Odwiedzin 37816027
Dziś 1851
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Komputer i człowiek - iMac

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutoriMac
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-03 16:11
jak w temacie - jesli ktos jest wtajemniczony w to jak dziala ta przedziwna maszyn ablagam o pomoc, bo mi wlasnie zamieniono komputery i nie radze sobie... z gory dziekuje i pozdrawiam Agata
  Profil uzytkownika: naworytka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-04-03 16:23
Hmm. a jaki masz system operacyjny? OS X, czy jakis stary? Mozesz rozpoznac po tym, ze w starym "kosz na smieci" lezy "na biurku", a w OS X jest okienku na z ktorego startuje sie programy...

Nie moge powiedziec, zebym byl jakims specem od Maca, ale mam 2, wiec jakos to bedzie
  Profil uzytkownika: kajetan     
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-03 16:38
ok, pomalu, nie jestem najlepsza w te klocki a juz napewno nie w slownictwo komputerowe. co do tego kosza - lezy na biurku.
a moje pytania sa nastepujace: korzystajac np z onetu nie moge nikomu odpisywac na emaile? w oknie odpowiedzi nie mam mozliwosc niczego wpisac ani backspasnac. co jest grane?
2. gdzie tu jest malpa??
3. jak sie nazywa i gdzie mam szukac czegos na ksztal outlooka??? jak sie za to zabrac?
4. jak tu sie organicuje foldery, pliki itp? jest cos w rodzaju eksplolera??
wiem, to wszystko jest pewnie zalosne ale mi sie nie bardzo chce szukac i grzebac, tym bardziej ze to nie moj komp.
dzieki.
Agata
ps:odrazu wyjasniam - jestem blondynka
ps: da sie sciagnac gadu gadu??
  Profil uzytkownika: naworytka     
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-03 16:46
denerwuje mnie tez, ze kazda nowo otwarta strona www przynajmniej 3 razy sie odnawia, ale moze to wina sprzetu??
mysz do tego kompa jest strasznie malutka i wlasciwie nic z nia nie da sie zrobic - jak np skasowac jakis dokument ktory jest na pulpicie?? normalnie to sluzyl do tego prawy przycisk, a teraz?
nie iestnieje cos takiego jak ctrl+c na copy i ctrl+v na wklej??? jest cos innego??
  Profil uzytkownika: naworytka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-04-03 17:46
Co do problemow z onetem i tym ze strona 3 razy sie odnawia po wgraniu to radze uzywac innej przegladarki internetowej. Odnawianie strony pare razy jest typowe dla Netscape 4, a to jest baaardzo stary program (niestety wciaz instalowany jako "förstahandsval" na wielu macach). Sprobuj Internet Explorer, powinno dzialac lepiej.

2. gdzie tu jest malpa??

W jakims dziwnym miejscu. O ile sie nie myle, to gdzies po prawej stronie klawiatury, na (albo obok) ktorejs szwedzkiej litery. Musisz ncisnac i trzymac klawisz z jabluszkiem/koniczynka i naciskac litery po prawej stronie, to znajdziesz.. Jest na Macu taki program, nazywa sie "Virtual keyboard", czy cos takiego. Pokazuje uklad klawiatury. Bardzo przydatny dla kogos, ktory sie przesiadl "z komputera na Maca".

3. jak sie nazywa i gdzie mam szukac czegos na ksztal outlooka??? jak sie za to zabrac?

Zalezy o co ci chodzi... Jezeli o mail, to polecam Eudore http://www.eudora.com a jesli o caly outlook, z kalendarzem itd, to nie wiem. Jest jakis podobny program w Office X do Maca, ale on zdaje sie nie bedzie dzialal na twojej wersji systemu...

4. jak tu sie organicuje foldery, pliki itp? jest cos w rodzaju eksplolera??

Jest Finder. W sumie dziala to podobnie do explorera. pobaw sie troche to zrozumiesz...

wiem, to wszystko jest pewnie zalosne ale mi sie nie bardzo chce szukac i grzebac, tym bardziej ze to nie moj komp.

Pogrzeb, pozniej bedziesz mogla napisac w CV, ze znasz sie na Macach


mysz do tego kompa jest strasznie malutka i wlasciwie nic z nia nie da sie zrobic - jak np skasowac jakis dokument ktory jest na pulpicie?? normalnie to sluzyl do tego prawy przycisk, a teraz?

Pamietam jak przenioslem sie z Unixa (gdzie sa trzy przyciski na myszy) na Maca. Tragedia.
Dokument mozesz skasowac zaciagajac go do kosza na smieci, albo zaznaczajac i wybierajac opcje z menu na gorze (i chyba tez zaznaczajac i naciskajac klawisz Delete). Ogolnie mozna dokupic sobie myszke z dwoma przyciskami do Maca, albo uzywac "wirtualnego" prawego przycisku, tzn. naciskac CTRL na klawiaturze i kliknac myszka.

nie iestnieje cos takiego jak ctrl+c na copy i ctrl+v na wklej??? jest cos innego??

Istnieje. Zamiast CTRL uzywasz klawisza z jabluszkiem/koniczynka.

Jak masz wiecej pytan, to chetnie odpowiem, jezeli cos z tego co napisalem sie nie zgadza, to daj znac, wyciagne Maca i sprawdze, teraz pisalem z pamieci.
  Profil uzytkownika: kajetan     
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-03 18:36
ok, dziekuje, narazie to wszystko-jak na pierwszy dzionek to i tak niezle sobie radze. Po maluchu i sie naucze, ale czlowiekowi sie wydaje ze jest za stary na nauke i chcialby tylko klikac i klikac a tu nima tak latwo... jeszcze raz dzieki, podejrzewam ze sie szybko odezwe z nastepnymi pytankami. pozdrawiam - narazie ze zwyklego kompa. agata
  Profil uzytkownika: naworytka     
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-04 15:57
ok, nastepne dwie rzeczy - gdzie tu jest delete?? i jak w tej calej eudorze mozna -nie wiem czy to dobre slowo-zainstalowac - nastepna osobe (normalnie: torzsamosc) z nowym emailem itp. A i jeszcze jedno mowiles o przegladarce - mozna to zmienic? tzn, moge zainstal. nowa? jak tak to jak i ktora.
dzieki, zycze milego weekendu
pozdrawiam
Agata
  Profil uzytkownika: naworytka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-04-04 17:27
Nie wiem gdzie na macu jest delete... Mam tylko laptopy, gdzie jest mniejsza klawiatura, i na nich nie ma. Ale domyslam sie, ze "backspace" (ten klawisz ktorym kasujesz ostatnio napisana litere) dziala jak delete.

Eudora: Menu Special->Settings->Personalities

Internet explorer mozesz sciagnac z http://www.microsoft.com/m ac

Normalnie nie polecam nikomu internet explorera, ale w wypadku mac os 9 i wczesniejszych chyba nic lepszego nie ma... Explorer albo Netscape 4 (albo zobacz na http://www.netscape.com czy nie ma nowszego netscape do maca)
  Profil uzytkownika: kajetan     
naworytka


Wpisów: 23
Od: 2002-11-16
2003-04-07 17:29
ale ale, ja nie zdawalam sobie sprawy z kim rozmawiam - moje gratulacje za Polaka ROku )) a co Maca to juz sobie niezle radze... czasem tylko zerkam z zalem na inne biurka gdzie leza takie duze biale pudelka, ale pomalu sie oswajam... zreszta jeszcze tylko 2 miesiace..
  Profil uzytkownika: naworytka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-04-09 13:01
Dzieki za gratulacje

Macintoshe nie sa w sumie takie zle, dopuki nie chce sie czegos powazniejszego zrobic
  Profil uzytkownika: kajetan     
MarkoPolo
Stockholm/Tullinge


Wpisów: 213
Od: 2002-08-20
2003-04-10 23:04
Chyba że jest to specjalna maszyna do tego "poważniejszego".
  Profil uzytkownika: MarkoPolo     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2003-04-13 22:32
...typ jako kotwica do starej lajby !!!
  Profil uzytkownika: mateusz     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-04-14 01:25
Haha. MacIntshe teraz raczej juz do niczego nie sa specjalne. Ale zalezy co sie robi, do niektorych rzeczy pasuja.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2003-04-14 19:31
....no....tak tylko do czego???...dla ozdoby ???
  Profil uzytkownika: mateusz     
viola


Wpisów: 3
Od: 2003-05-19
2003-06-04 16:54
Mac? No jak to do czego? Cala branza reklamowa uzywa Mac jako fachowego sprzetu do opracowywania grafiki, zwlaszcza tej przeznaczonej do druku. Kiedys tez bylam wylacznie PC-fantastka, ale to sie zmienilo z czasem. Mac jest zupelnie OK, jezeli tylko umie sie nim poslugiwac i wie do czego go uzyc.
  Profil uzytkownika: viola     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-06-18 14:41
Nie cala branza reklamowa. Byl nawet taki okres, gdzie "wszyscy" masowo pozbywali sie Macintoszow na koszt PC i Windows 2000. Wypuszczenie MacOS X i serii nowych komputerow przez Apple przychamowal, albo i moze powstrzymal ten trend.

Nalezy jednak pamietac, ze:
1. nie ma zadnej roznicy miedzy PC a Mac jezeli chodzi o grafike, kolory itd. Co mozna zrobic na Macu mozna tez zrobic na PC.
2. Programy sa te same. W sumie licza sie tylko programy Adobe, i (jeszcze) Quark. A one robia dokladnie to samo na Macu i PC.
3. PC jest tanszy. O wiele.
4. Do obrobki grafiki potrzeba szybkich maszyn. Dalej jest tak, ze mozna zlozyc szybszy PC niz Mac. Chociaz Apple ostatnio sie stara.
5. Windows 2000 jest stabilniejszy niz MacOS. Nie trzeba pare razy dziennie restartowac komputera. Z MacOS X to sie zmienia, ale to wciaz jeszcze dosc nowy system.
6. PC ma wieksza baze dostepnego osprzetowania.

Ale:
1. Macintosh jest ladniejszy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-06-18 14:59
Właśnie definicje kolorów się różnią pomiędzy PC a Mac-em i to chyba to jest głównym powodem, że Mac-e "od zawsze" były używane w drukarniach. PC-ty używają kodowania kolorów RGB a Mac-e CMYK.

Krótko mówiąc Mac wierniej oddaje kolory.

Oczywiście nie ma przeszkód technicznych by i PC-ty pracowały w CMYK, ale większość tego NIE robi (np. Internet Explorer Microsoftu na Mac-u wyświetli JPG zakodowane w CMYK a na PC-cie nie- jedynie w RGB)
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-06-18 15:39
Mac nie pokazuje kolorow CMYK (bo je w sumie mozna tylko zobaczyc na wydruku). A to z powodu tego, ze "wygaszony" CMYK jest bialy i im wiecej kolorow dajesz tym jest ciemniejszy, a RGB na odwrot (nie pamietam jak to sie fachowo nazywa). Te "kodowania" kolorow nie sa do konca ze soba zgodne (przez ta roznice). Tak ze nie mozna pokazac na monitorze (RGB) wszystkich kolorow, ktore mozna wydrukowac (CMYK), i na odwrot.
Mac ma standardowo ustawione inna Gamme, tak ze lepiej widac detale w "srodku" miedzy jasnoscia i cieniami.
(Ale mi wstyd, ze nie znam tej terminologii po polsku )
Na PC bardzo prosto jest to ustawic w Adobe Gamma (dodatek do PhotoShopa). Mozna tez sie bawic roznymi ustawieniami w sterownikach do monitora (ale to jest czesto trudniejsze). Tak, ze nie ma roznicy.

Byc moze, ze Explorer na Mac moze pokazac jpg w CMYK, ale w sumie nie o to chodzi, bo kto robi jpg w CMYK na siec?!?

I moge cie zapewnic, ze zaden szanujacy sie grafik nie oglada swoich prac przeznaczonych do druku w Explorerze
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2003-06-18 15:47
Jasne że Mac nie pokazuje CMYK bo monitory pokzaują w RGB. Pisałem że pracuje w CMYK.

A to z Explorerem to po prostu coś, co wyniknęło w mojej pracy- dobrze wiedzieć dlaczego niekóre valid JPG nagle są na PC-tach niewidzialne
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2003-06-18 16:31


To w jakim systemie system operacyjny pracuje wewnetrznie nie ma wiekszego znaczenia dla uzytkownika. Wszystkie programy graficzne/desktop na PC wspolpracuja bez problemu z CMYK. Wiekszosc sprzetu takiego jak drukarki, skanery, aparaty cyfrowe itd maja sterowniki z profilem ICC pod Windows.

Tak ze praktycznie nie ma znaczenia na jakim sprzecie sie pracuje. Pod warunkiem, ze umie sie go ustawic.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






ASYSTENT STOMATOLOGICZNY (Johanneshov)
zatrudnie , (Tanumshede)
Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Praca wykończenia wnętrz ogólnobudowlane Skåne (Skåne )
Praca sprzatanie (Sztokholm)
Carpentry work (Stockholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony