico10     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-12-06 15:37
Ja nie sądzę, że ona czegoś się z tego nauczy. Prawdopodobnie rodzinie i znajomym powie, że "pracuje w nudnym biurze" a sama w tymczasie będzie sprzątac, to dośc typowe dla takich osób. Cała kupa takich tutaj po Sthlmie chodzi.
  Profil uzytkownika: maggie     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-12-06 16:09
W Polsce teraz masowo ludzie oblegaja biura socjalne i rezygnuja z zasilkow polskich aby dostac zasilek z innego kraju Uni. Najwieszy problem jest podobno w dolnoslaskim gdzie kolejki po pieczatke sa dlugie. Co to bedzie gdy Rumunia i Bulgaria przystapia do Uni? Czy moze Polacy sa takimi kombinatorami bo jakos nie slyszalem, zeby to robili Czesi, Wegrzy czy Slowency.
  Profil uzytkownika: gigge     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2006-12-06 16:36
to dotyczy kobiet/mezczyzn, ktorych wspolmalzonkowie pracuja legalnie w innym kraju UE i w tym momencie przysluguje im zasilek na dziecko z tego kraju, jako ze jest on na ogol wyzszy od polskiego to oplaca sie go zamienic, dotyczy glownie Gornego Slaska, bo wiele osob stamtad pracuje w Niemczech czy Holandii, nie widze w tym nic dziwnego
  Profil uzytkownika: Badboy     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2006-12-06 21:26
A ja to nie rozumie czym Wy sie tak podniecacie..... przeciez wszyscy wiemy dobrze ze od pytania , do przyjazdu tutaj , i ewentualnego pozniej otrzymania zasilku jakiegokolwiek to baaaaaaaaaardzo dluga droga czasami wiele lat...podczas ktorych dzieje sie wiele przyjemnych i nieprzyjemnych rzeczy....ale samo pytanie w sobie to jest zajebiscie bezczelne musze przyznac typu: jutro do was przyjezdzam ...stop..powiedz mi jak mam cie okrasc ...stop...ale to typowo wschodnio europejskie...nietylko polskie
  Profil uzytkownika: skoczek     
Ewka1


Wpisów: 47
Od: 2006-11-27
2006-12-07 08:16
A ja przeciwnie uwazam,ze bardzo dobrze iz ludzie reaguja na te glupkowate pytania i teksty.Oczywiscie pieniadze jako pomoc naleza sie-ale tym co potrafia uczciwie pracowac,bo tutaj tez trzeba parcowac!Pieniazki nie rosna na drzewach jak niektorym ciagle sie wydaje.
  Profil uzytkownika: Ewka1     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-12-07 11:38
Troche sie dziwie waszemu dramatyzowaniu, zlodziejstwo i zebractwo to najstarsze zawody swiata a kazdy dobry profesjonalista bada najpierw rynek.
  Profil uzytkownika: janne1     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-12-07 18:33
"pasozytnictwo"-we wspolczesnym swiecie najczesciej spotykane zajecie wsrod ludzi
pasozytem moze zostac kazdy i "pasozytniczyc" mozna wszedzie i ze wszystkiego
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-12-14 14:46
...Witam Wszystkie Panie...i Panów...mężatki...rozwódki...wdowy...
kochajace i niekochające...szczęśliwe..i nieszczęsliwe..
z długimi włosami...i z krótkimi włosami...
wysokie i niskie...z małymi piersiami...i z dużymi piersiami...
...noszące spodnie...noszące spódnice...noszące sukienki...z tych markowych firm...i takie uszyte w kuchni ..."na kolanie"...

Witam także...Panie jeżdżące autem...jak i też Te które jeżdżą rowerem...hulajnogą...chodzą na piechotę...lub na nartach...co jeżdżą...
...mieszkających w górach jak i na nizinach...żyjących w miastach...jak również i na prowincjach...nad jakąś tam rzeką...czy jeziorem...czy jakims tam innym zbiornikiem wodnym...

Witam serdecznie ...wegetarianki...jedzące wyłącznie badyle...jak również i te mięsiste...konsumujące wyłącznie ptactwo...i tez te które lubią zjadać grubą zwierzynę...
Witam również Panie...którym jest obojętne co konsumują...aby tylko się najeść...czy coś w tym stylu...

Serdecznie chcę powitać...Panie które noszą okulary...i te co nie noszą okularów...nie zapominając o tych Paniach co noszą tzw. soczewki...(chyba tak sie to nazywa...czy jakoś tam)

Witam Panie które noszą kapelusze...co noszą czapki...i różniste berety...hehe...


Witam Panie praworęczne...i leworęczne...
Pragnę powitać...również i te Panie które obgryzają paznokcie...i te Panie co nie obgryzają paznokci...jak i te które kiedyś to robiły ale już się pozbyły tego niejako brzydkiego nawyku....

Powitać pragnę też te Damy...które chodzą w szpilkach...jak i te które chodzą w tramkach...

Kłaniam sie także tym Paniom...które piją herbatę i te które piją kawę...siorbiące przy tej czynności jak i te które nie siorbią przy piciu...ale za to siorbią przy konsumowaniu zupy...no i oczywiście witam te.. które nie siorbią przy jedzeniu zupy...czy jakiegoś tam innego posiłku o konstynsencji zbliżonej do płynnej...(czy jakoś tam ...każdy wie co chce wyrazić)...

Niezmiernie pragnę Powitać Panie... które dokonują czynności myjących...pod prysznicem...jak i te...które włażą do wanny...jak również i te Panie które używają...tych dwóch sposobów...na oczyszczanie ciała...

Witam także i te Panie które...w czasie snu chrapią...i te które nie chrapią...jak też i te które sapią...lub wydają...jakieś tam inne dźwięki...przeszkadzające innym domownikom...w rutynowym śnie...

Witam także i takie panie co chodzą do teatru...kina...co chodzą do cyrku...i na wesołe miasteczko...co jeźdżą na karuzeli łańcuchowej...jaki też Witam te Panie co jeźdżą na takiej wolnej zwierzątkowej...np. osiołku czy słoniu....

Nie chę się bardzo rozpisywać ...z tym powitaniem...powiem krótko...Hej...


Mam małe pytanko...czy jest jakieś słowo -okreslenie ...na szweda ...takie troszeczkę...poniżające...cos w rodzaju jak na polaka pollack...
angolowi to umiem odpowiedziec ...ale szwedowi nie mam pojecia...
jak ktoś z Was zna to bardzo bym prosił...jak nie chce tutaj na forum...to e-maill prosiłbym...
Dzięki z góry i powodzonka..
  Profil uzytkownika: Marek Z     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-12-14 14:50
Aha ..jeszcze zapomnialem spytać...

Czy w Gdyni też można to załatwić?...i gdzie to się załatwia ?...w terminalu gdzies ? u kapitana ?czy jak?...

""Słyszałam nawet, że można załatwic już w Gdańsku na promowisku, tak, żeby zasiłek czekał jak dopłyniesz.""
  Profil uzytkownika: Marek Z     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2006-12-14 19:35
a mnie cieszy taki odzew, to znaczy, ze jeszce przejmujemy sie tym co sie dzieje w "naszej" a moze i nie naszej Szwecji. Chcem by bylo uczciwie wiec chyba jednak Polacy potrafia byc ok.

Hmmm pollack jest obrazliwe ale w niemczech a nie w szwecji. Tutaj to najzwyklejsze slowo bez negatywnego zabarwienia wiec nie rozumiem o czym mowisz.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2006-12-14 19:39
mozesz skorzystac z okreslenia "din svenne" uzywanego przez takich "blatte" jak my
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-12-14 21:11
Właśnie mi o to chodziło ...czy to normalne słowo w SE...ja tam nie chcę nikogo obrażać...tylko po prostu muszę wiedzieć ...co kto do mnie mówi...rozumiesz...

Dzięki Mamkaczuszke...Ty tą kaczuszke trzymasz na święta?...czy hodujesz ją ...dla hobby?...hehe...
  Profil uzytkownika: Marek Z     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2006-12-16 11:06
kaczuszka ma swoja historie, jak pogrzebiesz w forum to znajdziesz teksty zrodlowe hi hi... no i jest wesole pseudo

Svenne nie jest takie ostre jak polacker w Niemczech. Jak powiesz to z usmiechem to wiekszosc szwedow poinna uznac to za wesoly zart
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2006-12-16 13:27
po skånsku jak bys chcial kogos obrazic to mowisz: "din jevla olahuve" na zakonczenie zdania ktore do kogos wypowiedziales.... napisalem to jak sie mowi, ..mozna to przetlumaczyc: ty diabelny ( francowaty) lbie wegorzowy....
  Profil uzytkownika: skoczek     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-12-16 21:36
no fajny jest ten nick...dlatego mnie zainteresował....hheheee
skoczek ...dzięki serdeczne ...warto znać takie różne powiedzonka w danym kraju ...jeszcze raz dziękuję.
  Profil uzytkownika: Marek Z     
dziubek4
Mariehamn


Wpisów: 1409
Od: 2005-04-06
2007-01-07 23:30
ale kicha w swiecie rzeczywiscie,jak to mowia Polak potrafi....
  Profil uzytkownika: dziubek4     
Forum -> Sprawy polonijne -> nudne pytania...
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 1 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony