Odwiedzin 37801090
Dziś 1534
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Sukces Mazowsza?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSukces Mazowsza?
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-02 09:51
Ciekawi mnie jaka jest miara tego sukcesu w Sztokholmie. Obejrzalo koncert zaledwie okolo 0,07% mieszkancow Sztokholmu i okolic w tym moze 0,01% Szwedow (zapewne malzonkow/zon Polakow) a autorka recenzji znajdujacej sie na pierwszej stronie portalu prawie, ze "pieje" z zachwytu i krzyczy o sukcesie.

Zapewne bylo to barwne przedstawienie godne obejrzenia ale ile ciekawych koncertow czy przedstawien jest do wyboru? Dla kogos kto nie widzial innych a obejrzal tylko Mazowsze bedzie to najwspanialszy koncert jaki widzial. Dla nas pewnie bedzie to super extra bo Polskie ale czy dla innych tez? Moze dla tych co lubia folklor. Recenzja wydaje sie dla mnie troche przesadzona.

http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=746
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-02 09:59
Mazowsze wystepowalo tez w Malmö, opowiadala mi o tym pani w srednim wieku bardzo zawiedziona. Podobno zaczelo sie to od wyborow Miss Polonia gdzie rozne panienki slabo znajace Polski godzinami lazily po scenie potykajac sie na wysokich obcasach. Sam koncert Mazowsza stanowil malutka czesc imprezy.
  Profil uzytkownika: janne1     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-02 10:11
"Mazowsze" z natury rzeczy nie bedzie nikogo poza Polonia interesowalo.
Folklor europejski jest bardzo podobny - poza River Dance, wszystkie te monotonne przytupy malo kogo ruszaja.
Gdyby szwedzki zespol folklorystyczny wystepowal
w W-wie, sprzedano by z 5 biletow.
W ambasadzie.

Generalnie ten zespol, to dziewczyny z prowincji szukajace fartu w Warszawie.
Taki wyjazd, to troche pieniedzy.
Warto zadbac, by mowiona o sukcesie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-02 10:47
najgorsze ze przedstawienie odbylo sie we fryshuset,
zamrazalni zamiast odbyc sie w operze ,teatrze...
dla naszego klejnotu narodowego takie miejsce nie przystoi, caly swiat rozkochany jest w mazowszu wystepuja w metropolitan , tylko szwedzi nie docenili...

druga uwaga: robienie w malmo lokalnego konkursu miss,
w polaczeniu z mazowszem uwlacza temu ostatniemu,
jest niesmaczne chociaz strawne


  Profil uzytkownika: piotrek     
baz00ka


Wpisów: 78
Od: 2000-12-04
2005-11-02 10:55
"Koncert zapowiadał Nalle Knutsson, barwna postać z telewizji szwedzkiej."

jedna pani pytala czemu clown zapowiada.
  Profil uzytkownika: baz00ka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-02 10:57
najgorsze ze przedstawienie odbylo sie we fryshuset,
zamrazalni zamiast odbyc sie w operze ,teatrze...


No wlasnie, miejsce tez nie zbyt ciekawe... ale, ale "sukces organizacyjny" tez byl czytajac recenzje.
  Profil uzytkownika: gigge     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2005-11-02 10:57
Bazooka - wyprzedziles mnie!

Nalle Knutsson to faktycznie barwna postac...
No comments...
  Profil uzytkownika: Nikita     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-02 11:17
Nie bylem na koncercie, ale slyszalem, ze:
-Prowadzil to jakis pajac (nie klown, ale blisko )
-To byla organizacyjna klapa.
-Nie bylo kulisow, tanczyli na boisku z bramkami i calym sprzetem.
-Ludzie wychodzili bo bylo nudno
-itd.

Ale, jak mowie, sa to zaslyszane plotki. Dana Platter byla i opisala to z punktu widzenia widza, wiec moze az tak zle nie bylo. Zebranie 1300 osob w Sztokhomie na koncert Mazowsza to w koncu pewien sukces. Chyba tylko Papiez sciagnal wieksza polska publicznosc.

PS. PoloniaInfo chetnie przyjmie i opublikuje wiecej informacji na temat koncertu. Szczegolnie zdjecia.
  Profil uzytkownika: kajetan     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-02 11:26
przeciez ten nalle to kompletny swir, ze nie znalezli jakiegos normalnego szweda?
  Profil uzytkownika: piotrek     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-02 12:25
Nie wazne jaki ale zeby byl Szwed. To podnosi zawsze range polskich imprez.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-02 13:52
"Nie wazne jaki ale zeby byl Szwed. To podnosi zawsze range polskich imprez."

Wlasnie... smutne ale prawdziwe. Jest duzo zdolnych osob wsrod Polonii, ktore moglyby profesjonalnie poprowadzic taka impreze (zreszta, nie tylko ta, to sie tyczy wiekszosci imprez kierowanych "do Szwedow"). Jednak jak pada haslo "mamy Szweda", to obojetnie jakie badziewie by to nie bylo, to i tak zawsze on bedzie prowadzil.

To sie troche mija z celem, bo np. jezeli ja bym szedl na jakas impreze organizowana przez, powiedzmy, Bulgarow w Polsce, to wolalbym, zeby konferancjerem byl Bulgar mowiacy po polsku (nawet z akcentem, dodaloby to tylko autentycznosci zagranicznej imprezie) niz jakis podupadly telewizyjny lokalny "gwiazdor".

Dla rozrywki artykul o tym jak Nalle chcial adoptowac 30-letniego Hindusa.
http://www.expressen.se/in dex.jsp?a=308443
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-02 13:57
Haha, Kajetan wlasnie czytalem ten artykul i tez mialem zamiar zamiescic link, uprzedziles mnie. No, ten facet to rzeczywiscie "gwiazdor" pod wieloma wzgledami.
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-02 14:18
A on mysli tego Hindusa uzywac, czy jak ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-02 14:57
Nie, on go chcial zaadoptowac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-02 14:59
Jako syna.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-11-02 17:30
rzeczywiscie musze przyznac,ze spodziewalam sie lepszej sali i bardziej wygodniejszych siedzen.´dwie godziny siedzenia na tych niewygodnych krzeslach,bylo dla mnie kara.jedynie utrzymywala mnie tam grupa i jej wystep,ktory mi sie bardzo spodobal.po drugie czulam sie jak pomiedzy dinozaurami,na prawo tyranozaurus,na lewo tyrex.he he.
za to mojego towarzysza pocieszal fakt,ze z naszego rzedu mozna bylo obserwowac dziewczyny w przebieralni.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2005-11-02 19:13
ooo, no to mam czego załować

BTW, czy przypadkiem na "Piwnicy pod Baranami" w ratuszu nie było więcej publiczności?
  Profil uzytkownika: mabr     
andora


Wpisów: 3
Od: 2005-11-06
2005-11-06 11:06
Po przeczytaniu komentarzy na temat wystepu zespolu Mazowsze w Sztokholmie i Malmö nasuwaja mi sie refleksje jak wielu naszych rodakow zle sie czuje na obczyznie czyz najpierw nie nalezy sie zastanowic nad samym soba kim jestem co robie dlaczego tak reaguje.Najlatwiej jest krytykowac . Zrob cos sam.Miej szacunek dla siebie i dla tych co chca cos dla ciebie zrobic a poczujesz sie lepiej.Nie opieraj sie na opiniach uslyszanych lecz miej wlasny rozum .Nim sie wypowiesz pomysl!!!
  Profil uzytkownika: andora     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-06 11:12
to powinno byc mottem tego forum...
masz racje...
  Profil uzytkownika: darsim     
andora


Wpisów: 3
Od: 2005-11-06
2005-11-06 11:31
Zrobilo mi sie goroco na sercu Darsim dziekuje
  Profil uzytkownika: andora     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-06 11:51
Miej szacunek dla siebie i dla tych co chca cos dla ciebie zrobic a poczujesz sie lepiej

Czuje sie wywolany do tablicy. Andora, czy pisanie krytyczne jest dla Ciebie jest rownoznaczne z brakiem szacunku? Dlaczego wszystko nalezy slepo wychwalac jezeli widzi sie przesade i robienie na sile nie wiadomo czego z normalnego wystepu grupy spiewakow i tancerzy regionalnych.
Ten nie mysli kto slepo przyklaskuje wszystkiemu. Forum jest po to, zeby wyrazic swoja opinie na jakis temat. Ty wskakujesz i piszesz o czyms o czym tez nie masz pojecia czyli o samopoczuciu i moralach forumowiczow. Nie masz po prostu zadnych argumentow.
  Profil uzytkownika: gigge     
andora


Wpisów: 3
Od: 2005-11-06
2005-11-06 12:31
Udez w stol a nozyce sie odezwa Mysle ze twoje emocje przyslaniaja ci logiczny sposob myslenia, Krytyka jest zdrowa jesli oparta jest na faktach a nie na plotkach i checi zrobienia przykrosci innym.
  Profil uzytkownika: andora     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-06 12:43
o czym wy wogóle mówicie , żeby z własnej nieprzymuszonej woli wybrać się na spektakl, którego atrakcją jest tłum jakichś nieszczęsnych istot płci obojga ubranych jak kretyni i wycinających hołupce do dźwięków burackiej muzyki to trzeba być albo masochistą albo w stanie wskazującym na takie alkoholowe spożycie, które znieczula nawet taką maskaradę
  Profil uzytkownika: Badboy     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-06 12:53
Andora zauwaz, ze to Ty wpadasz w emocje. Moj wpis i temat byl o recenzji pani Platter a nie o samym wystepie czy grupie. Pomysl moze dziewczyno ty zanim zaczniesz komus cos wytykac. Dyskutuj przede wszystkim zagadnienie a nie czepiaj sie ludzi. OK? Pozdrawiam!

Badboy
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-06 15:26
Diagnoza Badboya jest sluszna niestety, wiekszosc widzow to rodacy w wieku podeszlym ktorzy ida tam aby spotkac starych znajomych, pokazac koszmarne stroje i bizuterie (masochizm) no i chyba mysla ze tak wypada.
  Profil uzytkownika: janne1     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-06 21:23
dobre
dla dodania splendoru powinni kasowac po tysiac za leb, wtedy dopiero byloby co wspominac i egzaltowac

  Profil uzytkownika: piotrek     
ilana


Wpisów: 18
Od: 2005-07-31
2005-11-07 10:44
Ludzie, skąd tyle nienawiści do tego co polskie?
Badboy, nie musisz oglądać czegoś, co cię nie interesuje, ale dlaczego zaraz na to plujesz?
Jak masz problemy z tożsamością to idź na terapię!
Wszystkie inne zgryźliwe docinki na temat koncertu to postawa "besserwisserów" nad kuflem piwa.
Sam nic nie zrobi, ale dosoli tym co coś zdziałali!
I zaraz poczuje się lepiej!
  Profil uzytkownika: ilana     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-07 10:51
To nie jest nienawisc.
Odreagowanie.
Latami wmawiano nam, ze Mazowsze, czy Slask, to symbole polskosci.
A to zaledwie zespoly folklorystyczne.
O malejace randze.

Niech sobie biedne dziewczyny przytupuja.
Ciezko maja, bo za maz czas, a tancerze to przewaznie pedaly.
Placa tez marnie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
fajnalaska


Wpisów: 102
Od: 2005-03-16
2005-11-07 12:05
Ja kocham Mazowsze, dla ludzi poza krajem jest to mozliwosc do uniesien patriotycznych,
piekne zdrowe dziewczyny,wysportowani spiewajacy meszczyzni,czego wiecej chciec?

Malkontenci i faceci cierpiacy na kompleks malego penisa oraz sfrustrowane seksualnie polki tylko potrafia wysmiewac a w nocy do poduszki pija i placza
  Profil uzytkownika: fajnalaska     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-07 12:18
Fajnalasko "wysportowani spiewajacy meszczyzni" nie dopusciliby cie do wysnionego "penisa" chocbys ich blagala na kolanach, zazwyczaj wola kolegow.
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-07 12:19
piekne zdrowe dziewczyny,wysportowani spiewajacy meszczyzni,czego wiecej chciec

MeSZczyzni to moze oni sa.
Ty to sprowadzasz wszystko do jednego. Wlasciwie ta Twoja teoria nie zawsze sie sprawdza.
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-07 12:36
Ja znalem pare dziewczyn z Mazowsza. Byly w porzadku, tylko przegrane troche.
Czegos innego sie spodziewaly.
Zamknac mloda dziewczyne w bursie, w Karolinie pod Warszawa, z kolegami cakowicie samowystarczalnymi, to kiepski pomysl.
Do W-wy troche daleko.
W bursie nudno.
Tyle, co na wyjazdach odetchnely.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-07 12:44
ja na nic Ilano nie plują, bo szkoda mi śliny, staram się tylko uświadomić, że 99% ludzi, którzy przychodzą na występ takiego np. Mazowsza gdyby zespół ten przyjechał z występami do ich rodzinnego miasta w Polsce nawet by tego faktu nie zauważyli, bo występy tej cepelii obchodzą bardzo nieliczne środowisko, Polonia zjawia się na takich imprezach z zupełnie innych powodów, potrzeby pokazania nowych ciuchów/mąża/żony, zaszpanowania na parkingu nową bryką, spotkania dalszych znajomych a niektórzy panowie lubiący seks po "staropolsku" w nadzieji na wyrwanie jakiejś laski w łowickim pasiaku, mówienie w tym kontekście o sukcesie "artystycznym" to nieporozumienie
  Profil uzytkownika: Badboy     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2005-11-07 13:36
Wystep Mazowsza za 400 SEK (ta sama cena dla dzieci i doroslych), w to wchodzi sztywnosc karku, bo siedzisz bokiem do widowni(!) i na dodatek prowadzcym jest pajac Nalle Knutsson. Tack, men nej tack


  Profil uzytkownika: Nikita     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-07 13:43
E.. dajcie juz spokoj temu Mazowszu bo jeszcze Andore poskreca z tego powodu. Coz kazdy ma jakies upodobania i moze nazywac to sobie przejawem polskosci i patriotyzmu.
  Profil uzytkownika: gigge     
ilana


Wpisów: 18
Od: 2005-07-31
2005-11-07 18:12
Na wszystko można spojrzeć pozytywnie lub negatywnie. Zależy od patrzącego.
Pytanie do Borrki i do innych "młodych, gniewnych i stojących z boku":
Co dla Was jest symbolem polskości?
  Profil uzytkownika: ilana     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-07 18:26
pudzianowski
http://www.pudzian.pl/
  Profil uzytkownika: darsim     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-07 18:30
"Mlody gniewny"?
Dobre, pokaze w hospicjum.

Symbolem polskosci jest wieloletnia walka z azjatyckim, turanskim zamordyzmem.
Tak postrzegaja nas nawet wrogowie.

Znam wielu ludzi z wielu krajow.
O Polsce wiedza przewaznie tylko jedno:
walnie przyczynila sie do upadku sowieckiego konclagru.
  Profil uzytkownika: Borrka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-07 19:22
"Co dla Was jest symbolem polskości?"

Odpowiem szczerze. Jest to dla mnie dosc trudne pytanie. Dlaczego? Dlatego, ze mi niestety slowa "symbol polskosci" kojarza sie bardzo negatywnie. Nie wiem czemu, moze za czesto zagladam na polskie strony internetowe. Zazwyczaj osoby poslugujace sie tam takimi zwrotami jak "symbole polskosci" i przedstawiajacy siebie jako "prawdziwych polakow" to ludzie bardzo nietoleranyjni, chamscy, uwazajacy ze pozjadali wszystkie rozumy, co najmniej. Prosci ludzie, ktorym anonimowosc internetu poprzewracala w glowach. Nie umiejacy sie zachowac poprostu.
Dlatego wole nie uzywac takich zwrotow wogole.

Mazowsze na pewno jest jakims symbolem polskosci. Ale tylko dla Polakow. I tak powinno zostac. Jak zauwazyla Dana Platter w swojej recenzji, wiekszosc z nas w wychowalo sie na Mazowszu, w taki czy inny sposob. W moim wypadku byla to do upadlego grana kaseta "Mazowsze spiewa kolendy". I nie dziwie sie, ze ludzie maja do Mazowsza jakis sentyment.

Ale Mazowsze nie moze byc produktem eksportowym za granice. Polacy z jakiegos powodu za wszelka cene probuja eksportowac rzeczy i zagadnienia, ktore nikogo poza Polakami i Polonia nie obchodza. Na przyklad tance ludowe. Do tego kazda negatywna dla Polski wiadomosc motywuje sie zlym potraktowaniem Polski przez historie. Poprostu w oczach swiata prezentujemy sie sami dobrowolnie jako (przepraszam za zwrot) kraj tanczacych pokrzywdzonych przez los nieudacznikow wzdychajacych do pomnikow Sklodowskiej, Chopina i Kopernika.

A mamy 21 wiek, jezeli ktos nie zauwazyl. Sklodowska, Chopin i Kopernik dawno pomarli. Polska jest nowoczesnym, szybko rozwijajacym sie krajem, czlonkiem Unii Europejskiej, aliantem Stanow Zjednoczonych (strerujemy do cholery jedna trzecia Iraku). Mamy wspaniala nature, puszcze, plaze, gory, stoki narciarskie. Mamy bizuterie bursztynowe, Wieliczke, znanych sportowcow. Mamy w koncu ogromna sile nabywcza (w Polsce jest wiecej bogatych Polakow, niz w Szwecji bogatych Szwedow, np.) Mamy dobrze wyksztalconych specjalistow w wielu scislych dziedzinach nauki. Mamy Wawel i inne muzea zawierajace eksponaty z historii calej Europy. Mamy w koncu nowoczesnych artystow, muzykow, filmowcow, itd.

Mamy tyle rzeczy, z ktorych mozemy byc dumni. Mozemy pokazac tyle, ze ludziom w innych krajach szczeny do kolan poopadaja.

A my pokazujemy tance ludowe. Zapowiadane przez jednego z najwiekszych durniow pokazanych w szwedzkiej TV. I przedstawiamy to wszystko w jakiejs sali gimnastycznej. I z tego mamy byc dumni? Ze Polska jest pokazywana jak jakis kraj trzeciego swiata, ktorego nie stac na nic wiecej niz poskakanie po scenie?

To tyle moich prywatnych mysli na ten temat. I przestanmy mowic o "symbolach polskosci", tylko pokazmy ludziom na co Polske stac. Liczy sie praktyka, nie piekne slowa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-07 22:57
Kajetanowy opis naszego kraju jest nieco jednostronny..
Premier rzadu tego samego kraju skladajac hold w radiostacji kuriozalnego koltuna o.Rydzyka oswiadczyl (chyba na kolanach):
##Jeśli to prawda, że jestem pierwszym urzędującym premierem za tym mikrofonem, to rozpiera mnie duma##

A teraz Kajetan:
##Mozemy pokazac tyle, ze ludziom w innych krajach szczeny do kolan poopadaja.##
Rzeczywiscie
  Profil uzytkownika: janne1     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-07 23:12
janne1, o to jak nas widza nalezy dbac. Szwecja na arenie swiatowej prezentuje sie dosc dobrze, a mogloby wygladac calkiem inaczej, gdyby za reklamowanie Szwecji na swiecie odpowiedzialny byl darsim.

Nie nalezy pokazywac na sile brudow, tylko pozytywy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-07 23:15
Co innego we wlasnym gronie, mozna sobie dyskutowac i lubic lub nie co sie komu podoba.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-07 23:17
mysle ze kajetan ladnie przedstawil Polske z tej lepszej strony i prawdziwie...
Szwecja tez ma te gorsza strone...
o ktorej wole nie pisac....
Polska nie umie sie sprzedac za granica, a Polakom brakuje wiary w siebie. niestety i nieslusznie...
Szwedzi maja jej za to w nadmiarze...
niestety i nieslusznie...
co do mazowsza nic do nich nie mam...
ani za ani przeciwko...
ladne stroje maja...
i dobrze tancza....
a czy to symbol Polski?
Polska jest znacznie bardziej ciekawa i roznorodna niz mazowsze...
nie mniej lepszy taki akcent niz zaden...
sam na koncert nie pojde...
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-07 23:53
nie wiem Ilano , co jest dla mnie "symbolem polskości", bo się nad tym nigdy nie zastanawiałem i nie jest mi to do niczego potrzebne, może grzybki w occie , bigos, spacer warszawskim Nowym Swiatem w letnią noc albo głos Lucjana Szołajskiego jako lektora amerykańskich filmów oglądanych w dzieciństwie, biorę z szeroko rozumianej polskiej kultury to co mi się podoba i co mi pasuje a występy Mazowsza, czerwono-białe krawaty Chamoobrony czy filmy Pasikowskiego napewno do tej kategorii nie należą i mogę śmiało bez tego wszystkiego żyć nie ponosząc żadnego uszczerbku na swojej narodowej tożsamości
  Profil uzytkownika: Badboy     
Kra


Wpisów: 172
Od: 2005-10-18
2005-11-08 02:50
No!!!!! Dla MNIE BIGOS!!!!!! A tak serio to kazdy ma swoje: jeden bigos, drugi Mazowsze, trzeci impreze w remizie z mordobiciem Ja tam uwazam ze dopuki niektorzy nie przestana sie wstydzic rozmowy po polsku czyli naszego jezyka, to nie ma co gadac o podtrzymywaniu polskosci i o tym co to dla kogo jest. Bo nie bigos i nie Mazowsze , bo przy stole przy bigosie i na imprezach polskich to kazdemu latwo gadac po polsku, ale ja przychodzi co do czego to w tunelbanach jak slysza polska mowe to rozlaczaj dzwoniace komorki, i chowaja polskie gazety, aj wtedy jak przydybie takiego delikwenta to jeszcze glosniej dre sie po polsku ale pieni i smieszy mnie to strasznie. Albo polskie mamusie co rozmawiaj z dziecmi po szwedzku , bo biedne polski im sie zaciera .
  Profil uzytkownika: Kra     
ilana


Wpisów: 18
Od: 2005-07-31
2005-11-08 08:43
Do Kajetana:
Cieszy mnie, że dostrzegasz, iż Polska ma z czego być dumna. Ale nie masz racji mówiąc, że "Mazowsze" nikogo za granicą nie interesuje. Zespół jeździ na tourné od 55 lat i wszędzie ma entuzjastyczne przyjęcie! Pokazywanie swojej kultury ludowej jest dobrą formą prezentacji dla każdego kraju, ale oczywiście nie jedyną. Krytykujesz, że nie pokazuje się co Polska ma innego do zaoferowania w dziedzinie kultury i nauki.
Weź pod uwagę, że to czego nie ma w mediach praktycznie nie istnieje. Polska jest od lat świadomie zamilczana w szwedzkich mediach, a jeśli pokazywana to w kontekście "koń, wóz i kartofle". Również w podręcznikach szkolnych.
Kiedy obchodzono 60-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej o Polsce w ogóle nie wspomniano! O stratsach narodu, o walce, o wkładzie w zwycięstwo!
Kiedy Szymborska dostała Nobla to w TV szwedzkiej czytano jej wiersze na tle jakiegoś parkanu, a w ogóle nie pokazano Krakowa, w którym mieszka! I co Ty na to?

  Profil uzytkownika: ilana     
ilana


Wpisów: 18
Od: 2005-07-31
2005-11-08 08:54
Jeszcze jedno: Darsim, masz rację, że Polakom brakuje wiary w siebie. I tu leży pies pogrzebany. Jeżeli każdy by szanował swoje pochodzenie, nie wstydził się go i nie opluwał jak np. Kuklarz, to nasz status jako narodu wyglądałby inaczej. I nasza pozycja mniejszości narodowej byłaby wyższa. Jeżeli sami się nie będziemy szanować nikt nas nie będzie szanować!
Spójrzcie np. na Finów. Tam każdy jest dumny ze swego kraju i mają nawet powiedzenie: "Lottovoitto syntyä Suomessa" co oznacza, że to wygrana na loterii urodzić się w Finlandii! Czy kiedykolwiek Polak powiedział w ten sposób o swoim kraju?
A więc odbudowę wiary w siebie należy zacząć od poznania własnej kultury i historii i szanowania jej, a przez to siebie. I odpowiedniego zachowywania się w stosunku do Szwedów i innych narodowości.
Matki mówiące do własnych dzieci złą szwedczyzną to przykład kompleksów i głupoty. Nie należy powielać głupich, szkodliwych zachowań.
  Profil uzytkownika: ilana     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-08 09:28
Symbole polskosci to dla mnie sprawy emocjonalne ktore trudno zareklamowac i sprzedac. Europejczycy widza Polske jako jeden z dawnych krajow "rosyjskich" gdzie pija wodke i od niedawna rzadzi klerykalna ciemnota niespotykana na tym kontynencie. Wystepy Mazowsza raczej taka opinie potwierdzaja.
  Profil uzytkownika: janne1     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-08 10:20
Jesli wystepy Mazowsza "potwierdzaja", to np Niemcy sa najbardziej "klerykalnym, ciemnym, zasciankowym" narodem swiata.
Ich mass media i biezace zycie kuturalne, sa zalane muzyka i rozrywka ludowa w najgorszym guscie.

Rzady PiS nie pasuja liberalom, natomiast kategorycznie negatywne oceny a priori sa pozbawiaone podstaw.
Przedwczesne.
  Profil uzytkownika: Borrka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-08 10:26
"..nie masz racji mówiąc, że "Mazowsze" nikogo za granicą nie interesuje. Zespół jeździ na tourné od 55 lat i wszędzie ma entuzjastyczne przyjęcie!"

Tak, wsrod republik radzieckich i Polonii amerykanskiej (lub innej). Ewentualnie na festiwalach. Powiedz tak szczerze, ilana, ile ludowych zespolow widzialas z Kazahstanu, Bangladeszu, Francji, Kongo, USA, Kanady, Zairu, itd.? Czy ktorys interesuje cie na tyle, zeby pojsca na wystep za 400kr? Nikogo, oprocz Polonii i znawcow folkloru nie interesuje Mazowsze. Ni-ko-go.

"Pokazywanie swojej kultury ludowej jest dobrą formą prezentacji dla każdego kraju, ale oczywiście nie jedyną."

Nie jedyna, ani nie glowna. Jest dobrym dodatkiem, dla krajow rozwinietych, zeby pokazac, ze nie zapomnial swoich tradycji. Polska musi sie przede wszystkim pokazac, jako kraj rozwiniety.

"Polska jest od lat świadomie zamilczana w szwedzkich mediach,..."

Wydaje mie sie, ze pisza tyle samo co o innych krajach. Co jakis czas sa rozne wzmianki. W roznych mediach. W zwiazku z wejsciem Polski do Unii, konkurencji na rynku pracy, szwedzkich firmach przenoszacych sie do Polski, polskich lekarzach i pielegniarkach, itd. Pisza dosc duzo. I wcale nie negatywnie.

"...a jeśli pokazywana to w kontekście "koń, wóz i kartofle". Również w podręcznikach szkolnych."

Kon, woz, kartofle, i tanczace baby z Mazowsza. O to mi wlasnie chodzi. Dlatego nalezy obalac ten obraz, nie go utwierdzac.

"Kiedy obchodzono 60-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej o Polsce w ogóle nie wspomniano! O stratsach narodu, o walce, o wkładzie w zwycięstwo!"

W Szwecji wogole przeszlo to bokiem. Obchody wojny. Szwecja nie brala w niej udzialu, wiec zbytnio ich to nie angazuje. Ani Papiez Polak.

"Kiedy Szymborska dostała Nobla to w TV szwedzkiej czytano jej wiersze na tle jakiegoś parkanu, a w ogóle nie pokazano Krakowa, w którym mieszka! I co Ty na to?"

Nie wiem. A o czym byl wiersz? O parkanie, czy o Krakowie?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-08 10:30
" tanczace baby z Mazowsza"???

No, ja wszystkim zycze takich "bab".
  Profil uzytkownika: Borrka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-08 10:31
  Profil uzytkownika: kajetan     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2005-11-08 10:56

Mam przeczucie ze osoby które się wypowiadaja tak patriotycznie na temat Polski i pochodzeniu Polakow, i jednocześnie krytykują książkę Kuklarza, nie rozumieją przesłania tej książki. Identyfikacja własnego ja, poszukiwanie siebie, zycie w 2 kulturach, uczucia dorastającego chłopaka…
O tym była książka, a nie o terroryzowaniu Polaków i opluwaniu kultury Polskiej.

Ale rozumiem, ze wypowiadaja się w taki sposób najczesciej osoby które sa wychowane w Polsce i przyjechaly tutaj jako osoby dorosle i dlatego tego nigdy nie zrozumieja. Chociaż warto, bo Wasze dzieci, jezeli sie tutaj uroda, tez to będą przechodzić.

Prawie kazdy (pisze prawie, bo sa wyjatki) kto jest tutaj urodzony lub przyjechał jako maly dzieciak, wie o czym jest mowa.

Nie jest sztuka wychować dziecko „po polsku” , zamknąć go w polskiej rodzinie i mowic tylko w jezyku rodziców.
Sztuka jest zyc w dwuch kulturach, potrafic czerpać z tego co najlepsze, nauczyć dziecko obydwu języków i respektu do obydwu kultur. Jak by nie było, nie mieszkamy w Polsce ale w Szwecji i dziecko powinno przede wszystkim moc się porozumieć w tutejszym jezyku.

Nikt nie mowil ze jest to latwe. Zresztą, czym dłużej tutaj mieszkamy, jesteśmy coraz mniej „polscy” za to coraz bardziej „polonijni”.
Wtedy faktycznie jedyna atrakcja jest obejrzenie takiego Mazowsza i na sile zaciąganie swoich dzieci, na oglądanie „chluby narodowej”, ktora jest dla nich tak samo atrakcyjna jak szwedzki folklor. W Polsce Mazowsze przygrywa na imprezach firmowych a Polacy delektują się nowoczesna sztuka i słuchają młodych artystów. Zauwazmy, ze organizowane przez mlodych Polakow imprezy kulturowe nie przyciagaja Polonie, tylko Szwedow.

Można byc dumnym ze swojego pochodzenia, ale nie można mieć klapek na oczach i być takim aroganckim. Bądźmy dumni z tego, ze dobrze wychowujemy nasze dzieci i dajemy im możliwość wyboru. Więcej tolerancji, a pozbędziemy się tych kompleksow a i inni będą mieli szacunek dla nas.

P.S.
Ilano, chyba dobrze ze te „matki” które lamia po szwedzku, w ogole mowia a nie jak wielu Polakow w Szwecji nie mówią po szwedzku wcale, prawda?

  Profil uzytkownika: Nikita     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-08 11:13
##...nauczyć dziecko obydwu języków...##
Takie rzeczy moze zrobic tylko czlowiek "dwujezyczny"
reszta, 99% powinna uczyc jezyka ktory zna dobrze tzn polskiego nie z racji patriotyzmu lecz rozsadku.
  Profil uzytkownika: janne1     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2005-11-08 11:23
Janne, nie wszyscy maja obydwojga rodzicow Polakow a izolacaj dzieci od spoleczenstwa i jezyka nie pomaga w rozwoju.
  Profil uzytkownika: Nikita     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-08 11:23
Jezyka tubylcow uczyc nie trzeba.
Uczy szkola, ulica, TV.

Wyzwaniem jest zachowanie jezyka polskiego (lub nauka od zera). Obecnie latwiej to osiagnac.
Macie TV satelitarna, wyjazd do Polski nie stanowi problemu, pozycja imigranta Polaka jest jednak lepsza po wstapieniu do Unii, stad mniejsze hamulce psychiczne u dzieci.
Z moich obserwacji stwierdzam jedno - im wyzsza pozycja socjalna i ekonomiczna rodziny imigranckiej, tym lepsza znajomosc jezyka kraju pochodzenia,
Uwaga powyzsza dotyczy WYLACZNIE polakow.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2005-11-08 11:42
Jezyka tubylcow uczyc nie trzeba.
Uczy szkola, ulica, TV.


Borrka, jedz prosze do Tensta lub Akalla.
Wejdz do szkoly czy przejdź sie ulica i posłuchaj jak dzieci mówią po szwedzku. Dzieci ktore sa tutaj urodzone. To nie jest szwedzki. Przynajmniej jakies zaangażowanie rodzicow i zacheta z ich strony do nauki jezyka.

To na pewno trudne, ale jakis balans powinno sie znalesc. Nie trzeba od razu tak drastycznie w jedna lub w druga strone.

Tak a prosos, będąc w Stanach spotkałam sie z takimi komentarzami wśród amerykańskiej Polonii; po co mam sie uczyc jezyka, jak itak moge wszedzie po polsku. Polskie knajpy, sklepy, fryzjerzy, kosciol i szkola.
Zapytałam czy zamierzaj wracac do Polski. Odpowiedz – nie.

Dla mnie jest to b. dziwne.





  Profil uzytkownika: Nikita     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-08 12:19
Nikita, rozmowa z dzieckiem jezykiem ktory znam lepiej nie izoluje go od spoleczenstwa jak przypuszczasz mylnie. Moi synowie maja jeden jezyk za darmo a ze szwedzkim i angielskim mieli latwiej niz rowiesnicy dzieki naturalnemu wczesnemu treningowi jezykowemu.
W rodzinach mieszanych sprawa jest oczywiscie bardziej skomplikowana.
  Profil uzytkownika: janne1     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-08 12:36
"Borrka, jedz prosze do Tensta lub Akalla."

Coz, koncentrowalbym sie raczej na mozliwie szybkiej przeprowadzce na Oestermalm.
Ale zarty na bok.
To dla mnie nieznane zjawisko, ze polskie dzieci przejmuja imigranckie, kaleczne gwary.
Tego w Niemczech nie bylo.
Moja corka poszla do niemieckiej podstawowki bez znajomosci slowa po niemiecku.
Po 3 miesiacach (pod opieka specjalnego kuratora jezykowego dla obcych dzieci) radzila sobie doskonale.
Wydaje sie, ze Niemcy maja to lepiej rozwiazane.
Nie do pomyslenia jest sytuacja, gdy dzieci en mass kalecza jezyk pod wplywem imigrantow.
Utrzynmanie pelnej znajomosci polskiego jest problemem.

W Ameryce imigranci wyzszych klas spolecznych gina z oczu.
Widac tylko Greenpointy i Jackowa.
Prostactwo, dla ktorego liczy sie miska, job i kara
(a car).
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-08 12:54
nie wiem jak jest w Szwecji, ale jak zapewne Borrka wiesz Polacy w Niemczech starają się trzymać jak najdalej od turecko-jugosłowiańskiego getta a własnych enklaw też nie tworzą (bo jak wiadomo Polak Polakowi raczej wilkiem )i dzięki temu jakoś ta integracja dzieci nieźle funkcjonuje
  Profil uzytkownika: Badboy     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-08 12:56
"Niemcy sa najbardziej "klerykalnym, ciemnym, zasciankowym" narodem swiata.
Ich mass media i biezace zycie kuturalne, sa zalane muzyka i rozrywka ludowa w najgorszym guscie"

to prawda, ale ta ich "ludowa rozrywka" to z klerykalizmem nie ma nic wspólnego, raczej z Sodomą i Gomorą
  Profil uzytkownika: Badboy     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-08 12:57
jezeli sie mieszka w dzielnicach gdzie ponad polowa to jugole,araby,latinosy to i poziom nauczania jest gorszy i jezyka szwedzkiego bez akcentu sie nie naucza,
a sa szkoly gdzie jest jeden-dwóch etnicznych szwedziaków... wtedy to oni tez mówia z akcentem arabsko-jugolskim takie cuda sie zdarzaja...
  Profil uzytkownika: piotrek     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-08 13:02
rzeczywiscie badboj, ta nasza cecha wzajemnej niecheci ulatwia integracje,
polacy wola ze szwedami sie kolegowac, bo szwed nie rozpracuje polaka tak jak jego rodak,
nie ma tez takiej zawisci
a jugole,latynosy,arabowie dobrze sie czuja ze soba i na tym traca
  Profil uzytkownika: piotrek     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2005-11-08 13:12
Dla jugoli & arabow pojecie tego co mowia w szkole jest
zazwyczj zbyt trudne, szwedom & polakom sie udaje
  Profil uzytkownika: janne1     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-08 13:17
to nie chodzi o inteligencje, tylko ze gdy sie ma tyle nacji w klasie to trzeba po kilka razy tlumaczyc i nie nadazaja z programem plus wielu nowo-przybylych ma rózne zaleglosci, trzeba wtedy miec dwóch-trzech ekstra nauczycieli a na to nie ma pieniedzy,
  Profil uzytkownika: piotrek     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-08 13:19
czesto rodzice tych przybyszów sa analfabetami zwyklymi lub wtórnymi
nikt z rodziców w domu nie umie pomóc w lekcjach ani nie widzi potrzeby...
  Profil uzytkownika: piotrek     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-08 23:32
Wszystkie inne zgryźliwe docinki na temat koncertu to postawa "besserwisserów" nad kuflem piwa.

Nie wiem czy "Mazowsze" jest nawet znane wsrod tej grupy osob.

Problem z Mazowszem jest taki, ze sie nie dostosowali do wymagan dzisiejszego widza. To co dawniej bylo moze ciekawy widowiskiem jest dzisiaj nieatrakcynym walkowaniem miesa na scenie. Kogo interesuja oberki, kujawiaki, krakowiaki, czy inne przytupasy? Mozna by wlasciwe zrobic z tego niezle widowisko z dzisiejsza muzyka, nowoczesna choreografia i ciekawym scenariuszem... nie wiem ale to moze przyciagneloby "zagranicznego" widza.
Jak na razie to wole obejrzec nawet "Kristina från Duvemåla" z Peterem Jebaka w roli glownej.
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-08 23:35
no to taki odpowiednik mazowsza....
czy nie?
http://www.riverdance.com/
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-08 23:38
Rany - Darsim- co za porownanie.
Nawet nie ma co porownywac....
  Profil uzytkownika: monilka     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-11-09 01:51
darsim, nawet nie porownuj!
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-09 20:12
a mnie sie riverdance podoba...
myslalem, ze Wam tez...
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-09 20:17
Oczywiscie, ze nam sie podoba. Miedzy nimi a Mazowszem jest cala przepasc ( na korzysc Irlandczykow z calym szacunkiem dla Mazowsza ).
  Profil uzytkownika: monilka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-09 20:24
no mazowsze ma ladniejsze ubrania...
  Profil uzytkownika: darsim     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-09 21:42
Ja generalnie nie cierpie folkloru ludowego.
Gdy widze alpejskich kmiotow, przytupujacych tlustymi lydami w ponczochach, to mi sie cofa.
Lubie River Dance i polski folklor szlachecki.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2005-11-09 22:34
a ja lubię folklor, najchętniej z Jamajki, reggae, joint i cuba libre
  Profil uzytkownika: Badboy     
EWIA


Wpisów: 3
Od: 2005-11-09
2005-11-09 22:47
DO KAJETANA
BRAWO ZA TWOJE WYPOWIEDZI
BARDZO TRAFNE!!!

RECENZJA P PLATER: SUKCES MAZOWSZA
MOJE PYTANIE : CZEMU P PLATER NIE NAPISALA O SUKCESIE KASOWYM P BUTKIEWICZA , PRZECIEZ ON NIE ZROBIL TEGO Z POBUDEK PATRIOTYCZNYCH TYLKO ABY ZAROBIC NA TYM
  Profil uzytkownika: EWIA     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-09 22:52
CZEMU P PLATER NIE NAPISALA O SUKCESIE KASOWYM P BUTKIEWICZA

Przede wszyskim nie krzycz dziewczyno. Po drugie co maja czyjes dochody wspolnego z tematem? Chyba bardzo niewiele i nie uwazam aby to dyskutowac. Kazdy pracuje po to, zeby zarobic chyba? A autorka recenzi wlaczyla sie do tej dyskusji ale jeszcze nie odpowiedziala na moja/innych krytyke tej recenzji.
  Profil uzytkownika: gigge     
EWIA


Wpisów: 3
Od: 2005-11-09
2005-11-09 23:31
NIE CHODZI MI O TO ZE KTOS ZAROBIL, TO OCZYWISCIE NORMALNE,ALE W JAKIM CELU POLEWA SIE TO PATRIOTYCZNYM SOSEM?
  Profil uzytkownika: EWIA     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-09 23:39
Dziwisz sie tak jakbys nie wiedziala, ze patriotyzm, religia, polityka sa po to, zeby wyciagac pieniadze z niemyslacego stada.
  Profil uzytkownika: gigge     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-09 23:41
juz taka mentalnosc ludzka, chca jeszcze uznania od innych za patriotyzm,poswiecenie,itp.
czesto narzekaja ze do calego interesu musieli doplacic, choc i tak sie tez zdarza ale nie zawsze...
chca chodzic w aureoli wielkiego wybawiciela,
taki mesjanizm polonijny
  Profil uzytkownika: piotrek     
EWIA


Wpisów: 3
Od: 2005-11-09
2005-11-09 23:48
MYSLE TEZ ZE RECENZJA P PLATER JEST PELNA EGZALTACJI
  Profil uzytkownika: EWIA     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-10 00:00
Myslenie kategoriami, ze patriotyzm trzeba uprawiac za darmo jest troche przestarzale. Choc czesto jeszcze spotykane.

Zorganizowanie takiego koncertu kosztuje nie lada kase. Artysci musza dostac swoje, sala kosztuje, przejazdy, sprzet, noclegi.

Poza tym, zorganizowanie jakiejkolwiek imprezy, szczegolnie takiego kalibru kosztuje DUZO CZASU. Wynagrodzenie pieniezne na pewno i tak nie odpowiada wlozonemu w to wszystko czasowi i nerwom.

Wiekszosc organizowanych wiekszych imprez polonijno-kulturalnych, takich jak sprowadzanie teatrow, tancerzy, itd wychodzi na minus lub na zero. Ale to nie znaczy, ze tak powinno byc. W koncu organizatorom cos sie powinno nalezec za wlozony trud, nie tylko narzekanie na forum PoloniaInfo

Rozni ludzie organizuja imprezy z roznych powodow. Jedni bo lubia, drudzy zeby zarobic. Osobiscie wole isc na jakas impreze gdzie organizator zarobi, lub nie pojsc na nia wogole, bo nie mial kto jej zorganizowac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
piotrek
malmö


Wpisów: 1390
Od: 2002-02-11
2005-11-10 00:24
oczywiscie, powinni zarabiac, tylko ze juz tak sie utarlo ze wszyscy narzekaja, nigdy nie slyszalem zeby ktos byl zadowolony,a moze te narzekanie jest robione po to zeby uspokoic zawistnych, którzy i tak podejrzewaja ich o wielkie zyski
i kolo sie zamyka,
  Profil uzytkownika: piotrek     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-10 10:16
"DO KAJETANA
BRAWO ZA TWOJE WYPOWIEDZI
BARDZO TRAFNE!!!"


Dziekuje.
  Profil uzytkownika: kajetan     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-11-10 13:58
Jeszce tak a propos symboli polskosci itp itd, to zbliza sie 11 listopada i taka mala refleksja. Jak zwykle bedzie przygnebiajaco , ciezko i smutnie. A przeciez jest to swieto radosne biorac pod uwage co nam sie udalo osiagnac. Zobaczcie co Amerykanie wyprawiaj podczas Swieta Niepodleglosci? U nas odbedzie sie smutna msza, zostanie zlozony wieniec pod pomnikiem poleglych. Nie chodzi mi o to, zeby zapomniec o histotrii, czy nie doceniac ludzi ktorzy polegli za Polske bo ich wkladu za wolnosc nie da sie przecenic. Chodzi mi o to, ze u nas jak ma byc polsko- narodowo to musi byc pompatycznie, ciezko, i w zasadzie zadnego powiewu nowosci. A chyba nie chcemy zeby wizerunek Polski wszystkim sie kojarzyl z martyrologia. Trzeba ten wizerunek po malu zmieniac pamietajac o historii oczywiscie. Ale nikomu by sie nic nie stalo , gdybysmy jakos radosniej 11 listopada obchodzili.
A co do Mazowsza, to zrozumiale ze wielu Polakom sie podoba i chetnie zaplacili te 400sek , ale nie przesadzajmy , ze zaraz maja nas reprezentowac na arenie swiatowej. Zgadzam sie z Kajetanem , ze neikoniecznie folklor ludowy ma byc naszym jedynym produktem eksportowym.
  Profil uzytkownika: leo     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-10 14:25
ja sobie myslalam ostatnio o wymazonycm roku reprezentowania Polski w Szwecji.
Zrobilabym ogromna wystawe malastwa Polskiego. A wczesniej prelekcje na temat ronych epok.
Sciagnelabym latem opery Moniuszki gdzies do parkow moze do Falun tez.
Zciagnelabym Tomaszewkiego z jego Snem Nocy letniej i moze cos innej jakies grupy pantonimy.
Muzyka -sciagnelabym jazzmanow polskich na serie koncertow. I koncert Jopek, Kayah,
Koncerty paru marudow_ np. Stare dobre mazenstwo, Orkiestre sw. Mikolaja, moze Kwartet Yorgi.
Piwnice pod Baranami koniecznie z Wojcickim),
Teatry-
Stary koniecznie z Peszkiem, Powszechny moze ze Stalinska, coz repertuaru Prezentacji, Polskiego, teatr z (kolo Bialegostoku wypadlo mi z glowy), teatr muzyczny z wybrzeza, instenizacje niekoniecznie polskich autorow.
Pokaz filmow Polskich z podzialem na epoki.
Pokaz polskich filmow animowanych,
festiwal komiksow,festiwal ksiazek.
fetiwal naukowy - przywiezc orginalne eksponaty Kopernika , moze Sklodowskiej tak zeby pokazac ze my nie tylko mamy historie kultury ale i historie nauki.

  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-10 14:30
w koncu wszystko mogloby sie odbyc po angielsku. Bylaby to tez niezwykla okazja pokazania sie dla aktorow, itd.och jak milo pomarzyc.
jeszcze festiwal gorski o Kukuczce, Cichym itd moze nie wiedza a to tez kupa historii.



jak milo pomarzyc
  Profil uzytkownika: karolina68     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2005-11-10 14:53
Jakby co to mozesz liczyc na moja pomoc mam za soba kilka lat organizowania festilwalu jazzowego
  Profil uzytkownika: leo     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-10 16:12
Super pomysly Karolina. Do tego jeszcze cos na wzor targow turystycznych gdzie ciekawe miasta, miejsca - moglyby sie wystawic i zaprezentowac co u nich najlepszego.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-10 16:38
Nie wiem czy to co sie podoba Polakom tez sie spodoba Europie zachodniej. Wystarczy spojrzec na Eurowizje jak odmienne sa gusta.

Naszym najlepszym zespolem exportowym jest chyba orkiestra promowa.
  Profil uzytkownika: gigge     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2005-11-10 16:41
A najlepszym kabaretem promowa publika.
  Profil uzytkownika: Borrka     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-10 16:50
eeeeeeeee moznaby znalesc artystow, ktorzy podobali by sie Szwedom o roznych upodobaniach. Jest z czago wybierac.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-10 16:54
To napisz z czego?

Zalozmy, ze organizowane bylyby dni Ukrainy lub Bialorusi. Jak myslisz ile jest artystow czy komediantow (aktorow) jest znanych swiatowej publicznosci? No moze tylko Rusalka z Ukrainy. I co Monilka poszlabys podziwiac ich? Chyba 98,54% publicznosci stanowiliby emigranci z danego kraju.
  Profil uzytkownika: gigge     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-10 16:59
Ja nie mowie zeby propagowac juz znanych atrystow ( chociaz ich tez ). Takich jest malo - a szkoda.
Mysle, ze trafniejsze bylyby wystepy tematyczne. Na Jazzowe koncerty przyszliby zainteresowani taka muzyka, na folklor inni itp.
Mysle Gigge, ze duzo zalezy od czasu, miejsca, tematu i odpowiedniej organizacji i wszystkiego co z nia zwiazane. Gdyby kazdy mial takie zalozenie jak Ty - zaspoly/teatry/balety/orkiestry nie koncertowalyby po swiecie a tylko przed swoja wlasna publicznoscia w kraju.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-11-10 17:06
Dyskutujemy tu chyba Monilka kto z polskch artystow jest w stanie przyciagnac szwedzka publicznosc. Dalem Ci wiec porownanie jak my patrzymy na artystow z Bialorusi bo to jest mysle adekwatne porownanie.

Renome miedzynarodowa trzeba sobie wyrobic. Nie wystarczy zorganizowac wystepy tak jak to chciala zrobic Karolina. Musi byc jakis magnes przyciagajacy bo inaczej to bedzie klapa w stylu Mazowsza.
  Profil uzytkownika: gigge     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-10 17:09
spokojnie, muzyka na pewno, taniec teatr muzyczny pantomima to jest wlasnie to co w Szwecji stoi bardzo wysoko, opera spoko, teatry -jest kupa malych teatrow gdzie znalazlo by sie miejsce i dla sceny prezentacji i dla powszechnego, i dla Peszka. Komiksy filmy anomowane jak najbardziej.
Szkola fimowa polska-najbardziej znany jest oczywiscie Kieslowski , ale sensownie ulozony program tez mysle ze spokojnie by sie przebil. Turystyka Szwedzi sa ciekawi Polski,a wspina sie kupe ludzi. Nauka- tez.
Zorganizowane takiego roku wymaga oczywiscie przygotowania, odpowiedniej reklamy, wspolpracy ze strony polskiej ,checi aktorow.
Np pokazanie filmow ja pokazalabym pare komedii przedwojennych muzycznych, potem filmy o tematyce wojennej , przyblizylabym Cybulskiego Kobiele, potem skoczylabym do filmow Barei, a potem moze Wajdy zaangazowane filmy a moze swietna Ziemie Obiecana, wszystkie filmy musialyby byc poprzedzone wyjasnieniem co jest wazne ,dlaczego w danej epoce pokazywano te a nie inne rzeczy.
Malarstwo- nie przywozilabym obrazow Matejki ale zrobic dobre 1x1 przezrocze na sciane to nie problem. A ile mozna przy pomocy takiego obrazu pokazac. INny przyklad wplesc Wyspianskiego w cyganerie. Pokazac mityczna droge z Krakowa do Zakopanego. Narkotyczne wizje Witkacego, to wszystko jest calkiem latwe t porawienia w bardzo atrakcyjna forme.
Mysle ,ze Polska kultura pieknie by z tego wyszla. Zreszta piszac nieskromnie ze wszystkich emigrantow w Szwecji my mamy chyba naprawde czym sie pochwalic , kultura i nauka, ktora trwa od wielu setek.

  Profil uzytkownika: karolina68     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-11-10 19:28
Ja rozumiem Gigge ten Twoj przyklad.
Dlatego napisalam:
"Mysle Gigge, ze duzo zalezy od czasu, miejsca, tematu i odpowiedniej organizacji i wszystkiego co z nia zwiazane"

Chyba jasne, ze pod haslem "odpowiednia organizacja" miesci sie odpowiednie przygotowanie gruntu, reklama ( o kotrej pisze tez Karolina ) itp itd.
Karolina ma racje - ze trzeba trafic w gusta Szwedow z taka inicjatywa i skupic sie na tym co oni lubia i potem odpowiednio to rozreklanowac.
Moze to byc trudne ale nie niewykonalne.
W trakcie takiej akcji Broccoli moglby wystawic swoje obrazy
  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-11-10 19:46
te gusta wcale nie sa takie inne niz nasze, Uwe gdzies napisal ze Szwedzi sa inteligentnym narodem , ale tez narodem ktory w weekendy spedza czas z dziecmi, jezeli zrobic takie podejscie ,ze nie robi sie kolejnej biesiady w stylu upsia upsia hupsie za to wniesc cos co daloby do myslenia i wystawy pamietajac o tym ze maja byc interesujace i atrakcyjnie oprawione i np. festival nauki interesujacy tez dla dzieciakow- to mozna sie przebic bardzo ladnie. Nie zadne Mazowsza Kwadraty na to, to nawet przecietny inteligent sie nie wybierze. Sorry jade na Kwadrat ,ale podobnie do teatru Komedia sa to teatry grajace pod publiczke- slodkawo i nudnawo. Ostatnio chyba w Czestochowie sie cos ciekawego dzieje. W W-wie jest pare intersujacych scen. Jeden teatr juz raz dojechal do Sthlm. Nazwa wypadla mi z glowy :-_(.
  Profil uzytkownika: karolina68     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-29 02:56
"Rok Polski w Szwecji" - piekna inicjatywa!!!
Tak bardzo spodobały mi się Wasze marzenia,że też sobie na nie...pozwole.
Dość nierealne,ale to właśnie nasze marzenia są napędem świata.
Zastanawiam się nad sponsorem,zaangażowaniem mediów i odpowiednim marketingiem.
Taką inicjatywa będą prawdopodobnie zainteresowani ambasadorzy krajów,które weszły do Unii Europejskiej(kolejne lata dla innego kraju).
Czyli sponsor może by sie tutaj znalazł
Media nie przepuszcza takiej informacji,może jakies radio czy telewizja też się przyłączą(np.jakis konkurs sms i nagroda w postaci biletu na koncerty czy wystawę).
UE tez chyba dysponuje funduszami na cele integracyjne i można to wykorzystać.
Mozliwość pokazania Polski nowoczesnej i twórczej to naprawdę ekstra pomysł.
Jestesmy w centrum europy i nas poprostu trzeba poznac i...docenić
Pozdrawiam serdecznie
Dorota
  Profil uzytkownika: dorota999     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-29 09:46
Haha, czy wy tyle siedzicie przed komputerem, ze przegapiliscie polski rok 2 lata temu? Bylo mniej wiecej tak jak sobie marzycie, tylko jak to zwykle bywa gdy Polacy cos organizuja, reklama byla do niczego.

Otwarcie roku
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=613
Tydzien polskiego jazzu
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=649
Wystawy i targi sztuki
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=615
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=616
Polskie dni w sztokholmskim Skansenie
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=624
Moda
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=612

Bylo tego oczywiscie duzo wiecej, tez w innych miastach, nie tylko w Sztokholmie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-29 16:33
Haha..
oj..wyglada na to,że przy kompach za mało siedzimy
Kajetan,sam widzisz po tych naszych marzeniach,że "polski rok" powinien byc w Szwecji przynajmniej raz na dwa...lata
Pozdrawiam D.
  Profil uzytkownika: dorota999     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-29 17:22
w tym roku byly dni polskie na Gotland...

• POLENVECKA PÅ GOTLAND
I augusti 2005 gjordes en verklig storsatsning från Polen på Gotland. Polen var närvarande på ön både under Medeltidsveckan 7-14 augusti och under Folkdansfestivalen 14-17 augusti. Dessa evenemang avslutades med en officiell Polenvecka 18-21 augusti. Polenveckan inleddes med konsert i Almedalen (en blandning av klassisk musik, jazz samt och folklore och etnorock. Programmet under veckan omfattade bland annat utställningar, seminarier, marknad, gatuteater. Två polska fartyg, en yacht och ett örlogsfartyg anlöpte hamnen i Visby. Med örlogsskeppet Iskra medföljde en utställning om Polens FN-missioner. Polsk meny serverades på olika restauranger. Europeiskt samarbete i polsk-svenskt perspektiv diskuterades under seminariet den 18 augusti, arrangerat av Polska ambassadens ekonomi- och handelsavdelning i samarbete med Svenskt Näringsliv. I Lärbro högtidlighölls 60 årsdagen av andra världskrigets slut med speciella ceremonier, bl a avtäckning av en minnessten.
Polenveckan på Gotland var ett samarbete mellan Polska Institutet, Gotlands kommun och Polens Honorärkonsul på Gotland.

http://www.polemb.se/swedi sh/
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2005-11-29 18:17
Byl jeszcze Polen.edu
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=716

I teraz "podsumowanie" Polskiego Tygodnia
http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=752

Ta Anna Tomaszewska zorganizowala w tym roku wieksze imprezy promujace Polske wsrod Szwedow niz chyba jakakolwiek placowka czy organizacja polonijna w Szwecji odkad pamietam.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-29 18:21
coz chyba zasluzyla na wyroznienie...
ja osobiscie publicznie jej dziekuje...
  Profil uzytkownika: darsim     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-30 21:09
Widac po tej bardzo udanej inicjatywie,że wystarczy tylko... chcieć
żeby - móc.
D
  Profil uzytkownika: dorota999     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-30 21:20
tylko chciec nie wystarczy...
trzeba jeszcze cos robic...
  Profil uzytkownika: darsim     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-30 21:33
Darsim,
Najpierw trzeba chociaz chcieć a reszta... robi sie tak czy inaczej.
D.
  Profil uzytkownika: dorota999     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2005-11-30 21:36
ciekawe
i Ty w to wierzysz?
  Profil uzytkownika: darsim     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-30 21:51
Moze tylko jeszcze dodam,ze na "różne" cele (kultura,gospodarka,edukacja)są tez fundusze UE do...wykorzystania.
D
  Profil uzytkownika: dorota999     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-30 21:54
Darsim...
swięci garnkow nie...lepią)
D.
  Profil uzytkownika: dorota999     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2005-11-30 22:02
Co tam Mazowsze...Lubelski zespół jest "mocniejszy"...:...tańczą ...nawet na lotniskach...za friko...:..

http://koziolek.pl/archiwu m2.php?id=42926&k=all&ad=&am=&ar=-1&page= 0
  Profil uzytkownika: Marek Z     
dorota999


Wpisów: 172
Od: 2005-09-13
2005-11-30 22:26
Nasz rodak,śp.Jan Paweł II był zagorzałym prekursorem kultywowania tradycji i kultury narodowej.
Dlaczego?
Może zdawal sobie sprawe z zagrozenia jakie niesie przedmiotowe traktowanie jednostki we współczesnym,skomercjalizowanym świecie.
Jednostki bez...korzeni.
D.
  Profil uzytkownika: dorota999     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2005-12-02 21:22
...Wiwatom ...nie było końca...:...

http://polskaludowa.com/dz iwolagi/mazowsze_kimirsen.htm
  Profil uzytkownika: Marek Z     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2005-12-10 19:39
Wedlug mnie mozna porownac wystep Mazowsza do wlania luksusowego parfumu do nieumytej butelki po occie i branie za to tysiac zlotych za sztuke.

Na wystepie bylam, wiec wiem o czym pisze.

Stroje byly przepiekne o ile udalo je sie zobaczyc w tym krotkim okresie wchodzenia/wychodzenia zespolu na scene (boisko sportowe).

Scena byla przedziwna bo zespol stal i tanczyl TYLEM lub BOKIEM do publicznosci. Za to PRZODEM do okierstry , ktora siedzial do niego TYLEM.
Takiej durnosci w zyciu nie widzialam. !!!!!! Nie wiedzialam czy sie smiac, czy plakac, takie to bylo smieszne. Gdybym sama tego nie widziala myslalabym ze to dom wariatow. Bylo to zwykle boisko, publicznosc po obu stronach, tyle ze z jednej czesci boiska zrobili kawiarnie, z drugiej przebieralnie wiec czesc publicznosci przy przebieralni wogole nie widziala sceny.
Dosc duzo ludzi wyszlo podczas seansu mimo ze bilety kosztowaly 400 koron za sztuke. Dosc ladnie spiewali, szkoda tylko ze twarzy nie mozna bylo zobaczyc, tylko tylki. Szczesciarze ci z publicznosci ktorzy mogli zobaczyc zespol z boku.
Na poczatku wystepu bylo slychac ogromne wrzaski tancerzy ktorzy zobaczyli scene/boisko.

To co mnie najbardziej zdziwilo, ze wogole nie potrafili sie dostosowac do sytuacji. Wedlug mnie Szwedzi by sie podzielili na dwie czesci i kazda czesc stalaby przodem do jednej strony publicznosci. Albo co drugi nummer stali przodem do jednej strony a co drugi nummer do drugiej strony publicznosci.

Oczywiscie ze byly oklaski, sama tez klaskalam z litosci dla zapoconych tancerzy. Ale zlosc mnie brala przez caly koncert za te niemyslace balwany ktore tanczyly, spiewaly zupelnie nie dostosowujac sie do sytuacji. Nauczyli sie spiewac przodem do wejscia, wiec tak robili mimo ze tam nie bylo widzow.

Bylam ciekawa komentarzy na poloniainfo i myslalam ze spadne z krzesla gdy czytalam recencje na pierwszej stronie. To gorzej niz cenzura, to zupelne zaklamanie. Na cale szczescie troche wiecej prawdy pojawilo sie na forum.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Forum -> Na każdy temat -> Sukces Mazowsza?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony